W dniach 25-27 maja br. grupa studentów Zakładu Technologii Poligraficznych Instytutu Mechaniki i Poligrafii Politechniki Warszawskiej wzięła udział w zorganizowanym przez KBA CEE wyjeździe, obejmującym wizytę w zakładach produkcyjnych Koenig & Bauer AG w Radebeul oraz u klientów firmy z Polski i z Niemiec. Był to kolejny – po jesiennym zwiedzaniu słowackiej fabryki Mondi SCP a.s. – efekt współpracy dydaktyczno-naukowej, nawiązanej w ub.r. pomiędzy ZTP oraz firmami KBA CEE i Mondi Paper Sales.
Przybyłych do Radebeul studentów ZPT w imieniu KBA CEE powitali Grzegorz Szymczykowski – dyrektor ds. sprzedaży i serwisu oraz Paweł Krasowski – odpowiedzialny za wsparcie techniczne sprzedaży oraz marketing, który podkreślił, że jest to już drugi krok w realizowanym wspólnie projekcie firm KBA CEE i Mondi: „Ma on na celu poszerzenie wiedzy przyszłych kadr poligraficznych z Polski na temat produkcji surowca oraz offsetowych maszyn arkuszowych. Pierwszy etap wykonaliśmy jesienią ub.r. zwiedzając wspólnie papiernię Mondi SCP a.s. w Ružomberoku, tym razem miło nam powitać Państwa w zakładach produkcyjnych Koenig & Bauer AG – producenta najbardziej innowacyjnych offsetowych maszyn drukujących na świecie”.
Następnie Joerg Henkel – menedżer sprzedaży odpowiedzialny za rynek Europy Wschodniej, przedstawił pokrótce firmę Koenig & Bauer AG, najważniejsze kroki milowe w jej historii, jak również obecną strukturę, ze szczególnym uwzględnieniem zakładów produkcji maszyn arkuszowych w Radebeul. Wymienił przy tym najważniejsze innowacje sukcesywnie wprowadzane przez Koenig & Bauer w maszynach offsetowych, z których wiele stanowiło premierowe rozwiązania w skali świata (m.in. rozpoczęcie konstrukcji maszyn w budowie szeregowej, budowa cylindrów o podwójnym obwodzie, rozwój systemów do zdalnego sterowania nafarbieniem, konstruowanie najdłuższych offsetowych maszyn arkuszowych na świecie i wiele innych). Zaprezentował też obecny program sprzedaży Koenig & Bauer w obszarze druku arkuszowego – od ćwierćformatowego modelu Genius 52 (bazującego na technologii offset UV) na superwielkoformatowych maszynach Rapida 205 skończywszy.
Rozwój maszyn offsetowych produkowanych w zakładach w Radebeul przedstawił Roland Reichenberger, menedżer produktu w firmie Koenig & Bauer. W swoim wystąpieniu scharakteryzował poszczególne jej rozwiązania oraz systematyczne udoskonalanie maszyn pod względem prędkości drukowania, czasów narządzania czy implementacji licznych systemów kontrolno-pomiarowych usprawniających ich pracę. Na przykładzie 19-zespołowej maszyny z rodziny KBA Rapida pokazał pełną jej automatyzację i omówił szczegółowo zastosowane w niej rozwiązania.
Kolejna prelegentka – Simona Jurk, menedżera produktu w firmie Koenig & Bauer – przedstawiła techniki kontrolno-pomiarowe (zarówno w trybie inline jak i online) wykorzystywane w maszynach tego producenta. Na zakończenie każdy ze studentów otrzymał wzornik uszlachetnień możliwych do osiągnięcia w maszynach KBA, zaś same metody ich uzyskiwania omówiono podczas późniejszej prezentacji.
Specjalnie dla polskiej grupy przygotowane zostały pokazy dwóch pełnoformatowych maszyn drukujących. Najpierw w wysoko zautomatyzowanej maszynie KBA Rapida 106-6+L zadrukowywane były opakowania z efektami specjalnymi, przypominającymi skórkę pomarańczy. Przedstawiciele KBA CEE z detalami omówili wszystkie zastosowane w niej rozwiązania usprawniające pracę urządzenia: wymianę stosów w trybie non-stop, systemy QualiTronic Professional, QualiTronic ColorControl i inne. Na drugiej z demonstrowanych maszyn – KBA Rapida 106-5+L – drukowane były mapy świata ze stałą dla całego nakładu prędkością 20 tys. egz./h.
Na podstawie informacji PAI PrintinPoland.com