Uczestników konferencji, zgromadzonych w sali konferencyjnej hotelu Holiday Inn w Józefowie, powitał Wojciech Pawłowski, dyrektor generalny Agfa Graphics Sp. z o.o., który krótko zaprezentował program spotkania i przedstawił poszczególnych prelegentów. Podziękował przy tym polskim klientom firmy za liczne przybycie, podkreślając, że wiele obecnych na sali osób bierze udział w konferencji użytkowników systemu :Apogee po raz pierwszy.
Jako kolejny głos zabrał Krzysztof Sadziński, presales manager w firmie Agfa Graphics Sp. z o.o., który na wstępie przedstawił statystyki związane z liczbą instalacji systemu :Apogee w naszym kraju (jest ich w sumie już ponad setka), z uwzględnieniem: wdrożeń realizowanych w poszczególnych latach (w roku 2008, który okazał się rekordowym, było ich 28), różnych wersji (najwięcej, bo 35 systemów dostarczono w wersji 4.0) i odmian oprogramowania (tu prym wiedzie wersja Control – 27 licencji), formatów naświetlarek sterowanych przez systemy oraz lokalizacji klientów (w tej kategorii pierwsze miejsce zajęła Warszawa z 12 systemami). Krzysztof Sadziński zaznaczył też, że na całym świecie pracuje już ponad 5 tysięcy systemów z rodziny :Apogee. Następnie krótko przedstawił cztery moduły wchodzące w skład pakietu :Apogee Suite 6.0 – system produkcyjny :Apogee Prepress, portal internetowy :Apogee Portal, moduł :Apogee Publish (oferujący narzędzia pozwalające na wykonanie wszystkich działań związanych z przygotowaniem zlecenia) oraz :Apogee Color (zawierający narzędzia do proofingu i zarządzania barwą).
Kolejnym prelegentem był Paweł Molga, przedstawiciel firmy Adobe Polska, który scharakteryzował najważniejsze nowości w pakiecie Adobe Suite, ze szczególnym uwzględnieniem programu InDesign Server. Omówił jego typowe zastosowania i modele licencyjne, rodzaje użytkowników, jak też rozwiązania partnerskie powstałe w oparciu bądź wykorzystujące to narzędzie, wśród których jest system :Apogee Prepress.
Po nim ponownie głos zabrał Krzysztof Sadziński, skupiając się na nowościach i udoskonaleniach wprowadzonych w systemie produkcyjnym :Apogee Prepress 6.0. Wśród nowych funkcji, jakie się w nim pojawiły, są m.in.: Multi Part Job (udoskonalone tworzenie i przetwarzanie prac wieloczęściowych), PlateMaker (nowy, zastępujący PrintDrive moduł pozwalający na sterowanie naświetlarką CtP), Quick Proof (moduł do proofingu działający zgodnie ze schematem „przeciągnij i upuść”, będący standardową funkcją rozszerzenia HardCopy Proof), Preflight (własny, stworzony przez Agfa Graphics silnik wstępnej inspekcji plików, będący standardową funkcją rozszerzenia Enhance to Manage), sterownik GDI/XPS Driver (umożliwiający podłączenie wszystkich drukarek pracujących na platformie Windows) oraz możliwość proofingu w urządzeniach Epson Color Stylus Pro 7900/9900. Z kolei wśród poprawek i udoskonaleń wprowadzonych w wersji :Apogee Prepress 6.0 Krzysztof Sadziński zwrócił szczególną uwagę na: Versioning (moduł pozwalający na wizualną kontrolę wersji płyty i wyłapywanie ewentualnych różnic), opcję automatycznego pozycjonowania rozkładówek, Digital Print Link (moduł integrujący system :Apogee z cyfrową maszyną drukującą w oparciu o format JDF/JMF), zaktualizowane komponenty dostarczane przez firmę Adobe (PDF Print Engine v2.0, Normalizer 9, obsługa PDF 1.8 i CPSI) oraz opcja wirtualizacji (wykorzystanie maszyn wirtualnych przy nadmiarowości danych). Krzysztof Sadziński wspomniał też o znanych już modułach systemu :Apogee Prepress, m.in. opcji InkSave, pozwalającej na uzyskanie oszczędności farby drukarskiej w zakresie 8-30%.
O praktycznych doświadczeniach z systemem :Apogee Prepress 6.0 z Piotrem Hincem i Januszem Kownackim – przedstawicielami gdańskiej drukarni Grafix Centrum Poligrafii, będącej jego pierwszym w Polsce użytkownikiem, rozmawiał Adam Skierkowski, starszy specjalista ds. oprogramowania w Agfa Graphics Sp. z o.o. Podczas dyskusji, prowadzonej w konwencji studia telewizyjnego, poruszono wiele aspektów związanych z procesem implementacji oprogramowania i sterowanych nim naświetlarek (wraz z systemem :Apogee Prepress 6.0 drukarnia zakupiła dwa pełnoformatowe urządzenia :Avalon N8), problemów jakie mogą pojawić się w czasie wdrożenia, a także konieczności bliskiej współpracy między dostawcą rozwiązania i klientem. Przedstawiciele firmy Grafix zaznaczyli, że po instalacji upgrade’u do wersji 6.0 pliki przetwarzane są o 50% szybciej, zaś sama inwestycja została de facto „wymuszona” przez klientów, którzy coraz częściej dostarczali dokumenty PDF w wersji 1.8 (nieobsługiwanej przez system :ApogeeX 3.5 wcześniej stosowany w gdańskiej drukarni). Podkreślali też fakt, że sama instalacja systemu :Apogee Prepress 6.0, trwająca kilka dni, w żaden sposób nie zakłóciła bieżącej produkcji realizowanej w firmie.
Kolejna sesja prezentacyjna była poświęcona portalowi :Apogee Portal 6.0, ze szczególnym uwzględnieniem modułu WebApproval. Prowadzona wspólnie przez Krzysztofa Sadzińskiego i Adama Skierkowskiego, pozwoliła uczestnikom konferencji zapoznać się z teoretyczną i praktyczną stroną funkcjonowania tego rozwiązania, umożliwiającego aktywne włączenie zleceniodawcy w proces produkcji. Prowadzący przedstawili kolejne zadania wykonywane przez obie strony procesu: złożenie zlecenia przez klienta, przygotowanie pliku w studiu prepress, przesłanie pracy klientowi do weryfikacji, wprowadzenie stosownych poprawek i komentarzy, korektę wykonaną przez studio, ostateczne zatwierdzenie pracy przez klienta i wreszcie wysłanie plików przez studio do naświetlania.
Występujący jako kolejny Maciej Baur, product manager w firmie Agfa Graphics, przedstawił referat pt. „Barwy pod specjalnym nadzorem”. Omówił w nim w bardzo przystępny sposób różne sposoby reprodukcji barw, kwestię postrzegania barw przez człowieka, standardy stosowane w teorii barwy i podstawy zarządzania barwą. W referacie nie zabrakło elementów związanych z wchodzącym w skład pakietu :Apogee Suite 6.0 modułem :Apogee Color 6.0 i narzędziami go tworzącymi – ColorTune Display (certyfikacja z generowaniem raportów dla każdego monitora), ColorTune Measure (wizualizacja gamutu 3D i weryfikacja profili, pomiary i certyfikacja), ColorTune Output (obsługa profili typu MultiColor, RGB i Greyscale) i ColorTune Spot (tworzenie bibliotek kolorów dodatkowych, obsługa profili typu Named Color). Maciej Baur wspomniał też o module ISOcheck, pozwalającym na certyfikację wydruków próbnych i nakładowych zgodnie z normami ISO.
Na zakończenie Mirosław Opolski, specjalista ds. płyt offsetowych w Agfa Graphics Sp. z o.o., wystąpił z referatem „Linearyzacja płyt w systemie :Apogee”. Przedstawił w nim najważniejsze terminy związane z procesami standaryzacji w drukarni (kalibracja, linearyzacja), rodzaje i charakterystykę płyt offsetowych (pozytywowe, negatywowe) występujących w ofercie Agfa Graphics, procedury linearyzacji i kalibracji oraz korzyści z nich wynikające. Referat zakończył przegląd modułów systemu :Apogee wykorzystujących elementy obu tych procesów.
Poszczególne elementy pakietu :Apogee Suite 6.0 były omawiane następnego dnia, podczas trzech niezależnych od siebie sesji warsztatowych, których tematyka została w dużej mierze przygotowana na podstawie pytań i sugestii przesłanych przez uczestników konferencji. Pierwsza z sesji, poświęcona systemowi :Apoge Prepress, była prowadzona przez Adama Skierkowskiego i Marcina Rawickiego i obejmowała takie zagadnienia jak: bieżąca konserwacja systemu :Apogee, praca z pracami wielosekcyjnymi, podłączanie drukarek, automatyczne obsadzanie listy stron, import marek i tworzenie ramek, kopie bezpieczeństwa w systemie jednoserwerowym, dodawanie zasobów do systemu oraz tworzenie krzywych kalibracyjnych, linearyzacyjnych i symulacyjnych. Druga sesja, prowadzona przez Krzysztofa Sadzińskiego, była dedykowana portalowi :Apogee Portal i funkcjami oraz zadaniami w nim występującymi: zarządzaniu kontami klientów, tworzeniu planu produkcyjnego, możliwościom zarządzania klientami, wysyłaniu plików poprzez portal, przeglądaniu i komentowaniu rezultatów, akceptacji i odrzucaniu stron, wysyłaniu poprawek i obsadzaniu listy stron oraz komunikacji między klientem a działem prepress. Trzecią sesję prowadzili wspólnie Maciej Baur i Tomasz Ciupek, a była ona poświęcona modułowi :Apogee Color. Tu omawiane były takie zagadnienia jak: kalibracja proofera, konfiguracja zalewkowania, certyfikacja proofów, konfiguracja opcji zarządzania barwą, tworzenie bibliotek kolorów specjalnych dla :Apogee oraz innych programów, konfiguracja parametrów rozbarwiania, konfiguracja systemów pod wydruk próbny z symulacją rastra oraz tworzenie profilu proofera z jego optymalizacją.
Warto dodać, że każdy uczestnik spotkania miał też możliwość zabrania ze sobą własnych druków, które przedstawiciele Agfa Graphics poddawali bezpłatnej kontroli jakości wg zaleceń norm ISO 12647-2 i 12647-7.
Konferencję – tradycyjnie już – zakończył konkurs wiedzy na temat systemu Agfa :Apogee. Po wstępnych eliminacjach na „placu boju” pozostało sześciu finalistów, z których 1. miejsce zajęli ex aequo Grzegorz Gałczyński z kieleckiej firmy Partners Studio i Piotr Siłakowski z gdańskiej drukarni Druk Markuszewscy. Główne nagrody w konkursie stanowiły netbooki.
Miłym akcentem było wręczenie przez Wojciecha Pawłowskiego pamiątkowych certyfikatów uczestnikom konferencji, reprezentujących studia i drukarnie najdłużej związane z Agfa Graphics. Otrzymali je przedstawiciele firm: Drukarnia Archidiecezjalna, Edica, Edytor, Grafix Centrum Poligrafii, Kozak Druk, Normex, Ortis, Pabianickie Zakłady Graficzne, Partners Studio i Wydawnictwo Sióstr Loretanek.