Teatr i opera w Muzeum Plakatu w WilanowiePoprzedni artykuł 

Plakaty teatralne – dzieła łączące wrażliwość i inteligencję wybitnych twórców – aktorów, reżyserów, scenografów, będą prezentowane na nowej wystawie w Muzeum Plakatu w Wilanowie. Już od 8 marca 2013 r. można oglądać wyjątkowe prace graficzne, stworzone by inspirować wyobraźnię widza i sprowokować go do obejrzenia spektaklu.

Od dnia 8 marca 2013 r. Muzeum Plakatu w Wilanowie zaprasza na dwie wystawy prezentujące najciekawsze prace wybrane ze zbiorów plakatów teatralnych i operowych, powstałych od zakończenia II wojny światowej, do chwili obecnej. Wystawa obejmie dwie ekspozycje – jedną  poświęconą teatrowi, drugą dedykowaną spektaklom operowym: „Wielki Teatr Świata – plakaty teatralne 1945 –  2012” oraz „Od Aidy do Zemsty nietoperza – plakat operowy 1945-2012”

„Wielki Teatr Świata – plakaty teatralne 1945-2012”

Wystawa jest pierwszą – od czasów powstania Muzeum Plakatu w Wilanowie, które w obchodzi w tym roku 45 rocznicę istnienia – próbą szerszego spojrzenia na własną kolekcję teatralnego plakatu obcego. Wystawa prezentuje kolekcję 250 plakatów pochodzących z różnych stron świata, których autorzy za pomocą znaku graficznego starali się przedstawić istotę spektaklu teatralnego – dzieła złożonego, będącego wynikiem połączenia wrażliwości i inteligencji wielu wybitnych twórców, niejednokrotnie wykraczając poza przyjęte konwencje. W Wilanowie zobaczyć można prace z kategorii tradycyjnego i awangardowego teatru „zachodniego” oraz teatru „pozaeuropejskiego”. Plakaty tworzone do inscenizacji teatru azjatyckiego, czy prace autorów wywodzących się z innego, niż miejsce tworzenia kręgu kulturowego, potwierdzają uniwersalizm i zdolność wzajemnego przenikania różnych form kultury, powstałych w odległych od siebie częściach świata.

„Od Aidy do Zemsty nietoperza – plakat operowy 1945-2012”

Dopełnieniem wystawy prezentującej plakaty teatralne jest ekspozycja otwarta w Nowej Galerii Muzeum Plakatu w Wilanowie, poświęcona plakatowi operowemu. W Nowej Galerii prezentowanych jest  blisko 200 dzieł graficznych artystów kilku generacji, przedstawiających fascynujące połączenie świata obrazu i muzyki.

R E K L A M A
„Wielkie dzieła operowe, takie jak Aida Giuseppe Verdiego czy operetka Zemsta nietoperza Johanna Straussa, mimo upływu czasu nie schodzą z afiszy i cieszą się ogromną popularnością na całym świecie” – mówi Aleksandra Oleksiak, Komisarz Wystawy. „Równie ważne i wciąż budzące zainteresowanie są promujące je plakaty – do dziś projektowane przez najwybitniejszych grafików. Plakaty te będące interpretacją, symbolem i metaforą libretta oraz muzyki, niejednokrotnie same w sobie są dziełami sztuki światowej klasy”.

Układ plakatów w przestrzeni Nowej Galerii Muzeum Plakatu wyznaczają  poszczególni kompozytorzy i ich dzieła. Szczególnie bogatym wyborem plakatów zostały zilustrowane opery Giuseppe Verdiego w związku z 200. rocznicą urodzin kompozytora i ogłoszenia roku 2013 rokiem Verdiego.. Wśród pięćdziesięciu pozostałych mistrzów kompozycji znajdują się najwybitniejsi: Wolfgang Amadeusz Mozart, Richard Wagner, Giacomo Puccini, Jacques Offenbach czy Krzysztof Penderecki. Wśród autorów plakatów znajdziemy artystów, takich jak: Jan Lenica, Waldemar Świerzy, Henryk Tomaszewski, Roman Cieślewicz czy Franciszek Starowieyski.

Wystawy „Wielki Teatr Świata – plakaty teatralne 1945-2012”  oraz „Od Aidy do Zemsty nietoperza – plakat operowy 1945-2012” w Muzeum Plakatu w Wilanowie rozpoczną się 8 marca 2013 r. i potrwają do 12 maja 2013 r.

Szczegóły na stronie www.postermuseum.pl i na fanpage Muzeum na Facebooku

Na podstawie informacji Muzeum Plakatu w Wilanowie

 Produkcja: WebFabrika 1999-2024 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności