Przychody ze sprzedaży Stora Enso wyniosły w omawianym okresie 2,817 mld euro i były nieco wyższe niż w 1. kwartale br. oraz w 2. kwartale 2010. Zysk EBITDA (nieuwzględniający jednorazowych wydatków i rzeczowej wyceny rynkowej) wyniósł w nim 357,6 mln euro, przy 368,3 mln euro w 1. kwartale 2011 i 329,8 mln euro przed rokiem. Zysk operacyjny (nieuwzględniający jednorazowych wydatków i rzeczowej wyceny rynkowej) też był wprawdzie nieco niższy od wyniku z 1. kwartału br. (spadek z 248 mln euro do 228,3 mln euro), ale w porównaniu z wynikiem sprzed roku wzrósł on o 7% (212,9 mln euro w 2. kwartale ub.r.).
Kończymy 2. kwartał z bardzo przyzwoitym zyskiem operacyjnym – podsumowuje Jouko Karvinen, CEO koncernu Stora Enso. – Z jednej strony, otoczenie rynkowe i nasze własne działania pozwoliły na poprawę polityki cenowej rok do roku. Z drugiej zaś, rosnące koszty inflacji znalazły swoje odbicie w osiągniętych wynikach, stąd nikła poprawa zysku operacyjnego. To motywuje nas do ciągłych wysiłków w zakresie poprawy naszej polityki kosztowej i elastyczności działań całej grupy – najlepszym tego przykładem są plany ogłoszone w związku z restrukturyzacją działów papierów graficznych i logistycznego.
W specjalnym komentarzu Jouko Karvinen odnosi się też do obecnej sytuacji gospodarczej i jej wpływu na poszczególne regiony świata: Na niektórych rynkach, zwłaszcza w segmencie papierów graficznych sprzedawanych w Europie, odnotowaliśmy w ostatnich tygodniach spowolnienie, zwłaszcza w porównaniu ze wzrostami z roku 2010. To, w połączeniu z kryzysem zadłużenia w różnych krajach Europy, powoduje, że zarówno my sami, jak i nasi klienci muszą ostrożnie prognozować najbliższą przyszłość. W tej sytuacji kluczowym staje się przygotowanie co najmniej dwóch krótkookresowych scenariuszy dotyczących popytu. Podsumowując, wszystkie możliwości działania i elastyczność, jaką zbudowaliśmy w ramach koncernu Stora Enso – czy to dotyczy wsparcia dla klientów, outsourcingu działań administracyjnych czy logistyki – okazują się być nieocenione we wciąż zmieniającym się środowisku rynkowym.
Kontynuujemy też nasze strategiczne inwestycje w postaci budowy celulozowni Montes del Plata w Urugwaju, uruchomienia nowej maszyny do produkcji tektury falistej w polskim zakładzie w Ostrołęce czy też niedawno ogłoszonej budowy elektrowni i elektrociepłowni w Zdirec w Czechach. Ważną część naszej przyszłości stanowią innowacyjne rozwiązania, jak oparta na nanotechnologii celuloza mikrofibrylowana (MFC). Przyszłość widzimy jako nacechowaną przychodami w coraz większym stopniu uzależnionymi od nas samych, a w mniejszym – od nieprzewidywalnych czynników zewnętrznych. Wdrażamy też nasz projekt „Rethink”, w którym na nowo stawiamy pytania dotyczące dotychczasowych działań, poszukując jednocześnie nowych dróg do osiągnięcia lepszych rozwiązań – kończy Jouko Karvinen.
Prognozy krótkookresowe
Kierownictwo Stora Enso przewiduje, że popyt na tektury konsumenckie, opakowania przemysłowe, papiery gazetowe i powlekane papiery magazynowe pozostanie w najbliższym czasie na stabilnym poziomie. Oczekuje się słabszego zapotrzebowania na niepowlekane papiery magazynowe i papiery graficzne. Także w przypadku produktów drzewnych popyt nieco spadnie, głównie z uwagi na zwiększone zapasy magazynowe u klientów. Podobnie jak to było wcześniej, w przypadku konieczności zoptymalizowania struktury przychodów i kapitału operacyjnego, będą podejmowane działania ograniczające bieżącą produkcję poszczególnych wyrobów oferowanych przez Stora Enso.
W porównaniu z 2. kwartałem 2011, w kolejnych trzech miesiącach tego roku oczekuje się stabilizacji cen tektury konsumenckiej, jednak z uwagi na zróżnicowaną sytuację poszczególnych produktów i rynków, średnia cena tektury nieco spadnie. Stabilność mają zachować także ceny opakowań przemysłowych. Oczekuje się nieznacznego wzrostu cen papierów gazetowych na rynku europejskim – firma prowadzi obecnie negocjacje w tej sprawie ze swoimi klientami. W Europie wzrosną też nieco ceny papierów magazynowych, z kolei w przypadku papierów graficznych utrzymają się one na dotychczasowym poziomie. Ogłoszone wcześniej podwyżki papierów graficznych nie powinny wpłynąć znacząco na rezultaty 3. kwartału – oczekuje się, że znajdą one swoje odbicie dopiero we wrześniowych wynikach sprzedaży. Ceny wyrobów drzewnych utrzymają się na dotychczasowym poziomie.
Kierownictwo Stora Enso zwraca uwagę na rosnącą niepewność w europejskiej gospodarce. W związku z tym oczekuje się, że w 3. kwartale br. zysk operacyjny grupy (nieuwzględniający jednorazowych wydatków i rzeczowej wyceny rynkowej) pozostanie na poziomie zbliżonym do tego odnotowanego w 2. kwartale 2011.