Duplo w cyfrowej drukarni dziełowej TotemPoprzedni artykuł 

Totem - pracownica obsługująca urządzenie, Totem1- od lewej: Michał Rejnowski, pracownica obsługująca urządzenie
Totem - pracownica obsługująca urządzenie, Totem1- od lewej: Michał Rejnowski, pracownica obsługująca urządzenie

System do broszurowania Duplo 5000 został niedawno zainstalowany w cyfrowej drukarni dziełowej Totem z Inowrocławia. Inwestycja, jak twierdzi Michał Rejnowski - współwłaściciel drukarni - usprawniła realizację zleceń oraz poszerzyła możliwości zakładu.

Drukarnia Totem realizuje głównie produkcję dziełową oraz wykonuje instrukcje obsługi, broszury, foldery, katalogi. Wcześniej korzystała w zakresie introligatorni z usług firm zewnętrznych. Ponieważ jednak w druku cyfrowym jednym z najważniejszych kryteriów jest czas wykonania zlecenia, nie mogliśmy sobie pozwolić na jakiekolwiek przestoje, jakie miały miejsce, gdy korzystaliśmy z usług naszych podwykonawców. Dlatego zdecydowaliśmy się na zakup własnych maszyn introligatorskich – mówi Michał Rejnowski.

I tak obok siedmiu systemów drukujących w trybie czarno-białym i trzech maszyn kolorowych w drukarni Totem pojawiły się oklejarka, trójnóż i linia Duplo 5000 umożliwiająca zbieranie, złamywanie i szycie. Dzięki ostatnim inwestycjom możemy teraz naszą produkcję realizować w pełni u siebie. Sporadycznie korzystamy z usług firm zewnętrznych, które specjalizują się w uszlachetnianiu, ponieważ wykonujemy szereg prac nietypowych takich jak np. numerowane książki, które wymagają dodatkowej obróbki – mówi Michał Rejnowski.

Firma Totem powstała w 1995 roku. Początkowo jej głównym profilem działalności było projektowanie graficzne oraz sprzedaż sprzętu komputerowego i oprogramowania. Nieco później firma zakupiła naświetlarkę do filmów, co pozwoliło jej zająć dobrą pozycję na lokalnym rynku usług prepress. Inwestycja okazała się udana, a firma w szybkim tempie zwiększyła ilość klientów, by w 2003 roku zaproponować im usługi bezpośredniego przygotowania drukarskich form offsetowych wykorzystując w tym celu system CtP, będący jednym z pierwszych w Polsce urządzeń tego rodzaju wykorzystywanych usługowo. Pierwsze urządzenia do cyfrowego druku kolorowego i czarno-białego pojawiały się w drukarni Totem w 2005. Obserwowaliśmy rynek i coraz wyraźniej widzieliśmy, że większość naszych klientów zaczęła wykorzystywać dotacje unijne na zakup własnych systemów CtP – mówi Michał Rejnowski. - Coraz intensywniej też śledziliśmy rozwój druku cyfrowego i w nim właśnie dostrzegliśmy ogromny potencjał. Aby jednak móc zaproponować klientom wszystkie zalety tej technologii, musieliśmy postawić niemal jednocześnie na rozwój introligatorni.

Spośród wielu urządzeń do broszurowania firma zdecydowała się na system Duplo 5000, a to głównie – jak twierdzi właściciel drukarni Totem – ze względu na dobry stosunek ceny do jakości urządzenia: Jest to poza tym system bardzo nowoczesny, wydajny i idealnie wpisujący się w nasze potrzeby. Wykorzystujemy go nie tylko do oprawy szytej, ale również przy realizacji prac w oprawie twardej. Posiada szybki, elektroniczny nastaw, co również ma dla nas istotne znaczenie, bo nie opóźnia naszej produkcji.

Drukarnia Totem realizuje prace w nakładach od jednej sztuki do 2000 egzemplarzy. Niejednokrotnie realizowane są one przy wykorzystaniu dwóch technologii drukowania – czarno-białej i kolorowej. Duplo doskonale sprawdza się również w tego rodzaju zleceniach łącząc odpowiednie arkusze. Śmiało też możemy powiedzieć, że bez urządzenia Duplo nie bylibyśmy w stanie wykonywać w sposób wydajny oprawy twardej – mówi Michał Rejnowski. - Parametry czasowe realizowanych przez nas zleceń również uległy zmianie – dawniej instrukcję obsługi w nakładzie 2000 egz. składającą się z 16 bądź 32 stron realizowaliśmy w ciągu 5-8 godzin. Teraz możemy to zlecenie wykonać w ciągu niespełna godziny, co ma dla naszych klientów niemałe znaczenie.

Totem obsługuje klientów z całej Polski oraz z krajów Unii Europejskiej. Zlecenia dla klientów z zagranicy stanowią około 15-20% wszystkich wykonywanych w drukarni prac. Oferowane przez firmę rozwiązania doskonale sprawdzają się wszędzie tam, gdzie nakłady są niewielkie lub druk ma charakter personalizowany.

Drukarnia Totem należy również do tych firm, które nieustannie inwestują.

Na początku tego roku przeniosła się do własnego, nowoczesnego budynku – inwestycja ta uzyskała tytuł „Mister Budownictwa 2008”. Pod koniec 2008 roku podpisała umowę na dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej, w ramach realizacji Sektorowego Programu Operacyjnego - Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw działanie 2.2.1 projektu "Cyfrowa drukarnia książek w oprawie twardej" i dzięki temu zakupiła nowe urządzenia do druku cyfrowego, wspomniane maszyny introligatorskie oraz oprogramowanie wspomagające produkcję. W marcu uzyskała certyfikat ISO 9001:2008. Przed nami kolejne inwestycje, również realizowane przy pomocy środków unijnych. Wszystko to po to, by zapewnić naszym klientom jak najlepsze usługi na najwyższym poziomie i zachować określone standardy – podsumowuje Michał Rejnowski.

Na podstawie informacji PAI PrintinPoland.com

 Produkcja: WebFabrika 1999-2025 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności