"Siła etykiety" - Sun Chemical na targach Labelexpo Americas 2022Poprzedni artykuł 

Podczas niedawno zakończonych, odbywających się w Chicago targów Labelexpo Americas 2022, firma Sun Chemical (występująca tam pod hasłem „Siła etykiety”) po raz kolejny starała się udowodnić, że „siła” w rozumieniu „znaczenia” i „oddziaływania” etykiet na obecnym, niełatwym rynku może zależeć w dużej mierze od zastosowanych do ich produkcji farb i innych rozwiązań.

Firma od dłuższego już czasu stawia duży nacisk na zrównoważony rozwój, który staje się w ostatnich latach niezmiernie istotnym elementem dla całej branży poligraficznej. Oferując szereg produktów i narzędzi w tym zakresie, dedykowanych drukarniom działającym w segmencie druku wąskowstęgowego, przede wszystkim etykietowego, odpowiada na potrzeby firm poszukujących nowych rozwiązań chroniących środowisko, ograniczających negatywny wpływ na nie, a także takich, które będą mogły sprostać coraz bardziej rygorystycznym normom prawnym. Wiele z nich Sun Chemical zaprezentował podczas wspomnianych targów, w których – według informacji organizatora – wzięło udział ponad 13,5 tys. zwiedzających z niemal 80 krajów. Firma wzięła też udział w specjalnym panelu dyskusyjnym, poświęconym uszlachetnianiu etykiet w druku cyfrowym.

Sun Chemical i holistyczne podejście do biznesu

„Sun Chemical to światowy lider w produkcji farb, lakierów i pigmentów organicznych – mówi Tomasz Dobrowolski, Business Director Packaging Inks w polskim oddziale firmy Sun Chemical, w którego gestii znajdują się m.in. rozwiązania do druku wąskowstęgowego. - Nasza firma jednak nie skupia się jedynie na oferowaniu ich klientom, choć nieustannie powiększa swoje portfolio i dba o jak najwyższą jakość swoich produktów. Nieustannie też poszerzamy portfolio profesjonalnych i zintegrowanych rozwiązań oraz narzędzi, dedykowanych branżom opakowaniowej i etykietowej, wspierających ich strategie zrównoważonego rozwoju. Dzieje się to za sprawą naszego holistycznego podejścia do biznesu. Targi Labelexpo Americas 2022, zwłaszcza pod nieobecność ich europejskiej edycji, to jedno najważniejszych globalnie wydarzeń branżowych dla tego segmentu rynkowego. Wróciliśmy na nie po trzech latach i mieliśmy okazję zaprezentować nie tylko nasze rozwiązania dla „wąskiej wstęgi”, ale przede wszystkim wspomniane kompleksowe podejście do potrzeb naszych klientów, z uwzględnieniem dbałości o ochronę środowiska naturalnego. Firma Sun Chemical - dzięki przejściu od produkcji bazującej na paliwach kopalnych do odpowiedzialnego wykorzystania surowców pochodzenia organicznego, wprowadzaniu produktów o lepszych parametrach użytkowych w całym cyklu życia produktu lub rozwiązań o lepszych właściwościach w zakresie utylizacji i recyklingu - wpisuje się w działania, które mają temu służyć”.

„Siła etykiety” – z rozwiązaniami Sun Chemical

„Można śmiało powiedzieć, że obecnie „siła” etykiety leży nie tylko w jej atrakcyjnym wyglądzie, trwałości czy wysokiej jakości – kontynuuje Tomasz Dobrowolski - ale również w jej budowanej systematycznie zgodności z zasadami zrównoważonego rozwoju. Oferta, którą zaprezentowaliśmy podczas targów Labelexpo Americas, jest tego dowodem - a zainteresowanie nią zarówno podczas tej imprezy, jak też w bezpośrednich kontaktach handlowych z rosnącą liczbą klientów - potwierdza, że jest odpowiedzią na te oczekiwania”.

Podczas targów Sun Chemical prezentował swoje rozwiązania dedykowane produkcji wąskowstęgowej, oferowane pod marką SunEco. Jej nazwa wskazuje na ich bioodnawialność, kompostowalność i odzyskiwalność, co jest też zbieżne z realizowaną przez Sun Chemical strategią 5R, wspomagającą redukcję śladu węglowego. Realizowane w jej ramach działania uwzględniają: ponowne użycie materiałów pochodzących z recyklingu, ograniczanie ilości odpadów, odnawialność materiałów i surowców, recykling, a także wprowadzanie innowacji i optymalizacji w rozwiązaniach oferowanych przez firmę.

Pierwszym z rozwiązań prezentowanych podczas Labelexpo Americas 2022 były farby fleksograficzne UV z serii SolarFlex CRCL, przeznaczone również do zastosowań typu shrink sleeve. Jak podkreśla producent, w ich przypadku możliwe jest usuwanie farby z folii PET bez konieczności używania primera, co z kolei gwarantuje użytkownikom większą proekologiczność ich produktów (np. butelek plastikowych) z etykietami termokurczliwymi. Ich zastosowanie zapewnia jednocześnie – jak podaje producent - właściwe odwzorowanie punktu rastrowego, wysoką prędkość drukowania, co z kolei wpływa na wyższą jakość, przy jednoczesnym spełnieniu określonych wymagań w kontekście ekologii. Kolejna seria farb Sun Chemical dedykowanych rynkowi wąskiej wstęgi to SolarFlex UV. Są to farby fleksograficzne UV o wysokim stopniu adhezji, osiąganej bez użycia primera, dedykowane – jak podaje firma – nawet bardzo wymagającym podłożom.

Kolejne rozwiązanie to SunCure – lakiery fleksograficzne UV, umożliwiające wyeliminowanie procesu laminacji. Wpływają one – jak podkreśla producent - na redukcję zużycia kleju, folii i innych materiałów eksploatacyjnych. Ich wdrożenie w produkcji wpływa również na obniżenie śladu węglowego. SunVisto AquaGreen to z kolei odnawialne farby wodne o recepturze uwzględniającej wysoki udział bioodnawialnych żywic (jak podaje producent - najwyższy w całej branży). Mają on zagwarantować wysoki poziom reprodukcji barwnej, na który szczególną uwagę zwracają właściciele marek.

W swojej ofercie Sun Chemical posiada również serię farb SolarWave UV-LED. Są one dedykowane drukarniom, posiadającym maszyny wyposażone w systemy suszenia UV-LED, które pozwalają na redukcję zużywanej energii przy utrwalaniu wydruków. Wspomniane farby wspomagają te procesy, gdyż wymagają mniejszej ilości energii, co z kolei obniża koszty z nią związane, zapewnia dłuższą żywotność lamp, a także zapewnia redukcję emisji ozonu. Farby SolarWave UV-LED zachowują jednocześnie wszystkie atrybuty konwencjonalnych farb fleksograficznych UV w kontekście procesu drukowania i spektrum finalnych aplikacji. Kompatybilne są z konwencjonalnymi lampami UV jak również promiennikami LED, co zwiększa ich wszechstronność, zwłaszcza dla drukarń zmieniających jedną technologię suszenia na drugą. Sun Chemical oferuje również specjalistyczne technologie mieszania farb. Jedną z nich jest MX12 – rozwiązanie wchodzące w skład programu Sun Chemical Dispenser Program. Pozwala mieszać farby przy zachowaniu stabilności kolorystycznej (bez wariantów barwnych), powtarzalności i dokładności na poziomie .001 lb (0.0005 kg). To jedyna technologia mieszania – jak podaje Sun Chemical – która umożliwia redukcję odpadów, kosztów i zwiększająca ofertę farb.

„Siła etykiety” – inne rozwiązania Sun Chemical

Firma Sun Chemical podczas targów Labelexpo zaprezentowała też produkty uzupełniające ze swojej oferty. Były wśród nich: SunInspire – seria specjalistycznych farb i lakierów do zastosowań etykietowych, które wprowadzają dodatkowe walory wizualne i dotykowe do tych produktów; SunEvo – seria cyfrowych primerów, lakierów i klejów do laminowania oraz atramenty inkjetowe SunJet dedykowane klientom, stosującym technologię cyfrową w produkcji etykiet, zadruku tektury falistej, opakowań kartonowych i giętkich.

W targowe hasło Sun Chemical – „Siła etykiety” - wpisało się również jeszcze jedno jej rozwiązanie. SunMotion - które anonsowane jest jako alternatywa dla systemów oznaczeń z podświetleniami (typu backlit) czy displejów LCD – skierowane jest do właścicieli marek, zainteresowanych zwiększeniem atrakcyjności swojego brandu. Niewidzialne gołym okiem farby są tu nanoszone na podłoże wykonane z tworzywa sztucznego, a stworzone w ten sposób wielowarstwowe powłoki „ożywają” podczas ekspozycji światłem UV LED.

Z myślą o swoich klientach, głównie o dużych koncernach i firmach działających w wielu lokalizacjach, Sun Chemical stworzył unikalny zestaw narzędzi i usług z obszaru zarządzania barwą – SunColorBox. To działające w „chmurze” rozwiązanie ma zapewnić w pełni cyfrową komunikację kolorystyczną pomiędzy dostawcą farb a ich użytkownikiem i odbiorcą końcowym, a w konsekwencji – zagwarantować stabilność barwną, zwłaszcza tu gdzie musi zostać zachowana zgodność kolorów specjalnych czy firmowych. Wdrożenie SunColorBox wymaga odpowiedniego przygotowania, w czym Sun Chemical służy doradztwem i wiedzą technologiczną. „Wsparcie, jakiego udzielamy naszym klientom na każdym etapie współpracy - podkreśla Andrzej Gorczyński z działu Customer Technical Support - jest szczególnie cenioną przez nich wartością dodaną. Pakiet SunColorBox jest jednym z tego typu przykładów, ale wszechstronną pomoc oferujemy rzecz jasna każdemu naszemu klientowi. W skład naszej oferty wchodzą też audyty procesowe, kontrolę stanów aniloksów, szkolenia technologiczne, a także serwis techniczny i laboratoryjny oraz wsparcie przy wdrożeniach naszych rozwiązań. Posiadamy ekspertów, specjalizujących się w każdej technologii druku, więc jesteśmy do dyspozycji naszych klientów, działających w różnych obszarach branży poligraficznej”.

„Udział w takich wydarzeniach jak Labelexpo Americas czy towarzyszących im szkoleniom to przykład naszych działań dedykowanych rynkowi wąskiej wstęgi. Zależy nam bowiem na szerokiej edukacji rynku w zakresie możliwości dostępnych poprzez zastosowanie naszych rozwiązań w codziennej produkcji. Dlatego chętnie uczestniczymy w różnego rodzaju wydarzeniach – od międzynarodowych targów, poprzez szereg lokalnych imprez tego typu czy konferencji i szkoleń. Już niebawem będą ku temu kolejne okazje – firma Sun Chemical będzie obecna ze swoim stoiskiem podczas targów K 2022 w Düsseldorfie czy Pack Expo International w Chicago. Zapraszamy też do bezpośredniego kontaktu z naszym polskim oddziałem oraz autoryzowanymi dystrybutorami z naszego kraju – chętnie podzielimy się naszą wiedzą i doświadczeniem” – podsumowuje Tomasz Dobrowolski.

Na podstawie informacji Poligraficznej Agencji Informacyjnej

 Produkcja: WebFabrika 1999-2024 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności