Stora Enso wzmacnia swoją pozycję w produkcji opakowań odnawialnych na obszarze wzrastających rynków Europy Środkowej i Wschodniej poprzez wprowadzenie nowego produktu oraz radykalne zwiększenie zdolności produkcyjnych Zakładu Papierniczego w Ostrołęce. Inwestycja została pomyślnie ukończona i uruchomiona po dwóch latach budowy. MP5 jest najnowocześniejszą maszyną tego typu w Europie i zaopatruje zarówno zakłady Stora Enso, jak i zewnętrznych odbiorców, w wysokojakościowe papiery opakowaniowe do produkcji odnawialnych opakowań z tektury falistej.
Nowa maszyna zwiększa dwukrotnie możliwości produkcyjne zakładu w Ostrołęce oraz wprowadza do oferty firmy nowy produkt. Niskogramaturowe papiery opakowaniowe z włókien odnawialnych produkowane przez MP5 odciążają środowisko z makulatury, a także obniżają koszty produkcji i transportu opakowań, zarówno u producenta jak i u klienta.
Rynek konsumpcji tektury falistej w Europie Środkowej i Wschodniej jest jednym z niewielu europejskich rynków papierniczych, który wciąż notuje roczny wzrost na poziomie 5%. Nowa maszyna MP5 jest odpowiedzią na zapotrzebowania rynku i zaspokaja ciągle rosnący popyt na odnawialne papiery opakowaniowe. Na całym świecie konsumenci i klienci oczekują coraz lżejszych opakowań odnawialnych. Lżejsze opakowania to wymierne korzyści zarówno dla producenta jak i dla klienta. Nowa maszyna papiernicza MP5 została zaprojektowana tak, aby zaspokoić oczekiwania rynku. Papiery opakowaniowe z Ostrołęki wytwarzane są w 100% z odnawialnych włókien wtórnych.
Linia produkcyjna MP5 odznacza się kilkoma wyjątkowymi i innowacyjnymi cechami, takimi jak pierwszy na świecie jednopoziomowy projekt dla szybkobieżnej maszyny papierniczej, nowa technologia kontroli zwijania, poziomy rozwłókniacz typu Drum Pulper, czy innowacyjny dwustronny system suszący DuoDryer CC oraz wieloma innymi nowymi rozwiązaniami korzystnymi dla oszczędzania energii i produkcji lekkich produktów opakowaniowych. Konstruktorem maszyny jest firma Voith, układ technologiczny do przerobu makulatury dostarczyła firma Andritz, oczyszczalnie ścieków firma Flootech, a rozwłókniacze firma Vaahto. Za instalacje towarzyszące i systemy automatycznego sterowania odpowiedzialna była firma Sweco, a firma Pöyry wraz z polskimi podwykonawcami przeprowadziła prace inżynieryjne.
Roczna zdolność produkcyjna MP5 wynosi 455 tys. ton. Papiery opakowaniowe z Ostrołęki wytwarzane są wyłącznie z włókien wtórnych. Zapotrzebowanie nowej maszyny na surowiec wynosi 500 tys. ton rocznie. Stałą dostawę surowca gwarantuje własna i jedyna tego rodzaju w Polsce sieć pozyskiwania makulatury, która funkcjonuje w 20 polskich miastach.