Xeikon i KURZ rozwijają cyfrową alternatywę dla folii na gorącoPoprzedni artykuł 

Przed targami Labelexpo Europe 2023 firmy Xeikon i KURZ ogłosiły wprowadzenie nowych, najnowocześniejszych możliwości cyfrowej metalizacji. Wspólnie opracowane rozwiązanie, oparte na niedawno wprowadzonej technologii tonerów Xeikon TITON, integruje technologię KURZ DIGITAL METAL z maszyną cyfrową Xeikon TX500 do produkcji etykiet premium. Ta unikalna, jednoetapowa metoda ozdabiania stanowi wszechstronną, niedrogą alternatywę dla tradycyjnego foliowania na gorąco, a w szczególności jest to pierwsze na rynku rozwiązanie do cyfrowej metalizacji bezpiecznej dla żywności.

Ta przełomowa innowacja firm Xeikon i KURZ, dostarczająca wysokiej jakości etykiety w jednym przebiegu, jest idealnym rozwiązaniem dla drukarzy obsługujących wymagające rynki wysokiej klasy win i napojów spirytusowych. Bez ograniczeń dotyczących długości serii i projektów, zapewnia zrównoważony, niezwykle elastyczny i bardzo opłacalny sposób na uzyskanie atrakcyjnego wyglądu na półce. Mając te same zalety co druk cyfrowy, otwiera także nowe możliwości rynkowe, takie jak zmienne foliowanie, które można zastosować w personalizowanych etykietach konsumenckich, zmienne elementy zabezpieczające, czy opakowania papierowe z metalizacją.

„Drukarze stale szukają lepszych sposobów na zwiększenie wartości etykiet, które produkują dla swoich klientów. Tymczasem właściciele marek chcą maksymalnie wyróżnić się na półce dzięki genialnym projektom, które lśnią i błyszczą. Chcą także szybciej wejść na rynek po niższych kosztach” – mówi Jeroen Van Bauwel, dyrektor ds. projektowania rozwiązań w Xeikon. „Ten nowy proces cyfrowej metalizacji oferuje nieograniczone możliwości produkcji wysokiej jakości, bogato zdobionych etykiet przy użyciu technologii tonera TITON firmy Xeikon. Efekty metaliczne powstają w jednym procesie, bez konieczności specjalnych adaptacji pliku do druku. A ponieważ wszystko odbywa się inline, nie jest wymagana interwencja wysoko wykwalifikowanego operatora ani ponowna rejestracja. To tak proste, jak dodanie kolejnego koloru!”

Ta cyfrowa metoda metalizacji wyróżnia się prostotą, ponieważ nie wymaga żadnych dodatkowych etapów procesu w fazie przygotowania do druku ani w fazie konwertowania. W przeciwieństwie do tradycyjnych technik foliowania na gorąco i na zimno, nie ma potrzeby stosowania narzędzi do tłoczenia, co pozwala zaoszczędzić znaczne koszty, czas i ilość odpadów. Czas przygotowania zadania jest tak krótki, jak wysłanie zadania cyfrowego do prasy, co oznacza, że drukarki mogą oferować znacznie szybszą realizację i krótsze czasy realizacji. Eliminuje także stratę czasu i materiałów związanych z rejestracją druku. Ten solidny i wszechstronny proces można zastosować na szerokiej gamie podłoży, w tym na wymagających papierach niepowlekanych (w przeciwieństwie do folii na zimno), a opcjonalna jest również półprzezroczysta metalizacja.

Rozwiązanie jest możliwe dzięki nowym, trwałym tonerom TITON firmy Xeikon, które są wysoce odporne na ciepło. Po wydrukowaniu CMYK, prasa Xeikon TX500 nakłada specjalny toner transferowy na wyznaczone obszary metalizacji, zanim wstęga przejdzie dalej do modułu KURZ. Metoda ta jest niezwykle precyzyjna i wydajna, wykorzystuje plik wydruku do metalizacji, dzięki czemu nie ma żadnych dodatkowych wymagań ze strony operatora prasy.

Dzięki pełnej swobodzie druku cyfrowego, obejmującej zamówienia tylko jednej etykiety, nowy proces cyfrowej metalizacji pozwala na dodanie zarówno jednolitych obszarów, jak i bardzo małych detali (w pozytywach i negatywach) w rozdzielczości 1200 dpi, w dowolnym miejscu projektu. Każda etykieta może być inna, dopasowując do siebie zmienne elementy nadruku i metalizacji.

„Wspólnie z Kurzem firma Xeikon przesuwa granice cyfrowego upiększania dzięki temu zaawansowanemu rozwiązaniu, które spodoba się rynkowi high-end ze względu na liczne zalety i wyjątkową jakość” – komentuje Filip Weymans, wiceprezes ds. marketingu w Xeikon. „Ciągły rozwój technologii tonerów Xeikon i nowe rozwiązania, które umożliwia, zapewniają jeszcze większą wartość dla drukarni etykiet i klientów będących właścicielami ich marek, jednocześnie wspierając zrównoważony rozwój poprzez usuwanie większej ilości odpadów w procesie produkcyjnym. Z niecierpliwością czekamy na zaprezentowanie tego niesamowitego rozwiązania na Labelexpo i zachęcamy odwiedzających, aby na własne oczy przekonali się, jak łatwo można dodać metalizację w sposób Xeikon.

Premierę na targach Labelexpo Europe w dniach 11–14 września 2023 r. rozwiązanie do cyfrowej metalizacji firmy Xeikon można zobaczyć na żywo w Automation Arena w hali 11, gdzie maszyna Xeikon TX500 z nowymi tonerami TITON będzie pracować zgodnie z jednostką K DIGITAL METAL w celu uzyskania pełnego URZkoloru drukowanie i metalizacja w jednym przebiegu. Odwiedzający będą mogli również obejrzeć próbki wydruków na stoisku Xeikon nr 5C29 i na URZstoiskach K nr 4B61, nr 4C61.

Na podstawie informacji firmy Xeikon

 Produkcja: WebFabrika 1999-2024 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności