Heidelberg i Białostockie Zakłady Graficzne S.A. świętują 65-lecie drukarniPoprzedni artykuł 

Od prawej: Janusz Wójcik, dyr. ds. produkcji, Wioleta Izdebska, dyr. ds. ekonomicznych, Jerzy Kaźmierczak, prezes, Krzysztof Pindral, Marcin Kaliszewski, prezes Europapier-Impap, Krzysztof Malec, Piotr Lis
Od prawej: Janusz Wójcik, dyr. ds. produkcji, Wioleta Izdebska, dyr. ds. ekonomicznych, Jerzy Kaźmierczak, prezes, Krzysztof Pindral, Marcin Kaliszewski, prezes Europapier-Impap, Krzysztof Malec, Piotr Lis
W dniu 19 listopada br. w Białostockich Zakładach Graficznych S.A. (BZGraf) w Białymstoku miało miejsce uroczyste spotkanie z okazji jubileuszu 65-lecia istnienia drukarni połączone z oficjalnym przekazaniem do użytku offsetowej pełnoformatowej arkuszowej maszyny drukującej Heidelberg Speedmaster SM 102-8-P5 z odwracaniem bogato wyposażonej w moduły sytemu zarządzania produkcją Prinect oraz przygotowalni cyfrowej opartej o pełnoformatową naświetlarkę termiczną CtP, Heidelberg Suprasetter H105.

W uroczystości udział wzięli przedstawiciele władz lokalnych, wydawnictw z terenu całej Polski współpracujących z drukarnią BZGraf, redaktorzy prasy poligraficznej, przedstawiciele firmy Heidelberg Polska oraz Europapier-Impap Polska i oczywiście zarząd drukarni oraz przedstawiciele załogi.

Po przywitaniu przybyłych gości część oficjalną rozpoczęło wystąpienie pana Jerzego Kaźmierczaka, prezesa BZGraf, który pokrótce przedstawił bogatą historię firmy oraz plany związane z dalszym rozwojem drukarni. Prezes Kaźmierczak odniósł się także do najnowszych inwestycji, które miały miejsce w bieżącym roku, a po zaledwie kilku miesiącach widać, że wpłynęły one bardzo pozytywnie na zwiększenie jakości druku, szybkości realizacji zleceń oraz optymalizację kosztów, zarówno na etapie przygotowalni jak i procesu drukowania.

Prezes Heidelberg Polska, Pan Krzysztof Pindral w krótkich słowach odniósł się do rozwiązań technologicznych zastosowanych w maszynie drukującej oraz naświetlarce CtP. Zwrócił także uwagę na fakt, że w obu przypadkach mamy do czynienia z najnowszymi modelami, które przedstawiane były na ostatnich targach drupa 2008.

Krzysztof Pindral przekazał na ręce prezesa Kaźmierczaka pamiątkowy upominek okolicznościowe pismo.

Głos zabrał również Prezes Zarządu firmy Europapier-Impap Polska, Pan Marcin Kaliszewski, który wspomniał o wieloletniej współpracy z drukarnią BZGraf i pogratulował 65 lat bogatej historii.

Następnie uroczyście uruchomiono maszynę drukującą. Wydrukowano pracę pokazującą możliwości nowej technologii oraz papieru Xplore przygotowanego przez firmę Europapier-Impap.

W części mniej oficjalnej, podczas poczęstunku goście mieli okazję przyjrzenia się nowej maszynie drukującej oraz przygotowalni cyfrowej i nowej naświetlarce CtP. Wymieniano poglądy i rozmawiano o sprawach drukarni i jej przyszłości.

Opuszczając drukarnię wszyscy goście otrzymali pamiątkowy druk przygotowany na tą okazję przez BZGraf.

Innowacyjne rozwiązania Heidelberga

Speedmaster SM 102 jest wiodącą na rynku maszyną do drukowania dwustronnego w formacie 70 x 100 cm.

Maszyna pracująca w drukarni BZGraf – Speedmaster SM 102-8-P5 – pozwala na druk dwustronny 4/4 lub jednostronny w 8 kolorach w jednym przelocie arkusza przez maszynę. Może zadrukowywać podłoża od grubości od 0,03 mm do 0,8 mm przy maksymalnym formacie arkusza 720 x 1020 mm. Maksymalna prędkość drukowania wynosi 15.000 ark./godz.

Maszyna wyposażona jest bardzo bogato w wiele nowoczesnych rozwiązań, m.in. sterowanie Press Center, samonakładak Preset Plus z funkcją non-stop, wraz z ultradźwiękową kontrolą podwójnych arkuszy, systemem rozdmuchu oraz kontroli strumienia oraz przygotowany do ewentualnego podawania papieru z roli CutStar CAN, zespoły drukujące z systemem Autoplate do beznarzędziowej półautomatycznej wymiany form drukowych, zespoły farbowe z urządzeniem do termostatowania i automatyzacją podawania środka zwilżającego wraz z pomiarem i dozowaniem alkoholu AlcoSmart, dozowaniem buforu, urządzeniem do automatycznego mycia wałków farbowych, opcją ustawienia rozcieraczy w pozycji "0" za naciśnięciem przycisku pozwalającym na redukcję makulatury przy starcie maszyny oraz w pełni automatycznym system zasilania maszyny w farbę InkStar, sterowanym z pulpitu operatora.

Ponadto nowy Speedmaster posiada wykładanie Preset Plus z aparatem do prószenia AP 500 CANopen DUO pozwalającym na bardzo precyzyjne dozowanie proszku, dynamiczne hamulce arkuszy zapewniające niezawodne wyhamowywanie zadrukowanych arkuszy z możliwością regulacji przez operatora, system CleanStar do odprowadzania powietrza procesowego dla wykładania wraz z elementem odprowadzającym powietrze, wykładanie non-stop.

W skład pozostałego wyposażenia maszyny wchodzi m.in. urządzenie do zbierania ładunków elektrostatycznych StaticStar Compact oraz szafa AirStar zasilania w powietrze chłodzona wodą, z systemem nadmuchu oszczędzającym energię.

Speedmaster posiada bardzo dobrze znane na rynku spektrofotometryczne urządzenie do kontroli jakości odbitek drukowych Prinect ImageControl, które pozwala na szybką analizę arkusza i wprowadzanie korekt przez operatora.

Maszyna została wyposażona w kilka dodatkowych modułów systemu zarządzania i kontroli produkcji Prinect takich jak Press Center InstantGate, Press Center ColorAssistant, Press Center Wallscreen, system automatycznego pasowania w maszynie Prinect Autoregister, system raportowania Prinect Pressroom Manager oraz komunikacji z klientem Prinect Remote Access.

Wspomniany wielkoformatowy ekran LCD Prinect Center Wallscreen daje drukarzowi podgląd większości procesów odbywających się na maszynie. Drukowana praca może być wyświetlana wraz z separacjami barwnymi w skali 1:1, co pomaga w trakcie akceptacji zlecenia. Jest to również centralne miejsce, z którego można się komunikować z innymi modułami systemu Prinect.

Remote Access pozwala na realizację usługi typu web-to-print poprzez portal internetowy, w ramach której klient może zdalnie sprawdzać i zatwierdzać do druku poszczególne strony i arkusze pracy, dostępne jako pliki PDF oraz rastrowane pliki bitmapowe. Dzięki temu rozwiązaniu komunikacja pomiędzy obiema stronami jest wygodniejsza, bardziej niezawodna i przejrzysta, jak nigdy dotąd. To również wymierne oszczędności.

Maszyna objęta jest trzyletnim bogatym programem serwisowym systemserwis 36 plus.

Naświetlarka Suprasetter H105 przeznaczona jest do wykonywania pełnoformatowych offsetowych form drukowych z maksymalną prędkością do 30 płyt/godz. Wyposażona jest w stanowisko MetaShooter do sterowania naświetlarką, stanowisko RiP MetaDimension z modułami Preflight Professional, Prinect Stochastic Screening Starter, PDF-PE Interpreter, ColorProof, stanowisko do montażu elektronicznego Prinect Signa Station, stanowisko do automatycznej pracy przygotowalni Prinect Prepress Manager z możliwością zdalnej diagnozy Prinect Remote Access. Naświetlarka Suprasetter posiada automatyczny podajnik wielokasetowy Suprasetter MCL 105 z czterema niezależnymi kasetami na płyty i współpracuje z wywoływarką G&J InterPlater HDX 85 Online.
System dodatkowo posiada urządzenie do automatycznego odkładania płyt.

Nowo zakupione maszyny i urządzenia uzupełniają bardzo bogaty park maszynowy drukarni od przygotowalni, poprzez druk, aż po introligatornię, w której pracują min. krajarka do papieru Polar 137 XT oraz złamywarki Stahlfolder KH-78/4 i dwie KD-78/4.

BZGraf – historia i rozwój z myślą o przyszłości

Obchodzące jubileusz 65-lecia Białostockie Zakłady Graficzne od chwili swojego powstania nieprzerwanie umacniają swoją pozycję na rynku polskim i zagranicznym.

Początek drukarni wiąże się z adaptacją na drukarnię zdewastowanego w czasie wojny budynku przy ul. Brukowej 9 w lipcu 1944 roku. W listopadzie 1944 r. uruchomiono produkcję w budynku przy ul. Malmeda 1. W 1951 r. Minister Przemysłu Lekkiego zarządził utworzenie przedsiębiorstwa państwowego pod nazwą Białostockie Zakłady Graficzne. W 1971 roku po pięciu latach budowy oddano do użytku nowy zakład mieszczący się do dziś przy Alei Tysiąclecia Państwa Polskiego. Od 1 stycznia 2000 r. drukarnia na mocy ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych działa jako jednoosobowa spółka Skarbu Państwa pod nazwą Białostockie Zakłady Graficzne S.A.

Drukarnia oferuje usługi poligraficzne w zakresie druku i opraw introligatorskich (zeszytowa, twarda i zintegrowana). W szerokim portfolio znajdują się książki czarno-białe i wielobarwne, czasopisma, kalendarze, druki reklamowe, akcydensy i inne. Produkcja dziełowa to podręczniki, słowniki, encyklopedie, albumy, książki beletrystyczne, poradniki, przewodniki, książki dla dzieci. Wiele z nich wykonywana jest dla klientów zagranicznych z Niemiec, Francji, Hiszpanii, Danii, Szwecji, Norwegii.

BZGraf oferuje również usługi związane z uszlachetnianiem arkuszy folią i lakierem UV, sztancowanie i nacinanie arkuszy, złocenie i tłoczenie okładek, wycinanie registrów i numerację.

W BZGraf wdrożony jest System Zarządzania Jakością zgodny z wymaganiami normy ISO 9001:2000, obejmujący działalność drukarni w zakresie druku offsetowego i prac introligatorskich. Gwarantuje on stałą, wysoką jakość wykonywanych prac, zgodną z wymaganiami, ustaleniami i oczekiwaniami klienta.

Białostockie Zakłady Graficzne S.A. otrzymały wiele nagród i wyróżnień, w tym m.in.

- nagrodę IKAR `98 za wysoką jakość produkcji dziełowej przyznaną przez Kapitułę Nagrody Sezonu Wydawniczo-Księgarskiego - wrzesień 1998 r.

- nagrodę w 40. Konkursie „Najpiękniejsze Książki roku 1999” za udział w opracowaniu książki „Ilustrowany słownik języka polskiego” przyznaną przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek - kwiecień 2000 r.

- Złoty Gryf 2001 za zajęcie I miejsca w kategorii „Książka (album) wielobarwna w oprawie złożonej” za tytuł „Safari” w konkursie Polskiej Izby Druku.

- nagrodę w 41. Konkursie „Najpiękniejsze Książki roku 2000” za udział w opracowaniu tytułu „Aktor doskonały. Traktaty Zeaniego o sztuce NO” przyznaną przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek - kwiecień 2001 r.

- nagrodę w 41. Konkursie „Najpiękniejsze Książki roku 2000” za udział w opracowaniu książki Charles`a Baudelaire`a „Rozmaitości Estetyczne” przyznaną przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek - kwiecień 2001 r.

- nominacja na Najlepszą Książkę Roku 2001 za „Encyklopedia szkolna. Chemia” przyznana podczas X Wrocławskich Promocji Dobrych Książek.

- Medal Europejski za przewodnik „Polska” przyznany przez Komisję Integracji Europejskiej i Business Centre Club. Komisja wyróżnia wyroby i usługi, które swoim standardem nie odbiegają od poziomu europejskiego - listopad 2001 r.

- Złoty Gryf 2003 za zajęcie I miejsca w kategorii „Książka (album) wielobarwna w oprawie złożonej” za tytuł „Polska. Zaproszenie do podróży” w konkursie Polskiej Izby Druku.

- Złoty Gryf 2004 za zajęcie I miejsca w kategorii „Książka jednobarwna w oprawie złożonej” za tytuł „Nie wszystko na sprzedaż” w konkursie Polskiej Izby Druku.

- Diamentowy Gryf za wybitne osiągnięcia w produkcji poligraficznej najwyższej jakości.

- W 2008 roku drukarnia została laureatem Międzynarodowego Konkursu „EuroCertyfikat” – w kategorii Certyfikat Wiarygodności Firmy.

Na podstawie informacji firmy Heidelberg Polska Sp. z o.o.

 Produkcja: WebFabrika 1999-2024 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności