Trzy rozwiązania inkjetowe firmy Agfa z nagrodami EDP AwardPoprzedni artykuł 

Fot.: Agfa
Fot.: Agfa

European Digital Press Association – europejska organizacja zrzeszająca magazyny branżowe z dziedziny poligrafii, przyznała doroczne nagrody EDP Awards dla najlepszych rozwiązań bazujących na technologiach cyfrowych. Po raz jedenasty z rzędu wśród wyróżnionych firm znalazła się Agfa. Tym razem uznanie w oczach jury konkursowego znalazły jej trzy rozwiązania: wprowadzony w ubiegłym roku na rynek wielkoformatowy, hybrydowy ploter inkjetowy Jeti Tauro H3300 UHS LED, wodny ploter InterioJet do zadrukowywania laminatów oraz Alussa – system przeznaczony do zadrukowywania materiałów wykonanych ze skóry.

European Digital Press Association zrzesza magazyny dedykowane technologiom cyfrowym znajdującym zastosowanie w branży poligraficznej i takowe poddaje corocznej ocenie. Weryfikując wprowadzone w danym roku na europejski rynek nowe rozwiązania, jury konkursowe bierze pod uwagę szereg parametrów, m.in. jakość, wartość w oczach użytkownika, a także wsparcie techniczne i obsługę serwisową zapewnianą przez dostawcę. EDP Awards trafiają – według zasad konkursu – do produktów przełomowych w swoich kategoriach.

„Jesteśmy dumni z faktu, że nasze rozwiązania inkjetowe zostały po raz kolejny docenione za swoją jakość i innowacyjność – komentuje wyniki konkursu Vincent Wille, President działu Digital Print & Chemicals w firmie Agfa. – Jesteśmy zdeterminowani, by wciąż dostarczać na rynek kolejne generacje produktów, umożliwiających naszym klientom zyskowne wzrosty. Nagrody EDP dla trzech z nich to potwierdzenie wartości dodanej, jaką zapewniają one użytkownikom”.

„Bestia” nagrodzona w kategorii „Systemy druku wielko- i szerokoformatowego w technologii płaskiej/hybrydowej o prędkości przekraczającej 250 m2/h”

Wprowadzony na rynek w ubiegłym roku i ochrzczony przez producenta mianem „Bestii”, hybrydowy ploter Jeti Tauro H3300 UHS LED to najszybsza obecnie wersja flagowego produktu firmy Agfa w obszarze przemysłowego druku inkjetowego. Jak podaje producent, jest to swoisty „koń roboczy”, obsługujący media sztywne i giętkie o szerokości maksymalnej 3,3 m. Maszyna jest skierowana do firm z segmentu Sign & Display, jak też do przedsiębiorstw realizujących zlecenia na bazie tektury falistej. Agfa podkreśla, że ploter łączy w sobie najwyższą jakość, prędkość do 600 m2/h oraz zaawansowany poziom automatyzacji.

W uzasadnieniu werdyktu, jurorzy konkursowi wskazali, że „za sprawą modelu UHS firma Agfa wprowadziła platformę Jeti Tauro na jeszcze wyższy poziom, umożliwiając obsługę większych wolumenów niż dotychczas. Zastosowany w maszynie wysokowydajny system podawania mediów zapewnia możliwość pełnego wykorzystania oferowanej przez ploter, wysokiej prędkości drukowania”.

InterioJet 3300 nagrodzony w kategorii „Przemysłowe rozwiązania drukujące i wykańczające”

InterioJet 3300 to wieloprzebiegowy system inkjetowy, bazujący na stworzonych przez firmę Agfa proekologicznych atramentach wodnych. Dedykowany jest nisko- i średnionakładowej produkcji papierów dekoracyjnych, wykorzystywanych przy produkcji laminatów podłogowych. Jak zapewnia producent, dzięki wysokiej i stabilnej jakości obrazu, szybkiemu startowi oraz dużej wszechstronności, spełnia on wymagania rynku dekoracyjnego w kontekście personalizacji prac i ich realizacji w krótkim czasie. Agfa podkreśla, że InterioJet – będąc rozwiązaniem bazującym na technologii cyfrowej – eliminuje ograniczenia charakterystyczne dla wklęsłodruku, pozwalając na drukowanie w pełni dopasowanych do potrzeb klienta, niepowtarzalnych prac.

W tym przypadku jury uhonorowało firmę Agfa za „pokazanie w jaki sposób można zmodyfikować istniejące rozwiązanie drukujące, by – przy wykorzystaniu nowego typu atramentu – dostosować je do potrzeb rynku przemysłowego w kontekście produkcji laminatów. Belgijski producent przyczynia się tym samym do transformacji tej branży i jej przechodzenia od technologii konwencjonalnej do cyfrowej, co pomaga w szybszym dotarciu z finalnym produktem na rynek”.

Alussa – system drukowania podłoży skórzanych z nagrodą w kategorii „Atramenty przemysłowe”

Alussa to zaawansowane rozwiązanie przeznaczone do nanoszenia nadruków w technice inkjet na podłoża skórzane. Skierowany jest na rynki wykorzystujące ten materiał: wnętrzarski, modowy, motoryzacyjny itd. Jak zapewnia producent, system wychodzi naprzeciw rosnącym potrzebom właścicieli marek w kontekście wyróżnienia się na rynku i personalizacji produktów. To kompleksowe rozwiązanie składa się z: maszyny drukującej Alussa eTU, atramentów Alussa iUL10 oraz oprogramowania workflow. Całość jest integrowana w ramach kompleksowego procesu produkcji wyrobów skórzanych. Agfa zapewnia, że dzięki odpowiedniej recepturze aplikowanych tu atramentów i lakierów, Alussa jest jedynym na rynku systemem druku cyfrowego dedykowanym tego typu podłożom, który jest w stanie zapewnić odpowiednią jakość i trwałość druku.

Zdaniem jurorów EDP Awards, zastosowane tu atramenty Alussa „pozwalają na zadrukowywanie mediów skórzanych na skalę przemysłową. Drukowanie odbywa się w czterech kolorach bazowych z dodatkową bielą, co gwarantuje niezawodność efektu finalnego, nawet przy aplikacji na kolorowej skórze. W połączeniu z dedykowanymi lakierami, stworzonymi wspólnie z firmą TFL, system Alussa zapewnia szybkie i wydajne wykonanie prac, które z powodzeniem można określić mianem unikalnych”.

O organizatorze konkursu słów kilka

European Digital Press Association (EDP) to europejska organizacja zrzeszająca wydawnictwa branżowe dla branży poligraficznej, specjalizujące się w druku cyfrowym i pokrewnych mu rozwiązaniach. Do stowarzyszenia należy 21 magazynów z 27 krajów, które docierają w sumie do ponad 500 tys. czytelników.

Co roku eksperci reprezentujący poszczególne redakcje oceniają najnowsze rozwiązania technologiczne wprowadzone na rynek europejski, z podziałem na następujące kategorie: oprogramowanie i sprzęt; wielko- i szerokoformatowe systemy drukujące; druk komercyjny; rozwiązania drukujące i wykańczające; uszlachetnianie i zdobienie; materiały eksploatacyjne oraz rozwiązania specjalistyczne. EDP Awards trafiają do produktów najlepszych – zdaniem jury – w każdej z ww. kategorii. Więcej informacji na temat konkursu można znaleźć na stronie internetowej https://www.edp-award.com/.

Na podstawie informacji Poligraficznej Agencji Informacyjnej

 Produkcja: WebFabrika 1999-2024 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności