Sun Chemical na targach PACK EXPO International 2022: "Siła zrównoważonych opakowań"Poprzedni artykuł 

Pod hasłem „Siła zrównoważonych opakowań” firma Sun Chemical zaprezentuje pełne portfolio swoich rozwiązań, dedykowanych produkcji opakowań, technologii wąskowstęgowej, wytwarzaniu tagów i etykiet podczas zbliżających się targów PACK EXPO International. Odbędą się one w dniach 23-26 października br. w Chicago, a firma będzie na nich obecna na stoisku nr 10200.

„Sun Chemical pozostaje wierny swojemu proekologicznemu podejściu do biznesu – mówi Penny Holland, Vice President of Marketing Operations w firmie Sun Chemical. – Targi PACK EXPO to dla nas unikalna okazja, by zaprezentować w pełni nasze zrównoważone rozwiązania dedykowane produkcji opakowań, a jednocześnie mieć ponownie bezpośredni kontakt z naszymi klientami i z całą branżą”.

Szerokie portfolio proekologicznych rozwiązań na stoisku Sun Chemical

Sun Chemical od dłuższego czasu realizuje politykę zrównoważonego rozwoju, określanej przez firmę mianem 5R (Reuse, Reduce, Renew, Recycle & Redesign). Jest to swego rodzaju „mapa drogowa”, ukierunkowana na jak największą proekologiczność jej technologii i produktów. Obejmuje ona: projektowanie produktów na nowo (tak by cechowała je wyższa proekologiczność); stosowanie materiałów nadających się do ponownego zastosowania; redukcję zużycia energii, wody, surowców, jak też zwiększanie efektywności działalności drukarń; większe zastosowanie surowców bioodnawialnych i redukcję materiałów, bazujących na surowcach kopalnych, jak też wspieranie klientów w tego typu działaniach; zwiększenie poziomu odzysku farby z makulatury oraz kompostowalności produktów poligraficznych. Targi PACK EXPO International będą kolejną okazją do zaprezentowania szerokiej publiczności wielu z nich, promowanych pod wspólną marką SunEco.

Jednym z nich jest SunSpectro Solvawash GR i FL – seria rozpuszczalnikowych farb wklęsłodrukowych i fleksograficznych. Jak podaje producent, są one zmywalne, a zadrukowane nimi wyroby można poddać procesowi odfarbiania, co zwiększa proekologiczność działań właścicieli marek stosujących je w swoich opakowaniach typu shrink sleeve. Sun Chemical podkreśla, że farby te z jednej stroną podnoszą jakość reprodukcji, z drugiej – zwiększają wydajność strumieni recyklingu zużytych butelek PET.

Poza prezentacją na stoisku, o korzyściach związanych z ich użytkowaniem będzie można usłyszeć podczas panelu odbywającego się 24 października o godz. 11 w ramach Innovation Stage. Dr. Nikola Juhasz, Global Technical Director for Sustainability w firmie Sun Chemical, wystąpi tu z prezentacją zatytułowaną „Przyjazne względem recyklingu, zmywalne farby do opakowań plastikowych”.

Na stoisku firma będzie też promować nowe portfolio zrównoważonych, odnawialnych i kompostowalnych farb i lakierów, których receptury uwzględniają większy udział biożywic w porównaniu z wcześniej dostępnymi na rynku rozwiązaniami. Wśród nich znajdzie się m.in. SunSpectro SolvaGreen – seria rozpuszczalnikowych farb fleksograficznych i wklęsłodrukowych, zawierających pozyskiwane w naturalny sposób żywice i dodatki, przeznaczonych do zadrukowywania folii biodegradowalnych. SunVisto AquaGreen z kolei to wodne farby o najwyższym w branży – jak podkreśla producent – poziomie bioodnawialnych żywic, zapewniające wysoką jakość reprodukcji.

Firma będzie też prezentować SunScreen – innowacyjny, nowy system monitorowania procesów lakierowania w czasie rzeczywistym, realizowanych w jednym przebiegu z drukiem. Jak podaje Sun Chemical, może on zostać z łatwością zintegrowany w maszynach uwzględniających różne konfiguracje, pozwalając operatorowi na kontrolę właściwego aplikowania lakieru.

Lakiery Sun Chemical: niższa waga i większa atrakcyjność opakowania, wydłużona żywotność produktów na półce sklepowej

Odwiedzający stoisko Sun Chemical będą też mieli możliwość zapoznania się z szeroką gamą lakierów i powłok wytwarzanych przez firmę z myślą o zastosowaniach opakowaniowych. Jednym z promowanych rozwiązań będzie SunBar (Aerobloc). Poza wydłużeniem żywotności produktu na półce sklepowej, ta powłoka barierowa chroniąca przed działaniem tlenu może przyczynić się do niższej wagi opakowania (dzięki wyeliminowaniu warstwy polimerowej), zwiększając jednocześnie jego elastyczność względem procesu laminowania. SunBar (Aerobloc) to wydajna, gotowa do użycia powłoka, wpływająca – dzięki zredukowanej wadze opakowania – na obniżenie śladu węglowego związanego z jego wyprodukowaniem i użytkowaniem. Jak podaje Sun Chemical, jej aplikowanie jest bardzo proste i wymaga jedynie niewielkich modyfikacji istniejącego sprzętu. Dzięki współpracy z firmą acpo, ltd. drukarnie i przetwórcy opakowań mają też do dyspozycji folie wstępnie pokryte powłoką SunBar (Aerobloc).

Kolejna propozycja SunChemical, tym razem zwiększająca atrakcyjność opakowań i nadająca im – jak podkreśla firma – cech „magicznych”, to seria specjalistycznych farb i lakierów oferowanych pod marką SunInspire, pozwalających na uzyskanie różnorodnych, specjalnych wykończeń. Dostępne dzięki nim uszlachetnienia obejmują m.in. efekty metaliczny, fluorescencyjny i fosforyzujący, błyszczący, perłowy oraz imitujący szron. Lakiery SunInspire mają też oddziaływać na zmysł dotyku, oferując efekty piaskowatości, zgrubienia, gładkości bądź szorstkości. Na stoisku będzie dostępny stworzony przez firmę „Przewodnik po innowacjach”, zawierający przykłady praktycznych zastosowań produktów z serii SunInspire.

Inne rozwiązania

Targi PACK EXPO International będą dla Sun Chemical kolejną okazją do zaprezentowania SunColorBox – unikalnego zestawu narzędzi i usług pozwalających na stabilną, dokładną, cyfrową komunikację kolorystyczną w całym łańcuchu dostaw. Wchodzące w skład pakietu aplikacje i usługi mają za zadanie wspierać drukarnie i przetwórców opakowań w cyfrowym odwzorowaniu kolorów specjalnych (firmowych), bez względu na położenie geograficzne zakładu produkcyjnego. W jego skład wchodza m.in.: audyty kolorystyczne, dopasowywanie i certyfikacja barw czy hosting cyfrowych bibliotek, zawierających kolory specjalne. Jak podkreśla Sun Chemical, pakiet ten jest dedykowany każdej drukarni, niezależnie od tego czy stosuje ona w swojej produkcji kolory procesowe (CMYK), specjalne czy też pracuje z rozszerzonym gamutem.

Zdaniem firmy jest to efektywne narzędzie do zarządzania barwą, zapewniające stabilność kolorystyczną bez względu na stosowane podłoże czy lokalizację zakładów poligraficznych wchodzących w skład grupy. Firma dodaje, że – w zależności od potrzeb, skali działalności i niezbędnych inwestycji – każdy klient może wybrać odpowiednie dla siebie usługi i narzędzia wchodzące w skład SunColorBox.

Na stoisku będzie też promowane rozwiązanie SunMotion – alternatywa dla systemów oznaczeń z podświetleniami (typu backlit) czy displejów LCD. Jest ono skierowane do właścicieli marek, zainteresowanych zwiększeniem atrakcyjności swojego brandu. Niewidzialne gołym okiem farby są tu nanoszone na podłoże wykonane z tworzywa sztucznego, a stworzone w ten sposób wielowarstwowe powłoki „ożywają” podczas ekspozycji światłem UV LED. Jak podkreśla producent, powstałe w ten sposób obrazy przypominają pełnobarwne filmy czy animacje.

Na podstawie informacji Poligraficznej Agencji Informacyjnej

 Produkcja: WebFabrika 1999-2024 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności