Regularny monitoring bioróżnorodności jest kluczowy dla zrozumienia i ochrony zdrowych ekosystemów. Pomaga nie tylko ocenić zrealizowane cele, ale przede wszystkim identyfikować obszary wymagające rozwoju, aby zapewnić ciągłe doskonalenie i minimalizować negatywny wpływ na bioróżnorodność. Kwestie te znalazły się m.in. w niedawnym raporcie rocznym Stora Enso, którego integralną część stanowi raport środowiskowy.
Spośród trzech rodzajów wskaźników bioróżnorodności stosowanych przez Stora Enso, wskaźniki wpływu na bioróżnorodność są przedstawiane w rocznych raportach firmy: korporacyjnym i środowiskowym. Najnowszym z nich jest publikacja podsumowująca działania zrealizowane w 2024 roku. Wskaźniki te koncentrują się na monitorowaniu wpływu działań leśnych na bioróżnorodność oraz jakości gospodarki związanej z pozyskiwaniem drewna w Finlandii, Szwecji i krajach bałtyckich. Pokazane tu działania, istotne dla leśnych ekosystemów, mają podkreślać, w jakim stopniu firma minimalizuje negatywny wpływ na środowisko oraz utrzymuje bioróżnorodność w kontekście pozyskiwania drewna.
Wskaźniki wpływu za 2024 rok wskazują na stabilność w tym obszarze w porównaniu do lat ubiegłych. Większość z nich jest bliska przyjętemu przez Stora Enso celowi (określonemu na poziomie 90%). W praktyce oznacza to, że 90% kontrolowanych miejsc, w których pozyskiwane jest drewno, spełnia standardy środowiskowe ustalone przez firmę. Ostatecznym celem jest osiągnięcie 100% zgodności dla każdego wskaźnika do 2030 roku.
Dane są zbierane z losowo wybranych miejsc pozyskiwania drewna, które są corocznie audytowane w każdym z regionów. Jak podaje Stora Enso, w 2024 roku przeprowadzono audyt około 1 000 takich miejsc. Reprezentatywna próba pozwala na dokładne określenie obszarów, wymagających poprawy i wskazuje sposoby ich ulepszenia.
Niemniej, jak zauważa firma, w 2024 roku w Finlandii miał miejsce poważny incydent środowiskowy związany z wodą – wystąpił on w jednym z miejsc, które nie były objęte wspomnianym losowym audytem. Pokazał, że nadal istnieją obszary wymagające poprawy. Z tego też względu ochrona zasobów wodnych będzie jednym z głównych priorytetów przyjętego przez Stora Enso na 2025 rok nowego programu ochrony wód w Finlandii. Firma będzie też kontynuować działania związane z tworzeniem wysokich pni i martwego drewna przyziemnego, ponieważ te obszary mają obecnie największe rozbieżności w stosunku do wyznaczonych celów.
Dane z miejsc losowo wybranych są raportowane bezpośrednio z terenu za pomocą cyfrowego narzędzia opracowanego przez Stora Enso w 2023 roku. Usprawnia ono proces gromadzenia i przepływu danych, czyniąc go bardziej wiarygodnym i przejrzystym. Dane są przekazywane w technologii cyfrowej prosto z lasu do systemów informatycznych firmy, co minimalizuje konieczność ręcznej pracy. W 2024 roku zakończone zostało także ujednolicenie wskaźników dla Finlandi, Szwecji i krajów bałtyckich, co ma pomóc w efektywniejszym porównywaniu i wykorzystywaniu danych.
Wraz z rozwojem technologii firma może zatem gromadzić, wykorzystywać i analizować coraz dokładniejsze dane. To ma z kolei pozwolić na ulepszenie jej działalności operacyjnej i precyzyjną identyfikację obszarów wymagających poprawy. Stora Enso podkreśla, że dzięki regularnemu monitoringowi bioróżnorodności i działań leśnych może podejmować decyzje oparte na faktach i wdrażać działania w obszarach wymagających rozwoju. Wyniki wskaźników wpływu za 2024 rok zostaną wykorzystane do wdrażania kolejnych działań i będą stanowiły część kompleksowego planu wzmacniania gospodarki leśnej prowadzonej przez Stora Enso.
Na podstawie informacji Poligraficznej Agencji Informacyjnej pai.info.pl