Stora Enso i Enkei: wspólnie z myślą o zrównoważonej przyszłościPoprzedni artykuł 

Stora Enso poinformowała o nawiązaniu współpracy z firmą Enkei, do której dostarcza dedykowane, bazujące na piance Papira, proekologiczne rozwiązanie opakowaniowe. Mają one zapewnić odpowiednią ochronę dla wytwarzanych przez Enkei (zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju) specjalnie zaprojektowanych produktów, wykonanych z materiałów pochodzących z odzysku. Stora Enso podkreśla, że tego rodzaju kooperacja, uwzględniająca aspekty środowiskowe, jest dla niej zawsze szczególnym rodzajem współpracy.

Enkei to szwedzki startup, specjalizujący się w projektowaniu lamp wykonanych z proekologicznych materiałów i zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Pierwszym z nich jest ręcznie zdobiona lampa stołowa Reminder (001), dla której firma poszukiwała odpowiedniego opakowania. Z jednej strony miało ono pasować do koncepcji samego produktu, a jednocześnie miało było estetyczne i miało mu zapewnić odpowiednią ochronę. Takim w oczach kierownictwa Enkei okazało się rozwiązanie zaproponowane przez Stora Enso i bazujące na produkowanych przez nią materiałach: tekturze falistej i piance opakowaniowej Papira. Jak zapewniają obie firmy, dzięki jego wdrożeniu lampy Reminder (001) docierają bezpiecznie do klientów z całego świata.

Zrównoważone opakowanie ochronne najwyższej klasy

„Gdy mowa o zrównoważonym rozwoju – mówi Lovisa Sunnerholm, CEO firmy Enkei
- nasze wymagania są niezwykle wysokie. Jednocześnie staramy się, by proponowana przez nas proekologiczna alternatywa była atrakcyjna dla odbiorcy – dlatego też tak ważny jest tu wysokiej jakości design. Szukaliśmy zatem opakowania, które z jednej strony w perfekcyjnym stopniu zabezpieczy lampę, będzie estetyczne pod względem wyglądu, a zarazem będzie cechować się niskim śladem węglowym”.

Zastosowany tu materiał Papira to bazująca na biosurowcach, biodegradowalna (zgodnie z normą Normec OWS) pianka, wykonana z włókien drzewnych, pochodzących z plantacji leśnych zarządzanych w zrównoważony sposób. Stora Enso podkreśla, że jest ona w pełni odzyskiwalna (tu firma przywołuje Cepi Version 2, gdzie Papira uzyskałą wynik 100/100), a przy tym może trafiać do ciągów przetwórczych, dedykowanych odpadom papierowym i kartonowym. Papira cechuje się wysoką odpornością na wstrząsy, zapewniając – jak podaje producent – najwyższy poziom ochrony także niezwykle delikatnym, wrażliwym przedmiotom.

„Ważąca 5 kg lampa Reminder, np. bazująca na odpadach po wyrobach modowych i z podstawą wykonaną z proekologicznego betonu - mówi Paula Martirez, Business Development Manager w firmie Stora Enso - była dla nas wyzwaniem pod względem projektu opakowania. To idealny przykład w jaki sposób Papira może skutecznie zamortyzować wstrząsy niebezpieczne dla przedmiotów jednocześnie wrażliwych i ciężkich, bez konieczności zbędnego zwiększania wagi i objętości samego opakowania. Co więcej, dzięki niej z całego procesu pakowania wyeliminowane zostały tworzywa sztuczne”.

Reminder 001 to debiutancki wyrób firmy Enkei, stanowiący zarazem swego rodzaju „manifest” tej firmy w kontekście proekologicznego podejścia do projektowania i produkcji. Misją przedsiębiorstwa, jak zapewnia kierownictwo, jest wychodzenie naprzeciw wyzwaniom branży budowlanej w kontekście generowanych przez nią odpadów i zanieczyszczeń poprzez tworzenie przedmiotów określanych mianem „cyrkularnie estetycznych, codziennie przypominających o kwestiach środowiskowych” (stąd „Reminder” w nazwie lampy). Podczas procesu projekt opakowania zmieniał się kilkukrotnie, tak by można było w bardziej efektywny sposób wykorzystać deski, ale też by obniżyć koszty. Dzięki wysokiej wytrzymałości powłoki zewnętrznej, jaka cechuje piankę Papira, stało się możliwe częściowe jej wycięcie i zastosowanie jako zawiasu. To z kolej pozwoliło uformować opakowanie metodą złamywania, zamiast stosować klej.

„Każda decyzja stojąca za procesem powstania lampy Reminder była podejmowania uważnie, więc każdy jej element znajduje się w danym miejscu nie bez powodu. Naszą ambicją było bowiem oszczędne gospodarowanie zasobami, tak by nie generować strat i odpadów, a jednocześnie – stworzenie produktu, który sam w sobie stanie się pożądanym” – mówi Miriam Bichsel, Creative Director w firmie Enkei.

R E K L A M A
„To ogromna przyjemność współpracować z klientami, którzy mają wysokie standardy pod względem designu i zrównoważonego rozwoju w obszarze opakowań – mówi Liga Viksne, Senior Packaging designer w Stora Enso. - Projektowanie opakowania z myślą o tym konkretnym produkcie było dużym wyzwaniem, uwzględniającym wszechstronność całego rozwiązania. Musieliśmy zatem wziąć pod uwagę różne funkcjonalności i materiały. Produkt w podstawowym wariancie składa się z dwóch części: bazy, która sama w sobie jest ciężka a zarazem delikatna oraz części górnej – lekkiej i delikatnej. Ta nierównowaga w rozłożeniu ciężaru spowodowała, że konieczne było tu rozwiązanie opakowaniowe z jednej strony chroniące produkt przed zagrożeniami zewnętrznymi, z drugiej zaś zabezpieczające elementy lampy przed uszkodzeniem się nawzajem. Sprostaliśmy temu wyzwaniu stosując wyprodukowaną przez nas innowacyjną piankę Papira do celów ochronnych oraz tekturę falistą, by zapewnić użytkownikowi odpowiednie doświadczenia przy rozpakowywaniu i by jednocześnie zapewnić stabilność zapakowanego przedmiotu”.

Wspólne inicjatywy środowiskowe

Stora Enso hołduje zasadzie, że każdy przedmiot, jaki obecnie jest wytwarzany z udziałem materiałów kopalnych, w przyszłości może być produkowany z drewna. Współpraca przy zrównoważonych projektach, jak ten realizowany z Enkei, to dla nordyckiego koncernu okazja do rozpowszechnienia i popularyzacji jej proekologicznych rozwiązań np. pianki Papira, a zarazem umożliwienie przejścia od fazy pilotażowej do produkcji na skalę przemysłową. Przedstawiciele Stora Enso wskazują, że tego rodzaju projekty to również okazja do wzajemnej nauki, a sama firma w dużym stopniu korzysta ucząc się od pionierów w danym obszarze przemysłu, by móc dalej rozwijać swoje własne projekty i rozwiązania.

Julia Broszat, Solutions Development Specialist w firmie Stora Enso, mówi: „Współpraca to niezwykle ważna część w kontekście innowacyjności naszych procesów. Zastąpienie materiałów kopalnych pianką Papira może zostać urzeczywistnione tylko wtedy, gdy zaoferujemy rozwiązania oczekiwane i potrzebne naszym klientom. Za sprawą tego rodzaju współpracy możemy udowodnić, że nasze produkty spełniają ich wymagania. Co więcej, współpraca z innymi daje też dużo energii i wzajemnej inspiracji”.

Papira by Stora Enso

Bazująca na włóknach drzewnych pianka Papira jest wytwarzana – jak podkreśla Stora Enso – w procesie produkcyjnym, w którym uwzględniono różne aspekty środowiskowe. Odpowiedzialny za nią zespół pracuje obecnie nad zwiększeniem skalowalności tego projektu, by mógł przejść on od fazy pilotażowej do produkcji przemysłowej. Stora Enso zakłada, że Papira będzie w pełni dostępna w wersji komercyjnej w ciągu najbliższych kilku lat. W międzyczasie firma pracuje nad wybranymi projektami we współpracy z wybranymi partnerami, by wspólnie testować, zdobywać wiedzę i jeszcze lepiej przygotować się do pełnej implementacji tego produktu.

Zainteresowanych dodatkowymi informacjami na temat pianki Papira, firma zaprasza do bezpośredniego kontaktu z Paulą Martirez odpowiedzialną za ten projekt (paula.martirez@storaenso.com) oraz do odwiedzenia dedykowanych stron internetowych https://www.storaenso.com/en/products/bio-based-materials/cellulose-foam/

Na podstawie informacji Poligraficznej Agencji Informacyjnej

 Produkcja: WebFabrika 1999-2024 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności