Nowa wystawa w Muzeum Papiernictwa – „Na Pniu” – prace Marii KomorowskiejPoprzedni artykuł 

Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy pt. Na pniu, prezentującej twórczość Marii Komorowskiej. Uroczystość odbędzie się 9 marca, o godz. 18:00 w siedzibie muzeum.

Maria Komorowska studiowała w Wyższej Szkole Sztuk Pięknych we Wrocławiu oraz w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom uzyskała w Pracowni Plakatu prof. Henryka Tomaszewskiego i Pracowni Malarstwa prof. Teresy Pągowskiej. Obecnie jest profesorem w Wyższej Szkole Ekologii i Zarządzania w Warszawie na Wydziale Architektury, gdzie wykłada rysunek i malarstwo. Uprawia grafikę, głównie w technice papieru czerpanego. Z naszym muzeum związana jest od wielu lat zarówno artystycznie jak i emocjonalnie. Tu tworzy i wystawia swoje prace.

Twórczość artystki inspirowana jest naturą. Maria Komorowska dzieli się z widzem własną, głęboką fascynacją pniami ściętych drzew – pozostały po ścięciu drzewa pień jest powszechnie niezauważalnym, najczęściej przeszkadzającym przy drodze, szczątkowym obiektem, czasem już zmurszałym, wystającym lekko z gruntu, śladem przeszłości. Pięknego, dumnego mocą drzewa już nie ma, a o pozostały po nim fragment pnia, możemy się co najwyżej potknąć lub strudzeni marszem przysiądź na nim, by odpocząć. Artystka widzi w nich jednak coś więcej – na papierze kolekcjonuje obrazy malując pień i odbijając go – staje się on naturalną płaskorzeźbą. Jej prace dokumentują ślady centrycznych kół, zapisujące poszczególne lata życia drzewa, na które nakładają się dramatyczne, szarpane ślady piły elektrycznej, która nieodwracalnie je powaliła.

Wystawa dostępna do połowy lipca.

Na podstawie informacji organizatora

 Produkcja: WebFabrika 1999-2024 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności