Bi­znes w erze Eve­ry­thin­g-a­s-a­-Se­rvi­ce (Xa­aS)Poprzedni artykuł 

So­ftwa­re­-a­s-a­-Se­rvi­ce (Sa­aS), czy­li mo­del sub­skryp­cji opro­gra­mo­wa­nia przez fir­my, na do­bre przy­jął się już w pol­skich wa­run­kach. Co wi­ęcej, zwi­ąza­ne z nim wy­go­da i oszczęd­no­ści na ty­le zmie­ni­ły spo­sób pro­wa­dze­nia bi­zne­su, że przed­si­ębior­cy co­raz częściej sta­wia­ją na dzie­rża­wie­nie ta­kże in­nych ele­men­tów in­fra­struk­tu­ry IT. Czym jest mo­del Xa­aS (Eve­ry­thin­g-a­s-a­-Se­rvi­ce) i kto mo­że sko­rzy­stać z je­go za­let? Wy­ja­śnia to eks­pert Ca­non Pol­ska.

Al­fa­bet usług wy­ku­py­wa­nych w for­mie sub­skryb­cji jest dłu­gi. Sa­aS (So­ftwa­re), Ia­aS (In­fra­struc­tu­re), Ba­aS (Bac­kup), Pa­aS (Plat­form) – to tyl­ko nie­które mo­żli­wo­ści, które co­raz chęt­niej wy­ko­rzy­stu­ją pol­skie fir­my. – W pew­nym mo­men­cie prze­sta­ło się już do­da­wać ko­lej­ne li­te­ry do tej wy­li­czan­ki. Za­miast nich po­ja­wi­ła się po pro­stu li­te­ra X, ozna­cza­jąca „co­kol­wie­k”. Bo praw­da jest ta­ka, że dziś w świe­cie IT mo­że­my już nie­mal wszyst­ko wy­dzie­rża­wić – wy­ja­śnia Da­riusz Szwed, MPS Bu­si­ness De­ve­lop­ment Ma­na­ger w Ca­non Pol­ska.

Sło­wa eks­per­ta po­par­te są wy­li­cze­nia­mi. Jesz­cze w 2018 ro­ku fir­ma do­rad­cza De­lo­it­te sza­co­wa­ła, że do 2024 ro­ku świa­to­wy ry­nek usług sub­skryp­cyj­nych osi­ągnie war­to­ść 340 mi­liar­dów do­la­rów. Dziś wie­my, że licz­by te mo­gą być na­wet wy­ższe, bo pan­de­mia tyl­ko przy­spie­szy­ła trend ad­ap­to­wa­nia swo­ich bi­zne­sów do bar­dziej nie­sta­cjo­nar­nej for­my. Nig­dy wcze­śniej za­po­trze­bo­wa­nie na sub­skry­bo­wa­nie usług nie by­ło tak wy­so­kie.

Ko­rzy­ści dla do­staw­ców i od­bior­ców

Co po­wo­du­je, że fir­my co­raz częściej sta­wia­ją wła­śnie na dzie­rża­wie­nie usług, in­fra­struk­tu­ry czy sprzętu, za­miast na ich jed­no­ra­zo­we kup­no? Ek­spert Ca­non wy­mie­nia kil­ka naj­wa­żniej­szych przy­czyn.

  • Pro­sto­ta wdro­że­nia. W przy­pad­ku roz­wi­ązań ty­pu Xa­aS to do­staw­ca zaj­mu­je się in­sta­la­cją i później­szą uty­li­za­cją sprzętu­/in­fra­struk­tu­ry.

  • Osz­częd­no­ści uzy­ski­wa­ne na ci­ęciu nie­po­trzeb­nych kosz­tów. W kla­sycz­nym mo­de­lu kup­na roz­wi­ąza­nia IT na wła­sno­ść trze­ba by­ło po­no­sić kosz­ty ca­ło­ści, na­wet je­śli nie­które funk­cje nie by­ły przez fir­mę wy­ko­rzy­sty­wa­ne. Dziś często mo­żna wy­brać, które funk­cjo­nal­no­ści są dla fir­my na ty­le istot­ne, aby uwzględ­nić je w pla­nie sub­skryp­cji.

  • Osz­częd­no­ści uzy­ski­wa­ne na za­trud­nia­niu do­dat­ko­wych spe­cja­li­stów. W wi­ęk­szo­ści roz­wi­ązań ty­pu Xa­aS to do­staw­ca od­po­wie­dzial­ny jest za utrzy­my­wa­nie ze­spo­łów wdra­ża­jących sys­te­my, ak­tu­ali­zu­jących je I re­agu­jących na awa­rie.

  • Du­żo wy­ższy po­ziom cy­ber­bez­pie­cze­ństwa. Do­staw­cy za­le­ży, aby je­go roz­wi­ąza­nia by­ły uwa­ża­ne za bez­piecz­ne. W przy­pad­ku sub­skryp­cji wi­ęk­szo­ść roz­wi­ązań IT pod­le­ga sta­łym ak­tu­ali­za­cjom pod względem ochro­ny cy­fro­wej.

  • Zde­cy­do­wa­nie lep­sza mo­bil­no­ść fir­my i jej pra­cow­ni­ków. Wie­le sys­te­mów sub­skry­bo­wa­nych w ra­mach Sa­aS opar­tych jest o in­fra­struk­tu­rę chmu­ro­wą. To ozna­cza, że pra­cow­ni­cy mo­gą du­żo wy­god­niej pra­co­wać spo­za biu­ra i kon­tak­to­wać się ze współpra­cow­ni­ka­mi rów­nież pra­cu­jący­mi na od­le­gło­ść.

Rów­nież od stro­ny sprze­daw­ców usług oraz na­rzędzi for­mu­ła dzie­rża­wie­nia swo­ich pro­duk­tów otwie­ra zu­pe­łnie no­we mo­żli­wo­ści bi­zne­so­we. – Wi­ęź klien­ta z do­staw­cą jest du­żo bli­ższa w mo­de­lu sub­skryp­cyj­nym niż w przy­pad­ku jed­no­ra­zo­we­go kup­na usłu­gi czy sprzętu. To spra­wia, że do­staw­ca uzy­sku­je wie­le mo­żli­wo­ści po­głębie­nia lub roz­wi­ni­ęcia współpra­cy. Co bez­po­śred­nio wi­ąże się z pro­fi­ta­mi dłu­go­ter­mi­no­wej współpra­cy, tak istot­ny­mi dla obu stron umo­wy. Za­rów­no do­staw­cy, jak i od­bior­cy, za­le­ży prze­cież na utrzy­my­wa­niu dłu­gich, za­ufa­nych re­la­cji bi­zne­so­wych – za­uwa­ża Da­riusz Szwed.

I po­wo­łu­je się na oso­bi­ste do­świad­cze­nia. Ta­kże w port­fo­lio Ca­non znaj­du­je się co­raz wi­ęcej usług ofe­ro­wa­nych w for­mie sub­skryp­cyj­nej. To mi­ędzy in­ny­mi opro­gra­mo­wa­nie chmu­ro­we do za­rządza­nia dru­kiem i ska­nem w fir­mie (uni­FLOW On­li­ne), kil­ka różno­rod­nych sys­te­mów do za­rządza­nia in­for­ma­cja­mi w ca­łej or­ga­ni­za­cji (to mi­ędzy in­ny­mi The­re­fo­re On­li­ne al­bo Clo­ud Work­spa­ce Col­la­bo­ra­tion, ale, jak tłu­ma­czy Da­riusz Szwed, aku­rat w tym za­kre­sie roz­wi­ąza­nia są wdra­ża­ne zgod­nie ze szcze­góło­wy­mi wy­ma­ga­nia­mi od­bior­ców) oraz opro­gra­mo­wa­nie z ro­dzi­ny PRISMA do zdal­ne­go za­rządza­nia dru­kar­nią. Jak za­uwa­ża eks­pert Ca­non, choć za­zwy­czaj ofe­ro­wa­ne roz­wi­ąza­nia są do­stęp­ne ta­kże w for­mie sta­cjo­nar­nej (ser­we­ro­wej), co­raz wi­ęk­sza licz­ba klien­tów jest za­in­te­re­so­wa­na for­mą sub­skryp­cji.

Mo­del Xa­aS po­pu­lar­ny ta­kże wśród kon­su­men­tów

W opi­nii wie­lu spe­cja­li­stów Xa­aS re­pre­zen­tu­je no­we po­de­jście do pro­wa­dze­nia bi­zne­su, które już wkrót­ce mo­że się stać obo­wi­ązu­jącym stan­dar­dem. Ta­kże w ra­mach ofer­ty dla kon­su­men­tów. Da­riusz Szwed pod­kre­śla, że usłu­gi te­go ty­pu od daw­na sta­ły się na­szą co­dzien­no­ścią: od sub­skryp­cji por­ta­li stre­amin­gach, po le­asing sa­mo­cho­dów.

A co cze­ka nas wkrót­ce? – Nie­daw­no je­den z pro­du­cen­tów luk­su­so­wych aut ogło­sił, że wpro­wa­dza kil­ka mniej oczy­wi­stych usług, ta­kich jak pod­grze­wa­nie fo­te­li, wła­śnie w mo­de­lu sub­skryp­cyj­nym. Aby ak­ty­wo­wać funk­cję grza­nia, trze­ba będzie wy­ku­pić do­stęp po­przez spe­cjal­ną apli­ka­cję. To od­wa­żne po­su­ni­ęcie, przez które na fir­mę spa­dła spo­ra kry­ty­ka, ale ja wstrzy­ma­łbym się z wy­da­wa­niem jed­no­znacz­ne­go osądu. Mo­że wła­śnie dzi­ęki tej zmia­nie już wkrót­ce będzie­my mo­gli po­zwo­lić so­bie na du­żo wi­ęcej niż do­tych­czas, a ce­na luk­su­so­we­go au­ta, choć bez grza­nia fo­te­li w pod­sta­wo­wym pa­kie­cie, znacz­nie spad­nie. Wła­śnie tak za­dzia­ła­ło to w świe­cie opro­gra­mo­wa­nia dla bi­zne­su – pod­su­mo­wu­je Da­riusz Szwed.

Na pod­sta­wie in­for­ma­cji fir­my Ca­non Pol­ska Sp. z o.o.

 Pro­duk­cja: We­bFa­bri­ka 1999–2025 | Kon­takt | Re­gu­la­min | Po­li­ty­ka Pry­wat­no­ści