KBA z zyskiem za 2009: wyjątek w branży w czasach recesjiPoprzedni artykuł 

Firma KBA poinformowała o wynikach finansowych za rok 2009. Pomimo trudnej sytuacji na rynku, niemiecki producent wypracował w nim zysk przed opodatkowaniem rzędu 2,7 mln euro, notując jednocześnie wysokie przepływy gotówkowe. Firma nie posiada długów netto, a jej współczynnik majątku własnego wyniósł w 2009 roku niemal 40%. Dzięki restrukturyzacji odnotowane zostały oszczędności przekraczające 100 mln euro. Na rok 2010 kierownictwo KBA zapowiada nieznaczny wzrost sprzedaży i przychodów.

W ślad za wstępnymi wynikami podanymi na początku lutego, firma KBA poinformowała o pełnych, audytowanych danych finansowych za rok 2009. Podczas gdy recesja i zmiany strukturalne zachodzące w całym przemyśle poligraficznym miały bardzo duży wpływ na branżę producentów maszyn drukujących, w porównaniu z innymi graczami z tego sektora firma KBA osiągnęła bardzo dobre rezultaty. Pomimo 31% spadku sprzedaży była ona prawdopodobnie jedynym spośród czołowych producentów maszyn drukujących, który w minionym roku odnotował zysk, dostosowując jednocześnie moce produkcyjne do niższego zapotrzebowania rynkowego bez zwiększania swoich długów.
Natychmiastowe wdrożenie planu konsolidacyjnego i restrukturyzacja przeprowadzona w firmie pozwoliły grupie KBA na osiągnięcie diametralnie innego niż w 2008 roku wyniku finansowego. Wówczas firma zanotowała stratę operacyjną rzędu minus 79,9 mln euro, natomiast rok 2009 przyniósł zysk operacyjny w wysokości 8,7 mln euro. Jest to rezultat godny odnotowania, biorąc pod uwagę zwłaszcza utrzymujący się słaby popyt, erozję cen i niskie marże realizowane w sektorze produkcji maszyn.

Zysk w dziale maszyn zwojowych i specjalistycznych
Pomimo faktu, że dział maszyn zwojowych i specjalistycznych KBA mocno odczuł wciąż utrzymujący się słaby popyt rynkowy, co nie pozostało bez wpływu na produkcję realizowaną w zakładach w Würzburgu i we Frankenthal, odnotował on w roku 2009 zysk operacyjny na poziomie 31,8 mln euro (przy 108,5 mln euro w roku 2008). Wpływ na taki stan rzeczy miała przede wszystkim sprzedaż maszyn do druków zabezpieczonych oraz duża aktywność firmy w obszarze serwisowym.

Konsolidacja w dziale arkuszowym
W zakładach maszyn arkuszowych KBA zlokalizowanych w Czechach i w Niemczech produkcję również dostosowano do aktualnych potrzeb, znacznie niższych niż w roku 2008. Co więcej – przez pierwszych sześć miesięcy na wynik finansowy działu arkuszowego nie wpłynęły w sposób negatywny podejmowane działania restrukturyzacyjne. W rezultacie w całym roku odnotował on stratę operacyjną rzędu minus 23,1 mln euro. Co bardzo istotne, była ona dużo niższa od oczekiwanej i oznaczała znaczącą poprawę w stosunku do wyniku z 2008 roku, kiedy dział ten przyniósł straty operacyjne wielkości 188,4 mln euro. Kierownictwo firmy oczekuje, że w roku 2010 dział ten osiągnie zrównoważony wynik.

Stabilne finanse i wysoka płynność
W roku 2009 grupa KBA odnotowała zysk przed opodatkowaniem w wysokości 2,7 mln euro (przy stratach rzędu 87,1 mln euro rok wcześniej) i zysk netto po opodatkowaniu wynoszący 6,6 mln euro (101 mln euro straty w 2008). Przychody przypadające na jedną akcję wyniosły 41 eurocentów, przy stracie 6,18 euro w roku 2008. Jednak w obliczu wciąż niestabilnej sytuacji gospodarczej, zarząd i rada nadzorcza KBA zaproponują podczas WZA rezygnację z wypłaty dywidendy za rok 2009 .
Pomimo spadku przedpłat na nowe maszyny, przepływy gotówkowe z działalności operacyjnej były w 2009 roku na relatywnie wysokim poziomie (29,6 mln euro przy 34,6 mln euro rok wcześniej). Wartość wolnej gotówki zwiększyła się z minus 9,9 mln euro w roku 2008 do 4,9 mln euro. Na koniec grudnia wartość aktywów płynnych KBA wynosiła 76,1 mln euro, a zobowiązania bankowe 48,3 mln euro; w efekcie płynność netto wyniosła w 2009 roku 27,8 mln euro (przy 22,6 mln euro w roku 2008). Po osiemnastu miesiącach recesji powyższe liczby dalece przekraczają średnią notowaną w całym przemyśle inżynieryjnym.
Za sprawą akcji pracowniczych i różnic w przychodach majątek spółki zwiększył się z 411,1 mln euro w 2008 roku do 419,8 mln euro. Duży spadek zapasów i należności rynkowych wpłynął na redukcję sumy bilansowej KBA z 1181,4 mln euro w roku 2008 do 1060,4 mln w roku 2009. Z tego też względu współczynnik majątku własnego obniżył się nieznacznie z 34,8% w roku 2008 do 39,6%, będąc jednocześnie na dużo wyższym poziomie niż w całej branży.

Stabilne finanse wspierają innowacyjne działania
Linie kredytowe uruchomione do dyspozycji firmy KBA przez banki na łączną kwotę 100 mln euro zabezpieczają płynność finansową spółki aż do marca 2012 roku. Dzięki stabilności finansowej i szybkiemu obrotowi, po zakończonym stratami roku 2008 firma nie potrzebowała ubiegać się o gwarancje rządowe i inne zobowiązania ze strony Niemieckiego Funduszu Gospodarczego. Najstarszy na świecie producent maszyn drukujących wciąż bazuje na własnych zasobach i dostosowuje swoje struktury do nowej rzeczywistości rynkowej. Pomimo znaczącej redukcji wydatków, firma KBA przeznaczyła w 2009 roku niemal 5% swoich przychodów na działania badawczo-rozwojowe. I podobnie jak w poprzednich latach, znacznie wyprzedziła zarówno krajowych jak i zagranicznych konkurentów pod względem liczby zgłoszonych patentów międzynarodowych.

Niski popyt uderza w liczbę zamówień i wielkość sprzedaży
R E K L A M A
Miniony rok nie przyniósł oznak stałego odreagowania ze strony rynku poligraficznego, chociaż w drugim półroczu odnotowano stabilizację popytu. W całym roku 2009 wartość nowych zamówień na maszyny drukujące wyniosła 883,9 mln euro, co oznacza spadek rzędu 28,8% w porównaniu z rokiem 2008 (1241,5 mln euro). Na dział maszyn arkuszowych przypadła z tego kwota 464,6 mln euro, przy 598,5 mln euro w roku 2008 (spadek o 22,4%). Pomimo osiągnięcia wyników lepszych niż średnia rynkowa, niskie zapotrzebowanie na zwojowe maszyny gazetowe i akcydensowe spowodowało wyższy od średniej spadek nowych zamówień na duże instalacje w tym segmencie. Niektóre z niszowych rynków, na których działa firma KBA – jak zadrukowywanie blachy, przemysłowe systemy kodowania czy druk UV na plastiku, folii i urządzeniach do przechowywania danych – znalazły się z kolei pod wpływem niechęci banków do udzielania kredytów. Dobrą kondycję zachował dział maszyn do druków zabezpieczonych, znacząco wpływając na przychody całej grupy. Całkowita wartość nowych zamówień na maszyny zwojowe i specjalistyczne wyniosła 419,3 mln euro, co oznacza spadek o 34,8% w porównaniu z rokiem 2008 (643 mln euro).
Sprzedaż całej grupy – 1050,4 mln euro, stanowiła w 2009 ok. 2/3 wartości odnotowanej w roku wcześniejszym (1531,9 mln euro). Po słabym początku roku duży wzrost odnotował dział maszyn arkuszowych; na koniec roku jego sprzedaż wyniosła 478,7 mln euro, o 33% mniej niż w roku 2008 (714,2 mln euro). Sprzedaż maszyn zwojowych i specjalistycznych spadła o 30,1% z 817,7 mln euro do 571,7 mln euro.

Chiny w dalszym ciągu motorem napędowym wzrostu
Z uwagi na niesprzyjającą sytuację ekonomiczną w Niemczech, sprzedaż KBA do rodzimych firm spadła w 2009 roku o 30,9%. Jednak z uwagi na fakt, że niektóre rynki eksportowe wykazywały jeszcze słabszy popyt, poziom eksportu utrzymał się na niemal takim samym poziomie jak w roku 2008 (84,5% wobec 84,6% w 2008). Udział krajów europejskich w sprzedaży całej grupy spadł z 51,4% do 36%. Drugim co do wielkości rynkiem sprzedaży pozostają Chiny i kraje Azji Pacyficznej, z 22,5% udziałem w całej sprzedaży grupy (przy 17,7% w roku 2008). Pomimo braku oznak świadczących o odreagowaniu rynku północnoamerykańskiego, dostawa wielozespołowej maszyny gazetowej do jednej z nowojorskich drukarń spowodowała, że udział tego rynku w całkowitej sprzedaży KBA wzrósł z 9,4% do 13,9%. Rynek Ameryki Łacińskiej i Afryki także zwiększył swój udział z 6,1% do 12,1%.

Dostosowując moce produkcyjne do niższego popytu rynkowego
Konieczność dostosowania do mniejszego zapotrzebowania rynkowego zmusiła firmę KBA do redukcji zatrudnienia w 2009 roku o 869 etatów – do 6969 stanowisk. Pomimo faktu, że część ze zwalnianych osób odeszła na wcześniejszą emeryturę, minimalizując społeczny aspekt redukcji zatrudnienia, nie uniknięto związanych z tym odpraw. Po zakończeniu całego procesu restrukturyzacyjnego oczekuje się, że stan zatrudnienia w całej grupie KBA wyniesie na koniec bieżącego roku ok. 6000 osób. Na koniec lutego br. liczba pracowników wynosiła 6703 osoby. Warto podkreślić, że zwolnienia w żaden sposób nie wpływają na poziom kwalifikacji pracowników KBA: podobnie jak w latach wcześniejszych, także w roku 2009 liczba nowych absolwentów uczelni technicznych oraz odbywających tu praktyki studentów wynosiła niemal 6% wszystkich zatrudnionych.

Prognoza na 2010: nieznaczny wzrost i zyski
Mówi Helge Hansen, prezes i CEO firmy KBA: Światowa gospodarka jest nadal bardzo wrażliwa. Podczas gdy w ostatnich miesiącach nie odnotowywaliśmy dalszego spadku inwestycji w rozwiązania zwiększające wydajność drukarń, nie możemy też mówić o ich wzroście. Banki i przedsiębiorstwa leasingowe ciągle prowadzą restrykcyjną politykę, co dla wielu firm oznacza brak dostępu do środków finansowych. W rezultacie wielu potencjalnych inwestorów przyjęło postawę wyczekującą, co miało znaczący wpływ na stan nowych zamówień na maszyny drukujące. Kiedy już uporamy się z tym problemem, przyjdzie nam zmierzyć się także ze skutkami wpływu zmian strukturalnych w całej branży na nasz biznes. Wdrożony w KBA plan restrukturyzacyjny stanowił odpowiedź na średniookresową sytuację rynkową i jesteśmy bardzo usatysfakcjonowani szybkimi postępami w jego realizacji w 2009 roku. Oznacza to, że niezbędne kroki restrukturyzacyjne zostaną przez nas zakończone już w najbliższych kilku miesiącach. Pozostajemy nadal bardzo zaangażowani w nasz najważniejszy biznes, tj. produkcję maszyn drukujących, jednak – zgodnie z zapowiedziami – rozszerzamy też działalność na innych obszarach, oferujących potencjał dodatkowych przychodów i możliwości rozwoju. Jesteśmy przekonani, że nasza wysoko wykwalifikowana kadra, bogate doświadczenie w globalnej działalności oraz zdrowe podstawy finansowe stanowią solidną bazę do podjęcia tego rodzaju ruchów. Pierwszych wiążących decyzji w tym zakresie należy oczekiwać już w połowie bieżącego roku. Pomimo wciąż niestabilnej sytuacji finansowej i ekonomicznej w skali całego świata, zakładamy na koniec 2010 roku osiągnięcie nieznacznej poprawy wyników sprzedaży całej grupy oraz zrealizowanego przez nią zysku. Szczegółowe prognozy zostaną przez nas przedstawione w późniejszym terminie.

Na podstawie informacji PAI PrintinPoland.com

 Produkcja: WebFabrika 1999-2024 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności