Sun Chemical na 17. Akademii Zarządzania Barwą: "Cyfrowe zarządzanie kolorem przy użyciu platformy SunColorBox"Poprzedni artykuł 

Magdalena Dziwiszek, Felice Sciscioli i Krzysztof Ostrowski podczas prezentacji; Fot.: Polski Drukarz - wydawca "Świata Druku"
Magdalena Dziwiszek, Felice Sciscioli i Krzysztof Ostrowski podczas prezentacji; Fot.: Polski Drukarz - wydawca "Świata Druku"

Zestaw aplikacji i usług z obszaru color managementu, jakie pod wspólną nazwą SunColorBox oferuje firma Sun Chemical to narzędzie, które stosują już setki klientów z całego świata, m.in. z Polski. Tym razem korzyści związane z jego wdrożeniem poznali uczestnicy 17. Akademii Zarządzania Barwą – konferencji organizowanej dorocznie przez firmę Polski Drukarz (wydawcę magazynu branżowego Świat Druku).

Sun Chemical znalazł się w gronie współorganizatorów i partnerów tego wydarzenia, odbywającego się w dniach 21-22 listopada br. w Warszawie. Felice Sciscioli, Colour Project Leader w europejskim oddziale firmy (wspierany przez Magdalenę Dziwiszek – Laboratory Manager i Krzysztofa Ostrowskiego – Product Managera), wystąpił tu z referatem zatytułowanym „Cyfrowe zarządzanie kolorem przy użyciu platformy SunColorBox”. Z jej praktycznymi aspektami można było zapoznać się podczas sesji warsztatowej, w której z ramienia Sun Chemical wzięli udział Felice Sciscioli i Magdalena Dziwiszek.

„Color management to jeden z ważniejszych elementów procesu produkcji poligraficznej, a właściwe zarządzanie barwą to obecnie potrzeba każdej drukarni, dla której liczy się jakość, wydajność i efektywna produkcja, a także utrzymanie właściwych relacji ze swoimi zleceniodawcami – mówi Tomasz Dobrowolski, Business Director Packaging Inks w polskim oddziale Sun Chemical. – Nasza firma posiada szereg narzędzi w tym zakresie, dedykowanych drukarniom i ich partnerom biznesowym (projektantom, właścicielom marek), a w sztandarowym obszarze color managementu jest to SunColorBox. Akademia Zarządzania Barwą to doskonałe miejsce do jego prezentacji, o czym świadczyło zainteresowanie uczestników, którzy zadawali nam wiele pytań i z którymi przeprowadziliśmy szereg interesujących rozmów, także podczas towarzyszących konferencji warsztatów”.

Integracja i współpraca

Felice Sciscioli rozpoczął swoją prezentację od wskazania przesłanek, jakie stały za stworzeniem SunColorBox, zwracając uwagę na znaczenie komunikacji kolorystycznej pomiędzy wszystkimi podmiotami uczestniczącymi w procesie produkcji poligraficznej: „Workflow reprodukcji kolorystycznej w branży poligraficznej uwzględnia wiele zmiennych, co może wiązać się z wieloma potencjalnymi problemami: ponownym opracowywaniem barwy, błędami wynikającymi z procesów wykonywanych ręcznie i na podstawie oceny wzrokowej, brakiem właściwej komunikacji skutkującej niezadowoleniem klienta czy brakiem spójności w kontekście barw korporacyjnych wynikającej ze współpracy z kilkoma dostawcami farb, podłoży czy surowców. Zwłaszcza, gdy mamy do czynienia z wieloma osobami zaangażowanymi w proces color managementu, pracującymi w różnych lokalizacjach, co więcej – pracującymi z różnymi technologiami drukowania, materiałami, podłożami. Zależało nam na jego usprawnieniu, ale też zintegrowaniu wielu różnych narzędzi w ramach jednego, spójnego rozwiązania. Z myślą o tym stworzyliśmy SunColorBox”.

Jak podkreślał prelegent, jest to zestaw aplikacji i usług, jakie Sun Chemical oferuje klientom w celu optymalizacji procesów związanych z przygotowaniem prac do drukowania i kontroli samego procesu drukowania oraz korzyści, jakie można osiągnąć dzięki wdrożeniu różnych jego modułów. „Zintegrowaliśmy tu różne narzędzia i rozwiązania software’owe, przydatne zarówno drukarniom jak i właścicielom marek – mówił Felice Sciscioli. – Kluczem do sprawnej ich współpracy i komunikacji kolorystycznej jest tu dzielenie się i dostęp do tych samych danych, dzięki cyfrowemu ich zapisowi. W efekcie wszyscy tworzący łańcuch wartości – właściciel marki, studio prepress, pracownicy kuchni farbowej i operator maszyny drukującej – bazują na tych samych informacjach o kolorze. Całe rozwiązanie bazuje na technologii cloud computing, więc dostęp do ww. danych jest zdalny i możliwy z każdego miejsca, gdzie jest Internet”.

Modułowe podejście

Wdrożenie SunColorBox można podzielić na kilka etapów, przy czym – jak podkreślał Felice Sciscioli – implementacja konkretnych modułów tego rozwiązania przynosi użytkownikom konkretne i dla każdego inne korzyści. Wymienił tu narzędzia przeznaczone do dygitalizacji barw i skutecznej komunikacji kolorystycznej (bazujące na usługach Pantone Live i my ColorCloud), wizualizacji kolorów (SunDigiProof, SunDigiGuide), mające zwiększyć całkowitą wydajność procesu produkcyjnego (SunMatch, SunColorQC), dedykowane standaryzacji i optymalizacji (SunCMYK, SunECG).

„Tym samym zapewniamy kompletną komunikację kolorystyczną, obejmującą wszystkie etapy: projektowania i specyfikacji docelowego produktu, prepress, drukowania i obróbki oraz dostawy do klienta. Kluczową zaletą SunColorBox jest fakt, że mamy tu do czynienia z barwą cyfrową, która się nie zmienia – podkreślał Felice Sciscioli. – Platforma ta uwzględnia 44 biblioteki kolorystyczne, bazujące na kolorach z naszej oferty. Jest więc niezwykle wszechstronna i uwzględnia możliwość zobrazowania także wielu kolorów specjalnych, korporacyjnych, które są newralgicznym elementem komunikacji w obszarze color managementu w kontekście obsługi dużych marek czy klientów korporacyjnych”.

Na zakończenie Felice Sciscioli wymienił kluczowe korzyści z wdrożenia SunColorBox: stabilność barw z uwagi na ich cyfrowy zapis w bibliotece kolorystycznej; dostęp z poziomu „chmury” do zawsze aktualnej wersji; skrócenie procesu, a tym samym redukcję kosztów produkcji i jej większą proekologiczność; integrację workflow; aspekty edukacyjne w kontekście wszystkich podmiotów zaangażowanych w proces produkcyjny. Podkreślił też, że modułowość Sun ColorBox sprawia, że może to być doskonałe narzędzie nie tylko dla wspomnianych wcześniej, dużych klientów, ale też mniejszych i średnich firm, którym zależy na spójności i stabilności w obszarze color managementu.

SunColorBox w praktyce

Z praktycznymi aspektami wdrożenia SunColorBox można było się zapoznać drugiego dnia Akademii Zarządzania Barwa, który wypełniła sesja warsztatowa. Tę część spotkania ze strony Sun Chemical poprowadzili Felice Sciscioli i Magdalena Dziwiszek.

„Cieszymy się, że także od tej stromy nasze rozwiązanie spotkało się z dużym zainteresowaniem. Wszystkich zainteresowanych korzyściami z jego wdrożenia, którym nie udało się dotrzeć na Akademię Zarządzania Barwą zapraszamy do kontaktu z nami, chętnie przedstawimy je Państwu oraz zaprezentujemy korzyści, jakie możecie dzięki niemu osiągać dla swojego biznesu” – podsumowuje Tomasz Dobrowolski.

Na podstawie informacji Poligraficznej Agencji Informacyjnej

 Produkcja: WebFabrika 1999-2024 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności