Ceremonia wręczenia nagród za przełomowe koncepcje opakowańPoprzedni artykuł 

Branża tekturowa doceniła Twoje innowacyjne i zrównoważone opakowania w 2023 roku. 21 września w Sewilli w Hiszpanii ogłoszono zwycięzców nagrody European Carton Excellence Award (ECEA) 2023. Pod egidą Pro Carton – europejskiego stowarzyszenia producentów kartonów i pudełek składanych – oraz Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Kartonów (ECMA), prestiżowe nagrody honorują najlepszych z najlepszych w dziedzinie zrównoważonych opakowań.

Trójwymiarowe, kuliste rozwiązanie opakowaniowe hiszpańskiej Grupy Alzamora dla marki kosmetyków GERnétic zostało uznane Kartonem Roku, natomiast innowacyjne opakowanie Boardio™ na bazie włókien firmy Graphic Packaging International dla gumy do żucia Perfetti Van Melle Mentos zrobiło wrażenie na konsumentach podczas Public Nagroda, a także Zrównoważony rozwój. Otrzymał nagrodę za zrównoważony rozwój.

Wszystkie zgłoszenia ECEA oceniano według różnych kryteriów, w tym projektu graficznego i strukturalnego, technik produkcji, efektywności kosztowej, ekologii, zrównoważonego rozwoju, innowacji, bezpieczeństwa i przyjazności dla konsumenta. W skład jury weszli przewodniczący oraz konsultant ds. brandingu i projektowania, Satkar Gidda, Susanne Lippitsch z SL DESIGN i wiodący projektant opakowań oraz Sanjeev Das, globalny dyrektor ds. opakowań do żywności i lodów w Unilever. Nagrody wręczyli Michele Bianchi, Prezes Pro Carton i Jean-François Roche, Prezes ECMA.

Promowanie zrównoważonych rozwiązań w zakresie opakowań

Zwycięski projekt Kartonu Roku łączy w sobie luksus ze specjalną konstrukcją. Grupa Alzamora wykonała eleganckie opakowanie GERnétic z jednego kawałka dziewiczej tektury włóknistej firmy Stora Enso. Chroni produkt, a jednocześnie stanowi atrakcyjny prezent.

Komentując wybór Kartonu Roku, jury stwierdziło: „GERnétic to opakowanie zaprojektowane fachowo: stworzenie trójwymiarowego kulistego kształtu z jednego kawałka tektury bez użycia kleju wymaga wielu umiejętności. Doskonały przykład tego, jak karton może osiągnąć wyjątkowe rezultaty.”

Opakowania Boardio™ na bazie włókien opracowane przez Graphic Packaging International, które otrzymały zarówno nagrodę publiczną, jak i nagrodę za zrównoważony rozwój, stanowią kamień milowy w branży cukierniczej.Innowacyjny projekt – wykonany z dziewiczej tektury pilśniowej firm Holmen Iggesund i Stora Enso – jest bazująca na koncepcji butelki kartonowej dla kategorii słodyczy. Jury z radością przyjęło ten przełomowy krok, który świadczy o zaangażowaniu cukierniczego giganta w ograniczanie swojego śladu na środowisku.

Oprócz nagrody Karton Roku, nagrody za zrównoważony rozwój i nagrody publicznej, ogłoszono także zwycięzców w kilku innych kategoriach, w tym w kategorii Innowacja, Włókno dziewicze w opakowaniach ogólnych, Włókno z recyklingu w opakowaniach ogólnych, Włókno dziewicze w żywności i napojach oraz Włókno z recyklingu w żywności i napojach. Ponadto platynowe i złote nagrody otrzymały projekty, które jury uznało za szczególnie wybitne i zasługujące na szczególne uznanie.

Innowacyjność wciąż rośnie

Niedawne przepisy mające na celu ograniczenie zawartości tworzyw sztucznych, takich jak folia spożywcza, w produktach kosmetycznych premium, skłoniły Grupę Edelmann do opracowania Mary Cohr. Otrzymała prestiżową nagrodę Innovation Award za specjalny mechanizm otwierania zapewniający bezpieczeństwo przed manipulacją. Opakowanie zostało wykonane z tektury z włókien pierwotnych Sappi.

Dzięki systemowi kolorowych kropek na każdej klapce, wyrafinowane opakowanie sprawia, że folia nie jest już zbędna, a tym samym zapewnia ochronę, jednocześnie zwiększając jego atrakcyjność na półce. „To określi przyszłość opakowań zabezpieczających przed manipulacją i pomoże wyeliminować potrzebę stosowania opakowań nienadających się do recyklingu” – stwierdziło jury.

Firma Lucaprint otrzymała nagrodę General Packaging Virgin Fibre za wymianę zestawu opakowań Dainese. Wykorzystując dziewiczą tekturę pilśniową Stora Enso, firma Lucaprint opracowała specjalne rozwiązanie w zakresie opakowań dla trzech rodzajów produktów zastępczych do ochrony sportowej, charakteryzujących się świeżym, minimalistycznym wyglądem. Zdaniem jury inteligentne opakowanie „można łatwo transportować pocztą, a także jest przyjazne dla środowiska, ponieważ nie wykorzystuje kleju, co ułatwia jego recykling”.

Promuj pozytywne zmiany w branży

Pudełko składane ECOCLIC® firmy Van Genechten Packaging dla Procter & Gamble zdobyło nagrodę General Packaging Recycled Fibre Award, skutecznie udowadniając, że zrównoważony rozwój i praktyczność nie muszą się wzajemnie wykluczać. Ten innowacyjny projekt wykonany z tektury pochodzącej z recyklingu firmy MM BOARD & PAPER z powodzeniem spełnia wyzwanie zastąpienia opakowań plastikowych zrównoważoną alternatywą.

Konstrukcja ECOCLIC® nie tylko optymalizuje logistykę, ponieważ jest dostarczana na płasko i wstępnie sklejona, ale składa się również z zaledwie dwóch elementów, tacy i pokrywy, aby zmniejszyć złożoność łańcucha dostaw. Ponadto sprytna integracja zamknięcia zabezpieczającego przed dziećmi zapewnia uspokajające „kliknięcie” potwierdzające zamknięcie opakowania.

Pudełko na kostki rumu dla KEVAS - RHUM ARRANGÉ od Posson Packaging to zdaniem jury „imponujący pomysł na doskonałą i elegancką prezentację produktu – a jednocześnie opowiadający historię o zawartości”. Opakowanie nagrodzone nagrodą Food & Drink Virgin Fibre Award jest wykonane w całości z tektury z pierwszego tłoczenia FOLBB i może pomieścić do czterech szklanych butelek rumu. Projekt obejmuje wiele ekspozytorów z okienkami pozbawionymi plastiku i charakterystyczne opcje komunikacji odpowiadające potrzebom marek, detalistów i konsumentów.

Rękaw dostawczy McDonald’s, opracowany przez firmę Huhtamaki z wykorzystaniem przetworzonej tektury MM BOARD & PAPER, zdobył nagrodę Food & Drink Recycled Fibre Award. Innowacyjne i skuteczne rozwiązanie dostawy produktów McDelivery jest „kreatywne, świeże, zrównoważone i zapewnia bezpieczną i higieniczną dostawę”.

Winfried Mühling, dyrektor ds. marketingu i komunikacji w Pro Carton, powiedział: „Nagroda European Carton Excellence Award nieustannie honoruje wybitne osiągnięcia w obszarach projektowania, innowacji i zrównoważonego rozwoju opakowań. Chciałbym osobiście podziękować wszystkim, którzy przesłali swoje kreatywne projekty, podziękować i pogratulować. Otrzymaliśmy ponad sto zgłoszeń! To sprawia, że ECEA jest najważniejszym konkursem opakowań kartonowych w Europie, w którym naprawdę można konkurować z najlepszymi w branży. Tegoroczni zwycięzcy stworzyli pionierskie rozwiązania w zakresie opakowań produktów, które przemawiają do konsumentów, którzy dzisiaj przy zakupie produktów cenią sobie zrównoważony rozwój.

Firma GERnétic z Grupy Alzamora zapewniła sobie miejsce w konkursie Karton Roku 2023 dzięki innowacyjnemu podejściu do projektowania opakowań. Wyraźnie odpowiada także na rosnące zapotrzebowanie na ekologiczne alternatywy dla opakowań kosmetyków i środków higieny osobistej. Gala wręczenia nagród w Sewilli po raz kolejny okazała się ogromnym sukcesem i zachęcamy wszystkie firmy do ponownego aplikowania w przyszłym roku. Z niecierpliwością czekamy na dalsze innowacje, które będą wspierać zrównoważoną przyszłość za pomocą pudełek kartonowych i składanych.”

Na podstawie informacji organizatora

 Produkcja: WebFabrika 1999-2024 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności