Stora Enso podpisała umowę sprzedaży papierni Maxau firmie Schwarz ProduktionPoprzedni artykuł 

Fot.: Stora Enso
Fot.: Stora Enso

Stora Enso podpisała umowę sprzedaży papierni Maxau (Niemcy) oraz związanych z nią zasobów firmie Schwarz Produktion, wchodzącej w skład Schwarz Group. Wartość transakcji opiewa na ok. 210 mln euro, a jej sfinalizowanie obie strony przewidują na początek 2023 roku, po uzyskaniu wszelkich niezbędnych pozwoleń.

Transakcja stanowi część anonsowanego wcześniej przez Stora Enso planu sprzedaży czterech z pięciu zakładów papierniczych, należących do nordyckiego koncernu. Zgodnie z przyjętą strategią, firma zamierza koncentrować swoją działalność na przyszłościowych obszarach o dużym potencjale długoterminowego wzrostu. Należą do nich: opakowania, rozwiązania budowlane oraz innowacje w zakresie biosurowców. „Cieszymy się z podpisania tej umowy, gdyż udało nam się osiągnąć cel w postaci zapewnienia zrównoważonej przyszłości dla fabryki Maxau i jej pracowników, także w perspektywie długoterminowej. Kontynuujemy też proces sprzedaży pozostałych trzech zakładów papierniczych: Nymölla, Hylte i Anjala” – mówi Seppo Parvi, CFO i szef działu Paper w firmie Stora Enso.

Przewiduje się, że papiernia Maxau stanie się częścią zasobów Schwarz Produktion na początku 2023 roku. Plany nowego właściciela zakładają kontynuowanie produkcji papierniczej w tej lokalizacji. Transakcja uwzględnia również załogę papierni, tj. 440 osób pracujących w Maxau. Do czasu zakończenia transakcji Stora Enso będzie realizować w Maxau produkcję papierów typu SC i na bieżąco obsługiwać stosujących je klientów.

Sprzedaż zakładów Maxau zmniejszy roczne moce produkcyjne Stora Enso w obszarze papierów typu SC o 530 tys. ton. Biorąc pod uwagę wyniki koncernu za 2021 rok, oczekuje się, że transakcja obniży jego roczne przychody ze sprzedaży o ok. 250 mln euro. Z zastrzeżeniem korekt w dniu zamknięcia transakcji, Stora Enso zaksięguje jednorazowy wpływ ze sprzedaży w wysokości około 50 mln euro w zysku operacyjnym (wg IFRS) za 1. kwartał 2023 jako element wpływający na porównywalność. Doradcą finansowym Stora Enso przy realizowaniu transakcji była firma BofA Securities.

Firma kontynuuje procesy sprzedaży pozostałych trzech papierni – Nymölla, Hylte i Anjala, bez wyznaczonej konkretnej daty na ich sfinalizowanie. Stora Enso zapewnia, że realizowane działania pozostają bez wpływu na codzienną pracę jednostki Paper, która na bieżąco obsługuje swoich klientów. Firma przeprowadza jednocześnie studium wykonalności, dotyczące potencjalnej konwersji jednej z linii papierniczych znajdujących się w zakładach Langerbrugge (Belgia) z myślą o produkcji tektury opakowaniowej. W przypadku tej fabryki Stora Enso zapewnia bieżącą obsługę klientów stosujących produkowane tu papiery co najmniej do końca 2024 roku.

Obecnie do koncernu należy pięć zakładów produkujących papier. Dział Paper zatrudnia ok. 2300 pracowników. W 2021 roku zrealizowana przez niego sprzedaż netto zamknęła się kwotą 1,703 mld euro.

Schwarz Produktion to marka, pod którą kryją się firmy produkcyjne, należące do Schwarz Group. Zatrudnia ponad 4,5 tys. pracowników. Firma zajmuje się wytwarzaniem wysokiej jakości produktów spożywczych, jak też proekologicznych opakowań i materiałów na zlecenie sieci detalicznych Lidl i Kaufland. Poza wodą mineralną i napojami chłodzącymi, należące do Schwarz Produktion firmy produkują czekoladę, suszone owoce, wyroby piekarnicze, kawę i lody. W ramach jej struktur działają też trzy zakłady zajmujące się recyklingiem tworzyw sztucznych, stanowiąc centralny element unikalnego – jak podkreśla firma – cyklu materiałów typu PET. Więcej informacji na temat Schwarz Group można znaleźć na stronie internetowej https://gruppe.schwarz/en/.

Na podstawie informacji Poligraficznej Agencji Informacyjnej

 Produkcja: WebFabrika 1999-2024 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności