Interket – europejska grupa poligraficzna specjalizująca się w produkcji etykietowej, posiadająca drukarnie w Niemczech, Holandii, Wielkiej Brytanii i Szwecji, zakupiła w ostatnim czasie kolejną maszynę fleksograficzną Mark Andy Evolution Series E5, tym razem z myślą o zakładzie w Helsingborgu (zlokalizowanych w ostatnim z wymienionych krajów). Wyposażona w sześć zespołów drukujących na wstędze o szerokości 330 mm, zwiększy ona znacząco – jak zapewnia Stefan Gustafsson, dyrektor zarządzający szwedzkiej drukarni Interket – jej potencjał wytwórczy, zastępując dwie wcześniej stosowane tu maszyny.
Zakład w Helsingborgu rozpoczął działalność w latach 80. ubiegłego wieku, jako rodzinny biznes. W roku 2016 wszedł w skład Interket Group, co – jak zapewnia kierownictwo drukarni – umożliwiło jej dalszy, dynamiczny rozwój. Silne podejście proklienckie, elastyczność w działaniu i wysokiej jakości produkty pozwoliły na pozyskanie szerokiego spektrum zleceniodawców z branż takich jak: spożywcza, przemysłowa i medyczna. Firma oferuje swoim klientom kompleksową obsługę, uwzględniającą m.in. różne rodzaje wytwarzanych tu etykiet: od podstawowych, poprzez identyfikacyjne, umożliwiające śledzenie produktów, zabezpieczanie ich, na podkreślających brand skończywszy.
Joakim Marcusson, Sales Manager w firmie Convertec, reprezentującej Mark Andy na rynku skandynawskim, mówi: „Nowa maszyna dostarczona przez nas do Helsingborga to w zasadzie lustrzane odbicie Evolution Series E5, jaka od pewnego czasu pracuje w drukarni Interket w Holandii. Jej wyposażenie obejmuje m.in. możliwość odwracania wstęgi, delam/relam, tłoczenie folią na zimno, dwie sztance i cięcie na arkusze”.
Najnowszy nabytek Interket Group posiada też hybrydowy system utrwalania w technologiach LED/UV, którego dostawcą była firma GEW. Producent podkreśla, że w porównaniu z tradycyjnymi lampami UV, zastosowane tu promienniki LED/UV – pomimo nieco większego kosztu związanego z zakupem – zapewniają znacząco wyższą wydajność, także w postaci niższych kosztów eksploatacyjnych wynikających z mniejszego zapotrzebowania na energię i większej żywotności lamp.
Pomimo faktu posiadania szerszych maszyn w swoich zakładach w Niemczech, Holandii i Wielkiej Brytanii, z myślą o drukarni w Helsingborgu wybrano o model o szerokości wstęgi 330 mm jako idealny z punktu widzenia jej potrzeb i realizowanych tu prac. To – jak podkreśla kierownictwo Interket – wskazuje też na sporą niezależność każdej z drukarń wchodzących w skład grupy, także w kontekście decyzji inwestycyjnych, bazujących ma lokalnej specyfice rynku, umiejętnościach i doświadczeniu kadry zatrudnianej w każdej z drukarń. Zakład w Helsingborgu dysponuje również cyfrową technologią tonerową, co pozwala Interket Sweden zorganizować plan produkcji z uwzględnieniem różnych parametrów: nakładu, stopnia personalizacji prac oraz ich zróżnicowania w kontekście wykończenia i dalszego przetwarzania. Dzięki temu firma podejmuje się wykonania nawet najniższych, wręcz jednostkowych nakładów.
Roczna sprzedaż realizowana przez grupę Interket przekracza 45 mln euro, a w czterech jej lokalizacjach pracuje w sumie ok. 200 osób. Jak podkreśla jej kierownictwo, każda z wchodzących w skład grupy drukarń realizuje oczekiwane od niej przychody i zyski. Generowane są one również dzięki nowym inwestycjom, takim jak maszyna Evolution Series E5. Stefan Gustafsson jest przekonany o dalszym rozwoju kierowanej przez siebie fabryki, bazującym na obszernej wiedzy o rynku i międzynarodowej skali działania Interket Group.
Na podstawie informacji Poligraficznej Agencji Informacyjnej