Wisdome Stockholm to nowa przestrzeń dla doświadczeń naukowych, usytuowana na dziedzińcu Narodowego Muzeum Nauki i Technologii w Sztokholmie. Budynek, w którym się znajduje zaprojektowano z myślą o zastosowaniu tu konstrukcji drewnianych m.in. do wykonania pomieszczeń w kształcie łuku, o powierzchni 1325 m2. Stora Enso była głównym partnerem i dostawcą elementów budowlanych bazujących na drewnie, jakie znalazły tu zastosowanie. Oficjalne otwarcie Wisdome Stockholm miało miejsce 5 grudnia br., zaś od 9 grudnia budynek będzie otwarty dla wszystkich.
„Wisdome Stockholm to przełomowy projekt, wykraczający poza granice architektury drewnianej. Drewno, jako materiał konstrukcyjny, jest istotnym elementem całego systemu walki z globalnym ociepleniem, gdyż magazynuje dwutlenek węgla, a jednocześnie umożliwia realizowanie procesów konstrukcyjnych zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Otwierany właśnie ośrodek to najlepszy przykład połączenia unikalnego projektu architektonicznego i korzyści środowiskowych, wynikających z zastosowania materiałów odnawialnych w branży budowlanej” - powiedział Lars Völkel, Executive Vice President w dziale Wood Products firmy Stora Enso.
Przy budowie Wisdome Stockholm wykorzystano produkowane przez Stora Enso materiały budowlane LVL (laminated veneer timber) i CLT (cross-laminated timber). Jak podkreśla firma, zastosowane w nich drewno pochodzi z zarządzanych w zrównoważony sposób, certyfikowanych upraw leśnych w Szwecji i Finlandii.
Konstrukcja uwzględnia zarówno drewniane elementy proste jak i zakrzywione, które – dodaje Stora Enso – można znaleźć zaledwie w kilku projektach architektonicznych na świecie. Na środku pawilonu wystawowego znajduje się z kolei znaczących rozmiarów kopuła, również wykonana z drewna, wyposażona w najnowocześniejszą technologię wizualizacji.
„Będąc partnerem w tym projekcie od chwili jego zainicjowania, mogliśmy znaleźć innowacyjny sposób na zastosowanie standardowych wyrobów przemysłowych, takich jak CLT i LVL, reprezentujących serię Sylva. Dzięki temu udało się uzyskać asymetryczny kształt budynku bez kompromis względem jego fantastycznego projektu architektonicznego” – mówi Jessika Szyber, Business Development Manager w Stora Enso.
Na podstawie informacji Poligraficznej Agencji Informacyjnej