Stora Enso i Northvolt: wspólne prace nad stworzeniem baterii bazujących na drewniePoprzedni artykuł 

Fot.: Stora Enso
Fot.: Stora Enso

Stora Enso i Nortvolt powołały do życia spółkę joint-venture, by wspólnie stworzyć proekologiczne baterie wykonane z niekopalnego węgla (bazującego na ligninie), produkowanego z odnawialnego drewna pochodzącego ze skandynawskich upraw leśnych. Celem projektu jest opracowanie pierwszej na świecie, dostępnej na skalę przemysłową baterii, wyposażonej w anodę w całości opartą na surowcach europejskich a zarazem neutralizującej ślad węglowy i redukującej koszty.

„Współpraca z firmą Northvolt to nasz kolejny krok na drodze do zaoferowania szybko rosnącemu rynkowi baterii i akumulatorów odnawialnego materiału anodowego wykonanego z drewna. Opracowany przez nas niekopalny węgiel kamienny pod nazwą Lignode, bazujący na ligninie, zabezpieczy europejską dostępność surowców anodowych, wychodząc naprzeciw rosnącemu zapotrzebowanie na proekologiczne baterie, dedykowane różnym zastosowaniom: od rozwiązań mobilnych do stacjonarnych magazynów energii” – mówi Johanna Hagelberg, Executive Vice President w dziale Biomaterials firmy Stora Enso.

W komunikacie anonsującym współpracę obaj partnerzy zaznaczają, że wnoszą do projektu kluczowe dla niego elementy, kompetencje oraz wiedzę technologiczną. Z myślą o planowanej produkcji Stora Enso będzie dostarczać bazujący na ligninie materiał anodowy Lignode, pochodzący ze zrównoważonych upraw leśnych. Z kolei Northvolt ma zadbać o projekt ogniw, rozwój procesu produkcyjnego baterii i rozbudowę potencjału technologicznego całej inicjatywy.

„Za sprawą tego partnerstwa badamy możliwość stworzenia nowego źródła proekologicznego surowca przy jednoczesnym zabezpieczeniu europejskiego łańcucha dostaw na rynku baterii; co więcej opracujemy przy tym tańsze chemikalia do ich produkcji. Jest to niezwykle ekscytujący przykład synergii pomiędzy wprowadzaniem zasad polityki zrównoważonego rozwoju w branży baterii i akumulatorów a zagwarantowaniem jego pozytywnego wpływu na środowisko i koszty produkcji” dodaje Emma Nehrenheim, Chief Environmental Officer w firmie Northvolt.

Jak podkreśla Stora Enso, lignina jest roślinnym polimerem występującym w ścianach komórek roślin sucholubnych. Jej zawartość w drzewach wynosi 20-30%, pełni ona tu rolę naturalnego, wytrzymałego spoiwa. Firma ddoaje, że lignina jest jednym z największych odnawialnych źródeł węgla na świecie.

Pilotażowy zakład dedykowany biosurowcom węglowym znajduje się w należącej do Stora Enso fabryce Sunila w Finlandii. Lignina jest tu wytwarzana na skalę przemysłową już od 2015 roku. Obecnie jej roczna produkcja wynosi tu 50 tys. ton, co – jak podaje Stora Enso – czyni firmę największym na świecie producentem ligniny typu kraft. Grupa rozpoczęła też w Sunila studium wykonalności dotyczące produkcji Lignode na skalę przemysłową.

Northvolt jest europejskim dostawcą proekologicznych, wysokojakościowych ogniw i systemów bateryjnych oraz akumulatorowych. Firma została założona w 2016 roku z myślą o dekarbonizacji europejskiego przemysłu. Jej misją od początku było stworzenie najbardziej proekologicznej baterii litowo-jonowej na świecie, generującej minimalny ślad węglowy. Od tej pory notuje ona bardzo dynamiczne wzrosty. Obecnie zatrudnia ponad 3 tys. osób z ponad 100 krajów. Dotychczas podpisała kontrakty o łącznej wartości przekraczającej 55 mld USD, a jej kluczowymi klientami są takie marki jak BMW, Fluence, Scania, Volkswagen, Volvo Cars i Polestar. Firma Northvolt przyjęła założenie, że do 2030 roku 50% surowców wykorzystywanych przez nią w produkcji ma pochodzić z zużytych i poddanych recyklingowi baterii oraz akumulatorów.

Na podstawie informacji Poligraficznej Agencji Informacyjnej

 Produkcja: WebFabrika 1999-2024 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności