Droga Asahi Photoproducts do ZERO rozpuszczalnikaPoprzedni artykuł 

Pamiętam, jak kolega odwiedził firmę produkującą płyty fotopolimerowe i zobaczył dziecko właścicieli, śpiące spokojnie w pokoju obok hali produkcyjnej płyt. Na korytarzach unosił się zapach rozpuszczalników i zastanawiał się, czy nie powinien to być obowiązek dostawcy pomocy we wprowadzaniu zmian na lepsze. Czy nasz przemysł naprawdę robi wszystko, co w jego mocy, aby zapewnić ludzkości zdrowie? Nie oznacza to, że stosowanie wymywania rozpuszczalnikami jest samo w sobie szkodliwe lub wykracza poza dopuszczalne limity, ale zdecydowanie przyjemniej jest przebywać w przyjemnym otoczeniu, bez stałego zapachu rozpuszczalników LZO.

Wiele firm w naszej branży używa rozpuszczalników do wymywania na bazie węglowodorów w swoich operacjach wytwarzania płyt. Aby ograniczyć użycie tych chemikaliów i wynikającą z tego emisję gazów cieplarnianych (GHG) wytwarzaną przez rozpuszczalniki, Asahi Photoproducts od dziesięcioleci pracuje nad stworzeniem środowiska „ZERO” rozpuszczalników w branży fleksograficznej i pozycjonowaniem tych, którzy wdrażają bardziej zrównoważone wytwarzanie płyt Solvent ZERO rozwiązań jako bohaterowie w swoich firmach.

Firma Asahi Photoproducts rozpoczęła produkcję naszych pierwszych płyt z żywicy APR wymywanej wodą w 1971 roku. Od tego czasu Asahi osiągnęło kilka kamieni milowych w branży, pokazując, że troszczymy się o środowisko. Osiągnięcia te są zgodne z filozofią naszej firmy-matki, Asahi Kasei, której produkty i usługi mają na celu zapewnienie zrównoważonego wkładu w życie i życie ludzi na całym świecie. Asahi Kasei wyznaczyła cel całej firmy, jakim jest neutralność pod względem emisji dwutlenku węgla we wszystkich swoich operacjach do roku 2050.

Nasz postęp w kierunku zera rozpuszczalników

Oprócz pierwszej żywicy do płyt zmywalnych wodą w 1971 r., do tych kamieni milowych zaliczają się:

  • Technika wykańczania UVC wprowadzona na rynek w 1984 roku. Wykorzystuje światło UVC zamiast chemicznego bromku, który był wcześniej standardem. Wykańczanie światłem UVC stało się obecnie standardem przemysłowym.
  • W 1998 r. firma Asahi wprowadziła na rynek płyty do płukania wodą AWP™, płytę litą wykorzystującą unikalną technologię Asahi, która nie tylko wyeliminowała użycie rozpuszczalników w obróbce płyt, ale także przyniosła korzyści drukarni, w tym redukcję odpadów ze względu na ich szybki czas realizacji i wysoka jakość.
  • W 2012 roku wprowadzono naszą technologię CleanPrint, technologię przypinania zapewniającą czysty transfer atramentu, jeszcze bardziej zwiększającą produktywność i rentowność w drukarni. Dzięki CleanPrint czysty transfer atramentu oznacza mniej przestojów prasy w celu oczyszczenia płyty, co radykalnie zmniejsza ilość odpadów w hali prasowej.
  • W 2023 roku wprowadziliśmy na rynek nasze ekologiczne płyty do mycia rozpuszczalnikiem AFP-R™ , które znacznie zmniejszają ilość rozpuszczalnika wymaganego w obróbce płyt i przyspieszają czas przygotowywania płyt o ponad 40% w przypadku tych, którzy nie są jeszcze gotowi porzucić płyt do mycia rozpuszczalnikiem.
  • W 2023 r. wprowadziliśmy AWP-LOOP™, system recyklingu ścieków dla naszych przetwórców płyt, co spowodowało zmniejszenie zużycia wody o 70% i zużycie detergentów o 50%.
  • Obecnie wprowadzamy możliwość stosowania detergentu do mycia naczyń w procesie produkcji talerzy zamiast naszego 6% dodatku do zmywania, jeszcze bardziej zwiększając trwałość naszych płyt do mycia wodą. Jest to również łatwiejsze i mniej kosztowne dla klientów, a w połączeniu z LOOP mogą zwiększyć stopień recyklingu wody do 85%. Ostatecznym celem naszego planu działania AWP jest wprowadzenie na rynek nowej płyty AWP™, która w procesie prania wykorzystuje czystą wodę z kranu bez użycia detergentu, co stanowi kolejny kamień milowy w zakresie Solvent ZERO, nad którym pracujemy w 2024 roku.

Dlaczego Solvent ZERO?

Wierzymy, że w Asahi Photoproducts mamy wyjątkową ofertę produktów, która spełnia wszystkie wymagania drukarki/konwertera: zrównoważony rozwój, jakość i produktywność. Ponadto nie jest tajemnicą, że w ostatnich latach wzrosła świadomość problemów środowiskowych, przed którymi stoi świat, w miarę jak stało się bardziej oczywiste, że kryzys klimatyczny ma szkodliwe skutki, które w dalszym ciągu zagrażają jakości życia i życia. Dotyczy to zwłaszcza młodszego pokolenia, które oczekuje nowych rozwiązań produktowych skupiających się na zrównoważonym rozwoju. Chociaż mamy świadomość, że fotopolimerowe płyty drukarskie nie są klasyfikowane jako produkty „ekologiczne”, ponieważ są wykonane z materiałów nieodnawialnych, zdajemy sobie również sprawę, że należy zakwestionować status quo i że można podjąć kroki w celu stworzenia nowych i bardziej zrównoważone produkty i rozwiązania, w dalszym ciągu zmniejszając ślad węglowy procesu i materiałów do produkcji płyt fleksograficznych. Są to kroki, które z pasją realizujemy od czasu wprowadzenia na rynek w 1971 roku naszych wczesnych płyt z żywicy wymywanej wodą. Naszym celem jest zachowanie zgodności z niezależnymi audytami PAS 2060 i unikanie jakichkolwiek pozorów „greenwashingu”.

To są powody, dla których Asahi zdecydowała się na Solvent ZERO, który zapewnia mniejszy ślad węglowy w porównaniu do status quo – a w niektórych przypadkach posiada certyfikat neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla – a także czystsze i przyjemniejsze środowisko pracy dla utalentowanej branży poligraficznej pracownicy.

Jest to całkowicie zgodne z filozofią naszej firmy-matki, zakładającą tworzenie harmonii w życiu i życiu poprzez zastosowanie najnowocześniejszej chemii w celu osiągnięcia lepszego świata. Ostatnia dekada globalnego ocieplenia nie zmieniła naszego podejścia, ale przyspieszyła tempo rozwoju produktów, aby szybciej wprowadzać na rynek te zrównoważone rozwiązania. Wierzymy, że branża doceni także wartość szybszego przejścia z przetwarzania płyt metodą przemywania rozpuszczalnikiem, ponieważ wszyscy współpracujemy na rzecz ograniczenia globalnego ocieplenia.

Wszystkie płyty Asahi AWP™ CleanPrint można myć wodą. Płyty AWP™ -DEW posiadają już certyfikat Carbon Neutral we współpracy z Carbon Trust, a płyty AWP™-CleanFlat znajdują się obecnie w końcowej fazie programu zatwierdzania Carbon Neutral. To osiągnięcie znacznie wyprzedza korporacyjny cel, jakim jest neutralność pod względem emisji dwutlenku węgla do 2050 roku i jesteśmy dumni, że możemy przedstawić ten dowód zrównoważonego rozwoju naszym klientom, którzy mogą następnie wykorzystać ten status przy obliczaniu własnego śladu węglowego, pomagając im w ograniczaniu emisji dwutlenku węgla i dostarczaniu bardziej zrównoważonych produktów swoim klientom, którzy coraz częściej domagając się, aby to zrobili. Należy pamiętać, że neutralność pod względem emisji dwutlenku węgla nie jest jedna i gotowa. Jest to proces ciągły; aby utrzymać status neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla, musimy w dalszym ciągu znajdować sposoby na dalsze zmniejszanie emisji dwutlenku węgla związanej z produktami oraz ograniczanie lub eliminowanie konieczności polegania na kompensacjach emisji dwutlenku węgla. Wymaga to zmiany sposobu myślenia w całej organizacji i ciężko pracujemy również nad tą zmianą kulturową, szczególnie w naszych działach rozwoju produktów.

Śmieszny fakt

Zadaliśmy generatywnemu rozwiązaniu AI ChatGTP następujące pytanie:

Jak myślisz, która technika produkcji płyt jest uważana za najbardziej zrównoważoną środowiskowo?

Odpowiedź?

Płyty do mycia wodnego są uważane za bardziej przyjazne dla środowiska, ponieważ do przetwarzania wykorzystują wywoływacze na bazie wody zamiast ostrych rozpuszczalników. Ten rodzaj obróbki płyt wytwarza mniej niebezpiecznych odpadów i ma mniejszy wpływ na środowisko w porównaniu z alternatywami opartymi na rozpuszczalnikach.

Cieszymy się, że nawet generatywna sztuczna inteligencja docenia naszą technologię, zapewniając coraz większą trwałość procesu druku fleksograficznego!

Jak lubimy mówić:
Be a Hero …
Go Solvent ZERO!

Dieter Niederstadt, Technical Marketing Manager, Asahi Photoproducts

 Produkcja: WebFabrika 1999-2024 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności