Stora Enso bada możliwość dalszej ekspansji na rynku włókien formowalnychPoprzedni artykuł 

Fot.: Stora Enso
Fot.: Stora Enso

W uwagi na rosnący popyt rynkowy na bazujące na włóknach, proekologiczne rozwiązania opakowaniowe, Stora Enso uruchomiła studium wykonalności, dotyczące budowy w Hylte (Szwecja) nowego zakładu wytwarzającego włókna formowalne. Inwestycja znacząco zwiększyłaby potencjał produkcyjny firmy w tym obszarze, co jest zbieżne ze strategią jej dalszego rozwoju w dziedzinie opakowań odnawialnych.

Nowo powstały zakład wytwarzałby głównie PureFiber – serię stworzonych przez Stora Enso produktów, które są wolne od substancji nad- i polifluoroalkilowych (PFAS). Jak wynika z badań LCA, generują one ślad węglowy o 75% mniejszy od alternatywnych materiałów opakowaniowych takich jak tworzywa sztuczne czy bagassa. Produkty z serii PureFiber, powstałe w nowej fabryce, pomogłyby – wedle szacunków firmy – wyeliminować ok. 35 tys. ton dwutlenku węgla emitowanych w skali roku.

Mikael Krook, Vice President Sales & Commercialization, odpowiedzialny w Stora Enso za sprzedaż i wprowadzanie włókien formowalnych na rynek, mówi: „Nowy zakład byłby wysokiej klasy ośrodkiem technologicznym dla rozwiązań opakowaniowych o niskim śladzie węglowym. Poza zastosowaniami w branży spożywczej, np. przy produkcji opakowań na napoje, tacek czy talerzyków, bylibyśmy w stanie zaoferować bardziej zaawansowane rozwiązania takie jak np. opakowania atmosferyczne, które wydłużają przydatność świeżej żywności do spożycia”.

W przypadku pozytywnego zakończenia studium wykonalności, wdrożenie projektu rozpoczęłoby się w 1. kwartale 2023 roku.

Na podstawie informacji Poligraficznej Agencji Informacyjnej

 Produkcja: WebFabrika 1999-2024 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności