Stora Enso planuje inwestycje w zakładach ImatraPoprzedni artykuł 

Fot.: Stora Enso
Fot.: Stora Enso

Stora Enso zainicjowała studium wykonalności, związane z potencjalną redukcją emisji dwutlenku węgla w jej zakładach w Imatra (Finlandia), należących do dywizji Packaging Materials. Ma ona zostać osiągnięta poprzez znaczące ograniczenie w zużyciu paliw kopalnych, stosowanych obecnie w tej fabryce. W tym celu firma planuje zbudowanie nowego bojlera na biomasę i poprawę wydajności bojlera, odpowiedzialnego obecnie za odzysk energii. Jak podkreśla Stora Enso, potencjalne zastąpienie paliw kopalnych tymi opartymi na biosurowcach poprawiłoby neutralność zakładów Imatra względem środowiska naturalnego.

Fabryka w Imatra to – jak podaje Stora Enso – jeden z największych na świecie producentów tektury litej do wytwarzania opakowań jednostkowych. Ponad 90% jej produkcji jest przeznaczone na eksport i trafia do odbiorców z Europy, Azji Południowo-Wschodniej oraz innych kontynentów.

Oczekuje się, że studium wykonalności zostanie zakończone w połowie 2023 roku. Planowane zmiany wymagają inwestycji, odnośnie której decyzja może zapaść dopiero po zakończeniu studium. W jego ramach prowadzona będzie aktualizacja pozwoleń środowiskowych, które mają znaleźć zastosowanie w stosownym czasie.

„Za nami wiele działań zmierzających do zredukowania ilości dwutlenku węgla emitowanego przez tę fabrykę. Nowa, bardziej wydajna linia do obróbki drewna i korowania będzie gotowa do pracy już jesienią tego roku. Jej wdrożenie zredukuje zużycie wody używanej do procesu korowania nawet o 85%. Recykling i ponowne wykorzystanie odpadów generowanych przez zakład Imatra już dziś jest na najwyższym, światowym poziomie, przekraczając 99%. Obecnie rozważamy jeszcze większą redukcję emisji dwutlenku węgla, a naszym celem jest jej obniżenie o ok. 45%” – mówi Mikko Nieminen, dyrektor zakładów Imatra.

Więcej informacji na temat zaangażowania Stora Enso w działania zmierzające do obniżenia przez firmę emisji gazów cieplarnianych o 50% do roku 2030 można znaleźć na stronie https://www.storaenso.com/en/newsroom/regulatory-and-investor-releases/2021/10/stora-enso-sets-ambitious-goal-of-100-regenerative-solutions-by-2050-and-announces-new-2030-sustainability-targets.

Na podstawie informacji Poligraficznej Agencji Informacyjnej

 Produkcja: WebFabrika 1999-2024 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności