Już w pierwszych latach swojej działalności ZPF wydało - w 1998 roku - pierwszy w j.polskim „Podręcznik Fleksografii”, który cieszył się dużym zainteresowaniem i do tej pory zawierając usystematyzowaną wiedzę służy jako poradnik specjalistyczny dla wielu osób związanych z tą dziedziną poligrafii. Dynamiczny rozwój technologii fleksograficznej – wynikający zresztą z b.dużej dynamiki rozszerzania się rynku producenckiego i opakowań powoduje, że rośnie zapotrzebowanie na specjalistyczną wiedzę i tym samym publikacje zawierające stan wiedzy możliwie jak najbardziej aktualnej.
Biorąc pod uwagę, że nakład poprzedni został b.dawno wyczerpany, a w 2005 roku fiaskiem zakończyła się nasza inicjatywa wydania własnego (polskiego) podręcznika, do napisania którego zaprosiliśmy ponad 12 autorów, uznanych naukowców i specjalistów w branży, a głód wiedzy jest wyraźnie widoczny - publikujemy na naszym rynku „ FLEKSOGRAFIĘ Praktyczny Podręcznik ” wydany w oparciu o pierwotny oryginał, którym jest "Flexografia Manual Pratico”. Oddajemy zatem Państwu do rąk polską wersję językową.
Zawierając usystematyzowaną wiedzę „ FLEKSOGRAFIA Praktyczny Podręcznik ” może służyć zarówno jako poradnik zawodowy dla osób już wykonujących ten zawód, jak również pomocny będzie dla wykładowców tego przedmiotu oraz będzie źródłem wiedzy dla tych, którzy pragną kształcić się w tej dziedzinie technologii drukarskiej.
Podręcznik dostarcza obszernych informacji o wszystkich podstawowych zagadnieniach związanych z technologią, obfituje w zdjęcia, czytelne schematy, zestawienia bogato ilustrujące przekład tekstowy, zaś forma-układ redakcyjny zapewni Państwu szybkie dotarcie do poszukiwanych informacji np. poprzez system kolorowych, pionowych pasków na marginesach zewnętrznych wszystkich stron oddzielających poszczególne rozdziały.
Ten solidny elementarz fleksograficzny powinien być przydatny i jest kierowany nie tylko dla Fleksografów ale i potencjalnych Fleksografów, studiów projektowych, agencji przygotowujących projekty do drukowania w naszej technologii oraz tych, którzy są naszymi bezpośrednimi beneficjentami – czyli Klientów drukarni fleksograficznych.
Oficjalna inauguracja książki i prezentacji jej zawartości nastąpiła 8.6.11 podczas spotkania, na które zaproszeni zostali m.in. sponsorzy, reklamodawcy, redaktorzy pomagający w realizacji polskiego wydania oraz prasa.
Uczestnikom została zaprezentowana geneza wydania polskiego, którą można spointować „ podróże kształcą ”. Wszyscy mogli obejrzeć Podręcznik jak i ew. zamówić. Poza taką możliwością, uczestnicy mieli okazję poznać, a raczej posmakować caipirinhę* - narodowego brazylijskiego koktajlu, bo przecież właśnie z tego kraju pochodzi autor p.Eudes Scarpeta , którego publikacja „Flexografia-Manual Pratico” połączyła niejako ten olbrzymi, niezwykle egzotyczny i ciekawy kraj z nami – Fleksografami w Polsce. Drogi Fleksograficzny Przyjacielu z Brazylii - dziękujemy Tobie w imieniu naszej organizacji za udzielenie zgody na przetłumaczenie i publikację tej książki u nas w kraju i… zapraszamy do Polski.
Polskie tłumaczenie zawierające niezbędne zmiany wynikające z potrzeby aktualizacji części zdjęć i fragmentów treści w celu adaptacji do krajowych warunków jest z jednej strony kompendium – podstawową wiedzą nt. współczesnej fleksografii, dając porady, czy też wyjaśniając spektrum tematyki technologicznej, z drugiej zaś strony powinno stać się impulsem dla polskich specjalistów do kontynuacji takiej publikacji w Polsce np. w formie suplementów zawierających rozszerzenia
i aktualizacje poszczególnych rozdziałów z pożytkiem dla tych wszystkich, którzy oczekują bardziej szczegółowych wskazówek, opisów, czy rozwiązań. Nie brakuje nam profesjonalnej wiedzy – świadczą o tym na przykład nagradzane w konkursach polskie prace fleksograficzne reprezentujące wysoki poziom kompetencji technologicznej - ale brakuje nam specjalistów i fachowców, którzy podjęliby się takiego zadania, które samodzielnie zostało wykonane przez Pana Eudesa.
Na podstawie informacji ZPF