Technopol Group to dynamicznie rozwijająca się, polska grupa zakładów poligraficznych i przetwórczych, specjalizujących się w produkcji opakowań kartonowych i tekturowych. Należą do niej cztery drukarnie: dwie w Ostrowie Wielkopolskim oraz w Krotoszynie i Żyrardowie. Z myślą o jednej z drukarń ostrowskich, wykonującej przede wszystkim opakowania z tektury falistej, została niedawno zakontraktowana nowa składarko-sklejarka Omega Allpro 165 firmy Koenig & Bauer. To kolejne już rozwiązanie tego niemieckiego producenta zakupione przez Technopol Group. Maszyna, zainstalowana w sierpniu br., została natychmiast obłożona produkcją, znacząco zwiększając potencjał wytwórczy tej firmy w zakresie opakowań tekturowych.
„Naszych klientów, reprezentujących różne branże, staramy się obsługiwać w sposób kompleksowy – mówi Rafał Czwojdziński, właściciel Technopol Group. – Stąd decyzja o posiadaniu kilku zakładów, z których każdy ma określoną specjalizację, wykorzystując różne techniki drukowania (offsetową, fleksograficzną, cyfrową) i wykańczania. Dzięki tej specyfice działania, mamy w ofercie wiele rozwiązań opakowaniowych oraz produktów reklamowych (np. stendów czy systemów POS) i transportowo-logistycznych (jak opakowania zbiorcze z tektury falistej czy tzw. skrzyniopalety), bazujących na podłożach papierowych. Z kolei lokalizacja zakładów sprawia, że sprawnie realizujemy zamówienia do każdej części kraju, jak też poza Polskę – np. do Niemiec czy Skandynawii. Ta elastyczność powoduje, że jesteśmy atrakcyjnym partnerem biznesowym dla firm z różnych segmentów – farmaceutycznego, spożywczego, chemicznego czy automotive”.
Rozwiązania marki Koenig & Bauer i dynamiczny rozwój Technopol Group
Historia Technopol Group sięga 1999 roku, gdy firma została założona przez Rafała Czwojdzińskiego – przez pierwsza lata działała w zakładach w Ostrowie Wielkopolskim i Żyrardowie. W roku 2010 w jej skład weszła firma RD Sp. z o.o. z Krotoszyna. W kontekście stosowanej w tym zakładzie techniki offsetu arkuszowego Technopol Group wykorzystywał w produkcji m.in. półformatowe maszyny drukujące z serii Rapida. I właśnie tu kilka lat temu została zainstalowana pierwsza wówczas w Polsce, zautomatyzowana sztanca Optima-K 106. „Maszyna znacząco zwiększyła nasze możliwości w zakresie wykrawania opakowań kartonowych z tektury litej, w których specjalizuje się RD – mówi Rafał Czwojdziński. – Jesteśmy z niej bardzo zadowoleni, zarówno pod względem eksploatacji samego urządzenia, jak też współpracy z producentem – firmą Koenig & Bauer i jego lokalnym oddziałem. W kontekście tak rozbudowanej struktury jak nasza, serwis i wsparcie oferowane przez dostawcę – tj. firmę Koenig & Bauer (CEE) – są kluczowe, także przy podejmowaniu decyzji o kolejnych inwestycjach. To podejście towarzyszyło nam również przy wyborze nowej składarko-sklejarki. W tym przypadku doświadczenia z maszynami, niegdyś oferowanymi pod marką Duran (przed przejęciem jej przez Koenig & Bauer) mamy większe, bo pierwsze jej rozwiązanie trafiło do nas już wiele lat temu”.
Kolejna składarko-sklejarka Omega 165 w firmie Technopol Group
Pierwsza maszyna Omega 165 została zakontraktowana przez Technopol Group w 2013 roku i trafiła prosto z targów CCE do jednego z jej zakładów w Ostrowie Wielkopolskim (specjalizującym się z opakowaniach z tektury falistej). „Duże wrażenie zrobiła na nas kombinacja jej jakości i zaawansowania technologicznego i z perspektywy tych dziesięciu lat mogę jedynie potwierdzić słuszność naszej decyzji. W międzyczasie, z uwagi na zmiany własnościowe w Duran Machinery, obsługa handlowo-serwisowa na terenie Polski trafiła do Koenig & Bauer (CEE), więc siłą rzeczy także w przypadku składarko-sklejarki od kilku już lat współpracujemy z nią w zakresie wsparcia technicznego, które oceniamy bardzo pozytywnie”.
Michał Drożdż, Senior Sales Manager w firmie Koenig & Bauer (CEE), dodaje: „Cieszymy się, że nasza firma sprostała oczekiwaniom tak wymagającego klienta jakim jest Technopol Group. Zwłaszcza, że współpraca w jej przypadku dotyczy relatywnie nowych w naszej ofercie rozwiązań z obszaru postpressu. Maszynę Omega Allpro 165, dostarczoną tu dziesięć lat temu, przejęliśmy w zakresie opieki serwisowej po wejściu firmy Duran w skład Koenig & Bauer Group. Z kolei sztanca Optima-K 106 była pierwszą zainstalowaną w Polsce po przejęciu przez nasz koncern hiszpańskiej firmy Iberica. Mamy nadzieję, że nowa składarko-sklejarka przyczyni się do dalszego, dynamicznego rozwoju całej grupy kierowanej przez pana Rafała Czwojdzińskiego”.
Z myślą o trudnych, wymagających opakowaniach z tektury falistej
Nowa składarko-sklejarka Omega Allpro 165 została zainstalowana w jednym z dwóch ostrowskich zakładów Technopol Group w sierpniu br. Maszyna obsługuje arkusze o maksymalnej szerokości 1650 mm i jest dedykowana zarówno podłożom kartonowym jak i tekturze falistej. „W naszym przypadku wykorzystujemy ją głównie z myślą o tych drugich, przede wszystkim do opakowań 3- i 4-punktowych – mówi Rafał Czwojdziński. – Powszechnie wiadomo, że dział postpress potrafi stanowić „wąskie gardło” w drukarni opakowaniowej. W naszym przypadku, dzięki dwóm wysokowydajnym maszynom Omega Allpro 165, możemy być spokojni o realizację każdego zlecenia na czas. Mam na myśli także trudne, wymagające opakowania z tektury falistej, których wykonania się podejmujemy. Ta elastyczność i jakość oferowana klientom sprawia, że wielu z nich współpracuje z nami niezmiennie od lat”.
Omega Allpro 165 umożliwia realizację opakowań kartonowych i tekturowych z maksymalnie sześcioma punktami klejenia. Zakres możliwego do zrealizowania w niej asortymentu jest bardzo szeroki i obejmuje m.in. opakowania z automatycznym dnem, stożkowe i z podwójną ścianą. Urządzenie wyposażone jest w serwonapędy i zmotoryzowane prowadnice z pneumatycznym podnoszeniem i opuszczaniem systemów prowadzących wraz z systemem pamięci i zapisu, umożliwiające wykonanie automatycznych nastaw. „Jej zaawansowanie technologiczne było jednym z kluczowych parametrów, jakie braliśmy pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o zakupie – mówi Rafał Czwojdziński. – Maszyna, mimo krótkiego stażu, jest już w pełni obłożona – przejęła m.in. część najbardziej wymagających zleceń realizowanych na starszym urządzeniu. Pracuje na dwie zmiany i sprawuje się, podobnie jak wcześniejszy model, bez zarzutu. Jesteśmy więc z niej bardzo zadowoleni”.
„Polska jest jednym z najbardziej zaawansowanych technologicznie i najnowocześniejszych pod względem sprzętowym rynków opakowaniowych w Europie – mówi Jan Korenc, prezes Koenig & Bauer (CEE). – Inwestycje realizowane przez tutejsze drukarnie w ostatnich latach spowodowały, że stała się ona bardzo atrakcyjnym rynkiem dla właścicieli marek. Dynamiczny rozwój takich firm jak Technopol Group jest tego najlepszym przykładem. Miło nam, że możemy być jej partnerem i mamy nadzieję, że nasza owocna współpraca będzie kontynuowana także w kolejnych latach”.
Na podstawie informacji Poligraficznej Agencji Informacyjnej