Stora Enso rozszerza swoją działalność we Francji i inwestuje w tamtejszy przemysł drzewnyPoprzedni artykuł 

Fot.: Stora Enso
Fot.: Stora Enso

Stora Enso poinformowała o nabyciu 35% udziałów w ACDF Industrie SAS – francuskiej firmie, zajmującej się obróbką drewna. Decyzja – jak podkreśla kierownictwo nordyckiego koncernu – jest zbieżna z jego strategią, związaną z coraz większym zaangażowaniem na rynku drewnianych elementów budowlanych. Inwestycja ta ma zapewnić masową dostępność materiałów konstrukcyjnych typu CLT (Cross Laminated Timber) wieloletniemu partnerowi biznesowemu Stora Enso na rynku francuskim jakim jest ACDF Industrie.

ADF Industrie SAS specjalizuje się w produkcji i obróbce inżynieryjnych materiałów budowlanych takich jak CLT, Glulam i LVL (Laminated Veneer Lumber). Wykorzystywane są one do wytwarzania elementów ścian, podłóg i sufitów, które trafiają do budynków (także mieszkalnych), głównie na terenie Francji. „Francja to jeden z naszych priorytetowych rynków w kontekście zakładanych przez Stora Enso wzrostów w segmencie drzewnym. Co więcej, obowiązujące tu przepisy budowlane faworyzują stosowanie materiałów tworzonych zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, odnawialnych i o niskim śladzie węglowym. Inwestycja ta jest też związana z możliwością wytwarzania elementów CLT i LVL w pobliżu lasów zarządzanych w sposób zrównoważony oraz gotowością ACDF Industrie do dalszego ich przetwarzania w elementy podłogowe, ścienne czy sufitowe, wykorzystywane na budowach w całej Francji. Partnerstwo to wzmocni nasze udziały rynkowe i pozycję czołowego w skali globu dostawcy inżynieryjnych rozwiązań budowlanych tworzonych w zgodzie ze środowiskiem” – mówi Lars Völkel, Executive Vice President w Stora Enso Wood Products.

W ACDF Industrie SAS trwa obecnie budowa drugiej linii produkcyjnej, jej uruchomienie zaplanowano na luty 2023 r. Ma ona zwiększyć potencjał firmy w obszarze masowo wytwarzanych elementów budowlanych wykonanych z drewna. „Jest nam niezmiernie miło powitać Stora Enso w gronie udziałowców, gdyż stanowi to kontynuację naszego długiego i pełnego zaufania partnerstwa biznesowego. Dzięki temu będziemy jeszcze lepiej wyposażeni, by wspólnie przekraczać kolejne dotychczasowe ograniczenia w zakresie konstrukcji budowlanych poprzez wytwarzanie wysoko prefabrykowanych elementów dla naszych klientów” – dodaje Bertrand Delaunay, CEO firmy ACDF Industrie SAS.

Kolejnym krokiem w zwiększaniu obecności biznesowej Stora Enso na francuskim rynku jest podpisanie przez nią umowy o współpracy z Bouguyes S.A., która ma zabezpieczyć stabilność dostaw elementów CLT z myślą o projektach budowlanych, realizowanych przez drugą z firm projektach budowlanych.

„Stora Enso z radością rozbudowuje swoją sieć partnerów biznesowych na obszarze Francji. Kroki te z pewnością wesprą nas w dalszym rozwijaniu rozwiązań skierowanych na stale rosnący rynek materiałów budowlanych wykonanych z drewna” – dodaje Lars Völkel.

Firma zaznacza przy tym, że jest największym w Europie dostawcą produktów bazujących na drewnie. Dotychczas dostarczyła swoje rozwiązania do ponad 20 tys. projektów budowlanych realizowanych na całym świecie. Podkreśla przy tym, że drewno jest obecnie jedynym w pełni odnawialnym materiałem konstrukcyjnym dostępnym na rynku. Jako surowiec pochodzący ze zrównoważonych upraw leśnych i poddawany dalszym procesom zbieżnym z polityką zrównoważonego rozwoju, CLT firmy Stora Enso może z jednej strony zredukować tzw. ślad węglowy i negatywny wpływ realizowanego projektu konstrukcyjnego na środowisko naturalne, z drugiej – w pozytywny sposób wpływać na cały cykl życia budynku.

ACDF Industrie SAS należy do Delaunay Group i specjalizuje się w obróbce drewna. Firma wytwarza i dostarcza na rynek różnego rodzaju drewniane elementy konstrukcyjne, zarówno z myślą o nowych projektach budowlanych, jak i renowacji już istniejących budynków, głównie we Francji. Zatrudnia 25 osób, a jej obroty w 2021 roku wyniosły 5,1 mln euro.

Na podstawie informacji Poligraficznej Agencji Informacyjnej

 Produkcja: WebFabrika 1999-2024 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności