Rozwiązania dostępne w chmurze mogą usprawnić wiele codziennych czynności, także w środowisku biurowym. Sprawdzają się one w zadaniach wymagających pracy grupowej i zdalnej, a także w procesie produkcji i obiegu dokumentów. Drukowanie z dowolnego miejsca na świecie i przy użyciu dowolnego urządzenia mobilnego jest dużym ułatwieniem nie tylko w mobilnym środowisku w pracy. Przydaje się także wtedy, gdy zależy nam na szybkim odebraniu wydruków z urządzenia – zadanie druku możemy zlecić już w drodze do pracy!
Po pierwsze: po co nam to?
W ostatnim czasie można zaobserwować wzrost zainteresowania modelem BYOD (Bring-Your-Own-Device) w przedsiębiorstwach. Pracownicy coraz częściej korzystają w biurze z prywatnych urządzeń (tabletów, smartfonów czy laptopów). W takim środowisku pracy zasadne wydaje się ulokowanie repozytorium ze sterownikami drukarek bezpośrednio w sieci, zamiast instalowania ich na poszczególnych komputerach. Dzięki temu możliwy jest dostęp do usługi drukowania niezależnie od urządzenia, z którego korzystamy. Cloud printing przydaje się także w podróży służbowej czy codziennej pracy zdalnej, kiedy chcemy wydrukować materiały przy użyciu sprzętu znajdującego się w odległej lokalizacji. W zadaniu tym można stosować procedury autoryzacji, które zapewniają bezpieczeństwo wydruków.
Po drugie: jak to działa?
Bezprzewodowy dostęp do sprzętu drukującego za pomocą urządzeń mobilnych jest łatwiejszy, niż się wydaje. Aby cieszyć się wygodą zdalnego drukowania, wystarczy drukarka lub urządzenie wielofunkcyjne połączone z usługą Google Cloud Print. Konfiguracja usługi jest intuicyjna, dzięki czemu podłączenie drukarki bezpośrednio do internetu jest szybkie i proste. Do drukowania w chmurze można wykorzystywać wszystkie urządzenia wielofunkcyjne Konica Minolta. Rozwiązania tej firmy pozwalają na drukowanie z systemów MacOS, Android oraz niektórych modeli BlackBerry. Sprzęt Konica Minolta współpracuje także z usługą chmurową Cortado Workplace, zapewniającą dostęp do dokumentów oraz zadań drukowania i kopiowania niezależnie od tego, czy wykorzystujemy do tego celu tablet, smartfon, PC czy Mac.
Po trzecie: i co dalej?
Jak przewiduje raport InfoTrends dotyczący inwestycji w technologie dokumentowe, wkrótce większość firm w mniejszym lub większym stopniu zaakceptuje rozwiązania chmurowe. Można się także spodziewać wzrostu liczby podmiotów, które zdecydują się na całkowitą migrację swojej infrastruktury drukującej do chmury obliczeniowej. Firmy będą stopniowo rezygnować z posiadania własnych urządzeń na rzecz dostępu do usługi druku i kopiowania, realizowanej między innymi w technologii cloud printing.
Na podstawie informacji firmy Konica Minolta Business Solutions Polska Sp. z o.o.