Drukarnia Con-Graph Polska powstała w 1992 roku na bazie przedstawicielstwa włoskiej firmy Xelon, dostarczającej opakowania na rynek polski od lat 70, i od początku specjalizuje się w produkcji opakowań w technice offsetowej. Jej najważniejszymi klientami, z których wielu współpracuje z nią od chwili powstania, są znane koncerny z branż farmaceutycznej i cukierniczej. Z myślą o jak najlepszej ich obsłudze drukarnia stale inwestuje w nowoczesne technologie poligraficzne, rozbudowując swój park maszynowy i introligatorski. Jednym z najważniejszych etapów jej rozwoju był zakup w 2002 roku 5-kolorowej maszyny arkuszowej KBA Rapida 104. Pozytywne doświadczenia z tym urządzeniem były jednym z kluczowych czynników, jakie zdecydowały o ponownym wyborze KBA przy realizacji przez Con-Graph Polska niedawnego projektu inwestycyjnego, obejmującego zakup nowej maszyny offsetowej i urządzenia do sztancowania.
Mówi Paweł Gabryelewicz, prezes zarządu i dyrektor generalny drukarni: Nowa maszyna stała się koniecznością, abyśmy mogli szybciej i lepiej obsłużyć dotychczasowych oraz pozyskać nowych klientów. Z uwagi na specyfikę produkcji zależało nam na maszynie wielozespołowej, wyposażonej w sześć agregatów drukujących i wieżę lakierującą. Projekt, sfinansowany częściowo ze środków Unii Europejskiej i z budżetu państwa, uwzględniał też zakup nowej maszyny do sztancowania.
Dogodne warunki dostawy oraz atrakcyjna cena były jednymi z kluczowych czynników przy wyborze dostawcy maszyny – dodaje Paweł Halbedel, wiceprezes zarządu Con-Graph Polska – jednak najważniejszymi kryteriami były dla nas zaawansowana technologia, dotychczasowe doświadczenia z rozwiązaniami KBA oraz fakt posiadania przez tego producenta lokalnego serwisu. Zresztą muszę przyznać, że byliśmy bardzo mile zaskoczeni sprawnością, z jaką maszyna została dostarczona i uruchomiona właśnie przez polskich serwisantów KBA.
KBA Rapida 105-6+L ALV2 składa się z sześciu zespołów drukujących i wieży lakierującej wyposażonej w system szybkiej wymiany form (nie przekracza on dwóch minut). Posiada dwa segmenty przedłużonego wykładania oraz suszarki IR i rakle z nadmuchami gorącego powietrza. Dodatkowo maszyna została wyposażona w pakiet CX (umożliwiający zadrukowywanie podłoży o grubości do 1,2 mm) z systemem non-stop, pozwalającym na realizację większych nakładów bez konieczności jej zatrzymywania. Ważnym jej elementem jest też system do pomiarów densytometrycznych i spektrofotometrycznych DensiTronic Professional.
Pakiet CX był koniecznością z uwagi na realizowane przez nas zlecenia, z których większość stanowią wysokogramaturowe opakowania z tektury litej (także kaszerowanej), stendy, ekspozytory, plansze reklamowe itd. – wszystkie wykonywane na grubych podłożach – kontynuuje Paweł Halbedel. – I tu słowa uznania dla producenta: maszyna pracuje bowiem z pełną prędkością 15 tys. arkuszy/h nawet przy kartonach o bardzo wysokiej gramaturze. Zresztą o naszej nowej inwestycji możemy się wypowiadać wyłącznie w samych superlatywach. Maszyna ruszyła kilka miesięcy temu i dzięki niej nasze moce produkcyjne wzrosły dwukrotnie. Jej pojawienie się docenili także nasi klienci, zauważając zarówno zmiany w jakości wyrobów, jak też w sprawności obsługi.
Duża grupa stałych, lojalnych klientów to – poza posiadaniem systemu ISO 9001 czy nagrodą Złotego Gryfa za jedno z wykonanych przez Con-Graph Polska opakowań – nasza najlepsza referencja – dodaje Paweł Gabryelewicz. – Mamy nadzieję, że wkrótce dołączą do nich kolejne firmy, także spoza Polski, a nowa maszyna KBA w znacznym stopniu przyczyni się do dalszego wzrostu naszej drukarni, która już za dwa lata będzie świętowała 20. rocznicę istnienia.