Koncern Stora Enso poinformował o wynikach finansowych za 3. kwartał br. Firma wypracowała w nim zysk operacyjny EBIT na poziomie 175 mln euro, tj. o 34 mln wyższy niż we wcześniejszym kwartale. Przychody ze sprzedaży pozostały na poziomie zbliżonym zarówno do 2. kwartału br. jak i do 3. kwartału 2011. W związku z wciąż niestabilną sytuacją rynkową kierownictwo koncernu zapowiedziało dalsze działania restrukturyzacyjne w poszczególnych jednostkach biznesowych. Mają one przynieść firmie roczne oszczędności rzędu 36 mln euro. Stora Enso oczekuje, że sprzedaż w ostatnich trzech miesiącach tego roku pozostanie na poziomie z 3. kwartału br.
Przychody ze sprzedaży Stora Enso w 3. kwartale br. wyniosły 2 694,1 mln euro, przy 2 720,4 mln i 2 739,3 mln – odpowiednio – w 2. kwartale br. i 3. kwartale 2011. Zysk operacyjny nieuwzględniający kosztów restrukturyzacji i jednorazowych wydatków (EBITDA) wyniósł w omawianym okresie 299,6 mln euro, zaś zysk operacyjny EBIT 174,7 mln euro. W obu przypadkach wskaźniki te były wyższe niż w 2. kwartale br. Firma może też pochwalić się wyższym niż w 2. kwartale br. poziomem przepływów gotówkowych (312 mln euro) i lepszą płynnością finansową (1,7 mld euro). Komentując w specjalnym oświadczeniu dla inwestorów i akcjonariuszy wyniki 3. kwartału br. Jouko Karvinen, CEO koncernu, napisał: „Zakończyliśmy ten okres z prognozowanym, a nawet nieco lepszym od zakładanego rezultatem. Rynki na całym świecie są niezwykle zróżnicowane – w Europie wciąż odnotowujemy słabą koniunkturę w zakresie papierów graficznych i wyrobów drzewnych, nieco lepiej sytuacja wygląda w zakresie opakowań odnawialnych. 3. kwartał przyniósł nam oczekiwane przychody ze sprzedaży, ale co jeszcze bardziej istotne – utrzymaliśmy w nim właściwy poziom przepływów gotówkowych.” „Jest to droga, którą musimy kontynuować, przyspieszając jednocześnie nasze działania. Ogłoszona właśnie dalsza restrukturyzacja we wszystkich jednostkach biznesowych Stora Enso oznacza trudny okres dla naszych pracowników, a dla nas jako koncernu stanowi wyzwanie, by ścieżkę transformacji przejść w odpowiedzialny sposób. Słaba kondycja jednostki Building & Living to najbardziej jaskrawy przykład, że mamy jeszcze wiele do zrobienia.” – zapowiedział prezes Stora Enso. Jouko Karvinen odniósł się także do realizowanych, nowych inwestycji w różnych częściach świata: „Mające niebagatelny wpływ na naszą przyszłość inwestycje w Skoghall (Szwecja), Ostrołęce (Polska) oraz Montes del Plata (Urugwaj) zostaną zakończone w najbliższych miesiącach, a nawet kwartałach. Stanowią one jednocześnie najlepszy dowód na podejmowane przez Stora Enso działania transformacyjne, pozwalające stać się nam tworzącym wartość dodaną przedsiębiorstwem bazującym na surowcach odnawialnych. Jednocześnie wciąż planujemy kolejne inwestycje na rynku chińskim, jak też integrację naszej nowej spółki joint-venture powstałej w Pakistanie.”
Kolejne etapy restrukturyzacji Zapowiadane przez kierownictwo koncernu działania restrukturyzacyjne obejmą wszystkie jednostki biznesowe wchodzące w skład Stora Enso. I tak we wchodzących w skład jednostki Printing & Reading zakładach Hylte w Szwecji z końcem tego roku zostanie całkowicie zatrzymana jedna z maszyn papierniczych – PM1, wytwarzająca rocznie 180 tys. ton papieru gazetowego. Jest to bezpośredni efekt strukturalnego spadku zapotrzebowania na papiery gazetowe na rynku europejskim. Wyłączenie PM1 z produkcji i inne działania restrukturyzacyjne papierni Hylte spowodują zwolnienie ok. 140 zatrudnionych w niej osób. W 2. kwartale 2012 zostanie całkowicie zamknięty wchodzący w skład jednostki Renewable Packaging zakład produkujący tekturę falistą w Ruovesi w Finlandii. Ten ruch wynika z kolei ze zmniejszającego się na rynku fińskim popytu na zadrukowywane techniką offsetową i bazujące na niej opakowania oraz słabą kondycję finansową fabryki. Stora Enso planuje obsługiwać fińskie drukarnie offsetowe specjalizujące się w opakowaniach za pośrednictwem pozostałych europejskich zakładów. W związku z tym posunięciem pracę straci ok. 60 osób. W celu zachowania konkurencyjności rynkowej firma zamierza też przeprowadzić działania usprawniające działalność fińskich zakładów produkcji kartonu w Heinola, Ingerois oraz Pori, jak też w szwedzkich fabryk wytwarzających opakowania bazujące na tekturze falistej. W efekcie do końca 3. kwartału 2013 w skandynawskich zakładach Stora Enso należących do jednostki Renewable Packaging pracę straci ok. 100 osób. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami jeszcze w 2012 roku zostanie zakończona produkcja realizowana w maszynie do wytwarzania kartonów BM2 w zakładach w Ostrołęce. Wynika to ze znaczącego zużycia technologicznego tej maszyny. W związku z restrukturyzacją działalności Stora Enso na polskim rynku produkcji i przetwórstwa kartonów, liczba zatrudnionych w tym kraju osób spadnie do 135. Wchodząca w skład jednostki biznesowej Biomaterials celulozownia w szwedzkim Skutskär również przejdzie program naprawczy, który ma zredukować koszty jego funkcjonowania, a jednocześnie zwiększyć wydajność i konkurencyjność rynkową. W efekcie do końca 2013 roku zatrudnienie w tym zakładzie zmniejszy się o 60 etatów. Restrukturyzacja dotknie też wchodzące w skład jednostki Building & Living tartaki Ala i Gruvön w Szwecji oraz Varkaus w Finlandii. Działania, mające zwiększyć elastyczność i obniżyć koszty funkcjonowania, zostaną tu wdrożone już w 1. kwartale 2013. W tym przypadku pracę straci w sumie 25 osób.
Komentując podjęcie niezbędnych kroków restrukturyzacyjnych Karl-Henrik Sundström, nowy dyrektor finansowy Stora Enso, powiedział: „Chcemy sami decydować o swojej przyszłości dlatego konieczne jest podjęcie kolejnych działań naprawczych na europejskich rynkach papieru dotkniętych nadprodukcją, a także strukturalnymi i cyklicznymi spadkami, wynoszącymi w skali roku 6%, a w najbliższych latach 4-6%. Nie możemy sobie pozwolić na czekanie, aż rynki same się odbudują; musimy reagować, podobnie jak czyniliśmy to wcześniej.” Odnosząc się do obecnej sytuacji finansowej spółki, Karl-Henrik Sundström powiedział: „Dzięki realizowanym transakcjom na rynku obligacji udało nam się utrzymać wysoki poziom przepływów gotówkowych i zabezpieczyć wszystkie krótkoterminowe zobowiązania. Nasza płynność finansowa jest dziś na zadowalającym poziomie, mamy też środki na realizację zobowiązań aż do końca 2014 roku. Co więcej, wprowadzamy właśnie w życie kolejne działania mające na celu dalszą redukcję kosztów i poprawę wydajności, będące po części reakcją na słabą i niepewną sytuację ekonomiczną w Europie. W naszym mniemaniu są to działania rozważne i odpowiedzialne.” „Restrukturyzacja, którą zapowiedzieliśmy, nie jest łatwa gdyż wpłynie na funkcjonowanie jednostek i zakładów już wcześniej objętych podobnymi działaniami, z drugiej zaś strony przyspieszy pewne kwestie na niezwykle konkurencyjnym rynku europejskim. Aby przekształcić naszą firmę, musimy przekierować naszą wiedzę i znajomość w zakresie produkcji i rozwoju na obszary oferujące wyższą stopę wzrostu. Nie będzie to szybki proces, ale raczej długa droga.” „Mamy to szczęście, że udało nam się stworzyć w Europie biznes generujący stabilne wpływy gotówkowe, które wykorzystamy do sfinansowania działań przekształcających cały koncern Stora Enso. Najważniejszym zadaniem jest zapewnienie, by w najbliższych latach nasze przepływy gotówkowe w Europie wciąż były na wysokim poziomie. By to osiągnąć, musimy dokonać jak najmniej ryzykownych zmian w działalności jednostki biznesowej Printing & Reading na rynku europejskim, zapewnić właściwy bilans finansowy spółki i wystarczającą płynność finansową.” – zakończył Karl-Henrik Sundström.
Prognozy średniookresowe Kierownictwo Stora Enso przewiduje, że w 4. kwartale br. sprzedaż całej grupy będzie na poziomie zbliżonym do osiągniętego w 3. kwartale 2012, przy takim samym bądź nieznacznie niższym zysku operacyjnym EBIT. Na wyniki finansowe kwartału negatywny wpływ będą miały działania związane z przeglądem technicznym zakładów wchodzących w skład jednostek Renewable Packaging i Biomaterials.