Kseroplast-Plus ponownie inwestuje w wielkoformatowy ploter Agfa GraphicsPoprzedni artykuł 

Przy nowo zainstalowanym ploterze :Anapurna M2050 stoją: Andrzej Wentland - właściciel firmy Kseroplast-Plus (z lewej) i Przemysław Arabski - regionalny kierownik sprzedaży w dziale inkjetowym Agfa Graphics
Przy nowo zainstalowanym ploterze :Anapurna M2050 stoją: Andrzej Wentland - właściciel firmy Kseroplast-Plus (z lewej) i Przemysław Arabski - regionalny kierownik sprzedaży w dziale inkjetowym Agfa Graphics
Systematycznie rośnie liczba polskich użytkowników wszechstronnego i elastycznego plotera :Anapurna M2050 firmy Agfa Graphics. W ostatnim czasie w tym gronie znalazła się firma Kseroplast-Plus z podpoznańskiego Zakrzewa, dla której była to już druga inwestycja w wielkoformatowe rozwiązanie Agfa Graphics. Model :Anapurna M2050 zastąpił tu bowiem zainstalowany zaledwie przed dwoma laty ploter :Anapurna Mw. Nowa inwestycja pozwoliła na znacznie szybszą realizację prac w zakresie bezpośredniego zadrukowywania twardych i giętkich podłoży w technice UV, przy jednoczesnym zwiększeniu jakości wydruków.

Firma Kseroplast-Plus, należąca do Andrzeja Wentlanda, istnieje od ponad dwudziestu lat. Jej początki były związane z tzw. małą poligrafią – produkcją opraw spiralnych, pieczątek oraz – na co wskazuje choćby nazwa przedsiębiorstwa – usługami kserowania. Z czasem, jak przyznaje właściciel, konkurencja w tej dziedzinie stała się na tyle duża, że wymusiła znalezienie nowych obszarów działalności. Andrzej Wentland postawił na reklamę, a dokładniej rzecz ujmując – na realizację kompleksowych instalacji wewnętrznych i zewnętrznych: kasetonów, systemów oznaczeń, identyfikacji wizualnej itd. Rozpoczynał od współpracy z jedną z hurtowni spożywczych, z biegiem lat poszerzając grono współpracujących z nim firm. Dziś znajdują się w nim zarówno agencje reklamowe, jak też klienci bezpośredni, a portfolio zrealizowanych instalacji obejmuje m.in. wystrój zewnętrzny i wewnętrzny sklepów takich marek jak Pepco, Biedronka czy CH Factory.

Od projektu do montażu
Zatrudniająca około 20 osób firma Kseroplast-Plus oferuje usługi kompleksowe – od projektu, poprzez realizację, na dostawie gotowych elementów i ich montażu skończywszy. Nieodłączną część fazy produkcyjnej stanowi druk. Początkowo firma bazowała w tym zakresie na ploterach solwentowych, jednak dwa i pół roku temu pojawiło się tu pierwsze urządzenie pracujące w technice UV – ploter Agfa :Anapurna Mw. „Zakup ten wiązał się z potrzebą skrócenia i przyspieszenia cyklu produkcyjnego – mówi Andrzej Wentland. – Co więcej, globalne koszty związane z zastosowaniem tej techniki okazały się niższe niż w przypadku solwentu. Nie wspominając o wyższej jakości czy rozdzielczości”. Po rozważeniu różnych ofert rynkowych, właściciel firmy Kseroplast-Plus zdecydował się na rozwiązanie firmy Agfa Graphics. Dziś tak uzasadnia swoją ówczesną decyzję: „Firma Agfa Graphics zaproponowała nam najlepsze warunki kontraktu, zaś zaoferowany przez nią ploter był wyposażony w kilka rozwiązań technicznych, na których nam szczególnie zależało. Cenimy sobie także bliskość lokalnego serwisu, który znajduje się w Poznaniu. Urządzenie pracowało bez zarzutu przez ponad dwa lata, jednak już jakiś czas temu stwierdziliśmy, że potrzebujemy bardziej zaawansowanego, szybszego modelu”.

:Anapurna po raz drugi
Jak twierdzi Andrzej Wentland, pozytywne doświadczenia ze współpracy z Agfa Graphics w dużym stopniu wpłynęły na decyzję o ponownym zakupie rozwiązania tego producenta. Jednak kluczowe znacznie miała niezwykle atrakcyjna – zdaniem właściciela Kseroplast-Plus – relacja jakości do ceny. W efekcie pod koniec września br. w firmie rozpoczął pracę największy „przebój” rynkowy spośród wszystkich modeli wchodzących w skład rodziny :Anapurna. System :Anapurna M2050, bo o nim mowa, to maszyna większa i szybsza od modelu :Anapurna Mw. Drukuje media sztywne i giętkie z prędkością maksymalną 53 m2/h, niezależnie od rodzaju zadrukowywanego podłoża. W przypadku materiałów sztywnych, ich format wynosi 2,07 x 3 m, przy giętkich – jedynym ograniczeniem jest szerokość (2,07 m). „To sprawia, że możemy tu zadrukowywać w zasadzie wszystkie dostępne na rynku media, typowe i nietypowe. W naszym przypadku ploter UV w 98% wykorzystujemy do realizacji prac na podłożach sztywnych, takich jak szkło, PCV, dibond, pleksi czy płytki ceramiczne. I chociaż urządzenie pracuje dopiero od kilku tygodni, już widzimy olbrzymi skok technologiczny, jaki dzięki niemu wykonaliśmy” – mówi Andrzej Wentland.

Wydajność, jakość, elastyczność
Właściciel firmy Kseroplast-Plus wymienia szereg funkcji i cech charakterystycznych, które jego zdaniem decydują o przewadze systemu :Anapurna M2050 nie tylko nad wcześniejszymi modelami Agfa Graphics, ale też porównywalnymi rozwiązaniami konkurencyjnymi dostępnymi na rynku: „Urządzenie oferuje wyższą jakość, dzięki zastosowaniu nowych atramentów i nanoszeniu mniejszej kropli. Jest przy tym wyposażone w dwukrotnie szersze głowice niż :Anapurna Mw, co de facto oznacza dwa razy szybszy druk. Dość powiedzieć, że materiał w formacie 1,2 x 2,5 m, możemy obecnie zadrukować około trzy razy szybciej, oczywiście zachowując te same parametry jakościowe. O elastyczności plotera decyduje też fakt, że karetka z głowicami przemieszcza się nie po całej szerokości urządzenia, ale wyłącznie nad zadrukowywanym materiałem. Gdy drukujemy na węższych podłożach, dzięki temu drastycznie spada ich czas realizacji. Warto również wspomnieć o 10-stopniowym systemie regulacji mocy lamp, który umożliwia bezproblemowe zastosowanie wrażliwych podłoży”.
Andrzej Wentland zwraca uwagę na jeszcze jeden element: „Monitor typu touch screen sprawia, że w trakcie realizacji jednego zlecenia operator może zacząć przygotowywać kolejną pracę. To następny czynnik decydujący o sprawniejszej realizacji zamówień”. Właśnie przyspieszenie produkcji i zwiększenie jej elastyczności było najważniejszym celem, jaki przyświecał nowej inwestycji. Kseroplast-Plus wykorzystuje bowiem plotery wyłącznie na własne potrzeby, nie chce być drukarnią wielkoformatową realizującą prace ad hoc. Mówi Andrzej Wentland: „Znamy ten rynek, sami korzystaliśmy z usług tego rodzaju firm i wiemy, że jest on mocno nasycony. My znaleźliśmy optymalny dla siebie obszar i wydaje nam się, że podążamy właściwą drogą, czego najlepszym dowodem są nieustające inwestycje, nie tylko sprzętowe”.

Ciągłe inwestycje
Warto nadmienić, że firma – poza rynkiem reklamowym – wykonuje też szereg realizacji nietypowych: płoty, ogrodzenia, schody czy balustrady. Z tego względu posiada w swoim parku maszynowym wszelkie specjalistyczne urządzenia, m.in. kompletny warsztat ślusarsko-mechaniczny. Ciągły rozwój spowodował też konieczność rozbudowy pomieszczeń produkcyjnych, a – jak zapowiada Andrzej Wentland – w niezbyt odległej przyszłości zostanie dobudowana nowa hala, na leżącej obok działce. „Fakt, że pod własnym dachem posiadamy w zasadzie wszystkie urządzenia i systemy niezbędne do realizacji zamówień, także nietypowych, daje nam bardzo duży komfort i przewagę konkurencyjną. Cieszymy się, że od niedawna jest wśród nich także nowy ploter firmy Agfa Graphics i mamy nadzieję, że będzie on sprawował się równie niezawodnie, jak poprzednik”.
Przemysław Arabski, regionalny kierownik sprzedaży w dziale inkjetowym Agfa Graphics dodaje: „Ploter :Anapurna M2050 cieszy się niezmienną popularnością wśród polskich klientów; tylko w Poznaniu i okolicach zainstalowaliśmy w niespełna rok cztery tego typu urządzenia. Jedno z nich zakupiła firma Kseroplast-Plus, co jest dla nas szczególnym powodem do zadowolenia. Głównie z uwagi na fakt, że wśród kluczowych czynników decydujących o jego wyborze była niezawodność wcześniej pracującego tu modelu :Anapurna Mw i podkreślany przez właściciela wysoki poziom obsługi ze strony naszej firmy. System :Anapurna M2050, przy znacznie wyższej wydajności, otwiera nowe perspektywy dla firmy Kseroplast-Plus i pozwala jej wejść na nowe rynki. Życząc jej dalszego dynamicznego rozwoju żywię jednocześnie nadzieję, że za jakiś czas – po wybudowaniu nowej hali – będziemy wspólnie świętować instalację kolejnego wielkoformatowego plotera Agfa Graphics”.


Na podstawie informacji PAI PrintinPoland.com

 Produkcja: WebFabrika 1999-2025 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności