AMK Group wdraża moduł Apogee Packaging Pack firmy AgfaPoprzedni artykuł 

Przy systemie CtP firmy Agfa stoją: Jakub Frąckiewicz, kierujący działem prepress w AMK Group (z lewej) i Jarosław Suchodolski - regionalny szef sprzedaży w firmie Agfa.
Przy systemie CtP firmy Agfa stoją: Jakub Frąckiewicz, kierujący działem prepress w AMK Group (z lewej) i Jarosław Suchodolski - regionalny szef sprzedaży w firmie Agfa.

W drukarni AMK Group, która w coraz większym stopniu specjalizuje się w opakowaniach (m.in. zabezpieczonych, realizowanych w ramach wdrażanego projektu unijnego), cyfrowa przygotowalnia od wielu lat bazuje na rozwiązaniach firmy Agfa. W ostatnim czasie jej system CtP, składający się m.in. z naświetlarki Avalon N8-20, sterowanej oprogramowaniem workflow – Apogee Prepress Manage, został wzbogacony o moduł dedykowany produkcji opakowań – Packaging Pack. Obecnie to rozwiązanie software’owe Agfa jest użytkowane przez AMK Group na zasadach subskrypcji.

„Sukces w produkcji opakowań, zwłaszcza wysoko przetworzonych, uwzględniających zaawansowane uszlachetnienia czy specjalne zabezpieczenia, zależy od wielu czynników – mówi Konrad Kondraciuk, współwłaściciel AMK Group. – Składają się na niego m.in. technologiczny know-how; znajomość rynków docelowych, klientów i ich potrzeb i wykwalifikowana kadra drukarni, posiadająca odpowiednią wiedzę i kwalifikacje. Istotne są też narzędzia wykorzystywane w procesie wytwórczym. W kontekście procesów poprzedzających drukowanie należy wskazać dwa ściśle ze sobą związane obszary. Pierwszym jest etap przygotowania i przetwarzania plików produkcyjnych, otrzymywanych od klientów. Drugim jest proces przygotowania form drukowych. W obu tych obszarach naszym strategicznym partnerem od wielu lat pozostaje Agfa. Cenimy sobie bardzo zarówno jej rozwiązania z zakresu CtP i DTP, jak również zapewniane nam bieżące wsparcie techniczno-serwisowe. Ten drugi aspekt jest dla nas kluczowy w kontekście bezpieczeństwa produkcji, realizowanej na etapie prepress. Stąd też, rozważając wdrożenie specjalistycznego modułu dedykowanego produkcji opakowań, zdecydowaliśmy się na rozwiązanie Packaging Pack firmy Agfa”.

Moduł ten rozszerza funkcjonalność systemu Apogee Prepress o opcje typowo opakowaniowe, a jako samodzielny produkt jest dostępny pod marką Amfortis, jaka pojawiła się w ofercie belgijskiego producenta w połowie 2020 roku. „Było to naturalne rozwinięcie pakietu Apogee o rozwiązania software’owe, dedykowane produkcji opakowań i uwzględniające jej specyfikę – mówi Jarosław Suchodolski, regionalny szef sprzedaży w firmie Agfa. – Jednym z kluczowych jego elementów jest właśnie Packaging Pack, niedawno wdrożony przez AMK Group”.

Od dostaw płyt, przez wdrożenie oprogramowania, do kompleksowej współpracy

Marka Agfa jest obecna w AMK Group od początku działalności drukarni, tj. od 2006 roku. „Już na początku mieliśmy własny system CtP, wówczas innego dostawcy, w którym były naświetlane termoczułe płyty Agfa – mówi Konrad Kondraciuk. – Nieco później przeszliśmy na bezpośrednie zakupy materiałów eksploatacyjnych z polskiego oddziału tego producenta. Kolejnym etapem zacieśniania relacji biznesowych było wdrożenie – w 2014 roku – systemu Apogee Manage 8.0”.

„Apogee to rozwiązanie o otwartej architekturze, kompatybilne także z naświetlarkami innych producentów – dodaje Jarosław Suchodolski. – W tej konwencji zostało ono zaimplementowane u klienta, a niemal rok później sterowało już naszą naświetlarką Avalon, dostarczoną tu w ramach kompleksowego systemu CtP”.

Rok 2015 oznaczał bowiem dla AMK Group gruntowną modernizację w dziale przygotowalni. Od tamtej pory jej produkcja w tej części bazuje na linii CtP firmy Agfa, składającej się z naświetlarki Avalon N8-20Sc, spiętej specjalnym mostem (typu L-bridge, umożliwiającym zmianę kierunku transportu płyt) z wywoływarką Elantrix 95SX i urządzeniem do automatycznego wykładania gotowych form drukowych – Elantrix Stacker 95Ex. Agfa jest też dostawcą materiałów eksploatacyjnych stosowanych w produkcji form drukowych – obecnie są to termoczułe płyty dwuwarstwowe Energy Elite Pro. Całością steruje system Apogee Prepress Manage v12, który – na bazie tzw. Workflow Care Contract – jest tu na bieżąco aktualizowany.

„Dzięki temu posiadamy wszystkie najnowsze moduły i ich update’y, a dostawca jest odpowiedzialny za upgrade systemu z chwilą pojawienia się jego kolejnej wersji – mówi Jakub Frąckiewicz, kierujący działem prepress w AMK Group. – To bardzo wygodne rozwiązanie, gdyż uwalnia nas od samodzielnej aktualizacji oprogramowania. Mamy pewność, że zawsze pracujemy na jego najnowszej wersji”.

Oprogramowanie, a wysoko przetworzone opakowania

AMK Group rozpoczynała swoją działalność od typowej produkcji reklamowej. Z czasem w jej ofercie zaczęły pojawiać się coraz bardziej zaawansowane, wysublimowane rozwiązania, w tym wysoko przetworzone, bogato uszlachetnione opakowania (m.in. hybrydowo-strukturalne). Obecnie firma wdraża – bazujący w części na środkach unijnych – projekt związany ze wprowadzeniem specjalnych zabezpieczeń w wydrukach, chroniących je przed podrabianiem. „Ta nowa, opracowana przez nas technologia, będzie w dużej mierze dotyczyła właśnie produkcji opakowań. Jej wdrożenie będzie istotne zwłaszcza dla współpracujących z nami właścicieli światowych, ekskluzywnych marek, którzy szczególnie odczuwają problem związany z podróbkami – mówi Konrad Kondraciuk. – Po jej wdrożeniu udział opakowań, w stronę których skierowaliśmy naszą uwagę już wiele lat temu, w naszym asortymencie jeszcze wzrośnie. Przy ich produkcji zaś etap projektowania, a także przygotowania plików do druku, jest niezwykle istotny. System Apogee Prepress znakomicie sprawdzał się także przy zleceniach związanych z opakowaniami. Uznaliśmy jednak, że w kontekście dalszej rozbudowy tej części naszej działalności niezbędne staje się dedykowane jej, specjalistyczne oprogramowanie. Rozważaliśmy w tym kontekście oferty dwóch dostawców. Finalnie zdecydowaliśmy się moduł Packaging Pack firmy Agfa. Głównymi kryteriami wyboru były profesjonalizm i zaangażowanie osób odpowiedzialnych ze strony dostawcy za wdrożenie i wsparcie techniczne całej przygotowalni (także od strony software’owej) oraz wysoka jakość samych rozwiązań”.

R E K L A M A
„W tym miejscu chciałbym podziękować kilku osobom z firmy Agfa, które od początku współpracy są dla nas bardzo dużym wsparciem, zarówno merytorycznym jak i serwisowym. To panowie Maciej Baur, Marcin Rawicki i Adam Skierkowski – ich pomoc na różnych etapach naszej działalności była nieoceniona. I nie mam tu na myśli napraw bo zarówno sprzęt jak i oprogramowanie firmy Agfa działają przez te wszystkie lata bez zarzutu, ale właśnie obszar związany z doradztwem i pomocą. Od strony handlowej naszym opiekunem jest od lat pan Jarosław Suchodolski, który jest z kolei bardzo pomocny przy konfigurowaniu i podpowiadaniu nam optymalnych w danej chwili rozwiązań” – dodaje Jakub Frąckiewicz.

Apogee Packaging Pack: nie tylko opakowania

„Podobnie jak wcześniej systemu Apogee Prepress używaliśmy m.in. do zleceń opakowaniowych, tak obecnie funkcje dostępne w ramach Packaging Pack wykorzystujemy również do prac komercyjnych – mówi Jakub Frąckiewicz. – Zwłaszcza tu, gdzie możemy zastosować funkcję TrueShape Nesting, czyli tzw. zagnieżdżania prac na jednym arkuszu w możliwie najbardziej optymalny sposób, z uwzględnieniem ich kształtu, bez konieczności posiadania pliku CAD wykrojnika. Tak stworzony układ linii pomocniczych (wskazujących cięcie czy bigowanie) może zostać następnie wyeksportowany w celu stworzenia fizycznego wykrojnika”.

„Packaging Pack bazuje na plikach CF2 lub DXF, zawierających projekt wykrojnika – dodaje Jarosław Suchodolski. – Z kolei dedykowany interfejs – tzw. Edytor Makiet – pozwala tworzyć arkusz z uwzględnieniem obsługi zachodzenia spadów, numeracji gniazd, dodawania zbieraczy farb itd.”.

„Inną kluczową zaletą Packaging Pack jest możliwość pracy na plikach zamkniętych bez ingerowania w ich zawartość – kontynuuje Jakub Frąckiewicz. – To daje nam pewność, że żaden parametr zadany przez zleceniodawcę nie ulegnie zmianie”.

Przyszłościowa inwestycja

„W przypadku Packaging Pack sytuacja była podobna do tej z 2014 roku – mówi Konrad Kondraciuk. – Wdrażany przez nas system wówczas Apogee był z założenia dostosowany do produkcji w formacie B1, która to pojawiła się w drukarni nieco później, wraz z nową naświetlarką CtP i maszyną pełnoformatową. Tym razem specjalistyczny moduł dedykowany opakowaniom postanowiliśmy wdrożyć przed realizacją projektu związanego z produkcją typu security printing. Dzięki temu, po uruchomieniu właśnie instalowanej, nowej maszyny offsetowej pracującej w technologii hybrydowej, oraz planowanemu na drugą połowę roku zakupowi nowej kaszerówki, będziemy do tego etapu naszej działalności bardzo dobrze przygotowani”.

„Bardzo mocno kibicujemy firmie AMK Group. Patrząc wstecz, drukarnia ta znacząco się rozwinęła: od kilkuosobowej firmy realizującej głównie prace komercyjne do zatrudniającego ponad 100 osób, liczącego się nie tylko w skali krajowej przedsiębiorstwa poligraficznego, specjalizującego się w trudnych, zaawansowanych technologicznie pracach. Obecnie wdrażany projekt, związany z produkcją opakowań (i innych prac) z zabezpieczeniami, to kolejny, ważny krok w historii drukarni. Cieszymy się, że jako dostawca kompleksowych rozwiązań z zakresu CtP, możemy być partnerem na kolejnych etapach rozwoju tej firmy” – podsumowuje Jarosław Suchodolski.

Na podstawie informacji Poligraficznej Agencji Informacyjnej

 Produkcja: WebFabrika 1999-2024 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności