Globalny sukces linii do zautomatyzowanej produkcji książek Modular Book Solution firmy HunkelerPoprzedni artykuł 

Mijający rok przyniósł firmie Hunkeler AG rekordową liczbę wdrożeń stworzonej przez nią, zautomatyzowanej linii do produkcji bloków książek Modular Book Solution. Była ona konfigurowana z maszynami cyfrowymi i urządzeniami introligatorskimi różnych dostawców i zakupiona została przez drukarnie dziełowe z całego świata m.in. z Niemiec, Wielkiej Brytanii oraz Francji. Modular Book Solution w najnowszej wersji będzie można obejrzeć podczas zbliżającej się wystawy Hunkeler Innovationdays, zaplanowanej na drugą połowę lutego 2015 roku. W imprezie wezmą udział także klienci z Polski, zaproszeni przez Docufield – wyłącznego przedstawiciela marki Hunkeler w naszym kraju.

System Modular Book Solution pojawił się w ofercie firmy Hunkeler w 2011 roku. Od tej pory linia ewoluowała, a jej kolejne wersje oferowały coraz większe możliwości pod względem elastyczności i automatyzacji. W typowej konfiguracji to modułowe rozwiązanie obejmuje: odwijak, złamywarkę PF7 (wykonującą tzw. podwójny łam pługowy), rotacyjny nóż CS6-HS (z automatyczną regulacją długości odcięcia), dwupoziomową pakieciarkę z klejeniem oraz stacker. Kluczową funkcją systemu jest możliwość produkowania 4-, 6- bądź 8-stronicowych składek, które tworzą wstępnie sklejony blok książki, przekazywany następnie do obróbki introligatorskiej. Zadrukowana wstęga papieru, o maksymalnej szerokości 30 cali, może być wprowadzana do linii bezpośrednio z cyfrowej maszyny drukującej. Pracuje ona z wydajnością do 200 m/min. co oznacza, że pod względem prędkości jest dostosowana zarówno do wysokowydajnych urządzeń drukujących, jak też introligatorskich.

Mówi Michał Okurowski, szef marketingu w firmie Docufield: „Przeprowadzone przez Hunkeler w różnych krajach wdrożenia Modular Book Solution uwzględniają maszyny cyfrowe i introligatorskie wszystkich liczących się dostawców. To potwierdza elastyczność linii i jej kompatybilność z rozwiązaniami producentów zewnętrznych. Co ciekawe, wiele instalacji zrealizowano w typowych offsetowych drukarniach dziełowych, które – biorąc pod uwagę przeobrażenia rynkowe, głównie w kontekście spadku nakładów – zdecydowały o zmianie swojej filozofii działania. Postawiły bowiem na zwojowy druk cyfrowy, co wymusiło wdrożenie nowych rozwiązań w zakresie dalszej obróbki zadrukowanej wstęgi. Tu z pomocą przychodzi Hunkeler, oferując bardzo wszechstronne rozwiązanie, kompatybilne z istniejącym parkiem introligatorskim, wcześniej używanym do oprawy wydruków offsetowych”.

Linia Modular Book Solution jest swego rodzaju „spinaczem” pomiędzy procesem drukowania a finalną oprawą książek. „Jej największą zaletą – kontynuuje Michał Okurowski – jest automatyczna produkcja gotowych, wstępnie sklejonych bloków książek. To znacznie redukuje pracę ręczną w drukarniach dziełowych, a tym samym – skraca proces realizowanej tu produkcji, usprawnia go i eliminuje ilość ewentualnych błędów ludzkich. Istotna jest również kompatybilność z istniejącym parkiem maszynowym do oprawy miękkiej bądź twardej”.

Jak wynika z informacji firmy Docufield, systematycznie rośnie zainteresowanie tym rozwiązaniem także wśród polskich drukarń dziełowych. Modular Book Solution, jak również inne maszyny z bogatego portfolio firmy Hunkeler, będzie można zobaczyć podczas zbliżającej się, kolejnej edycji targów Hunkeler Innovationdays w Lozannie. „Mamy nadzieję, że - podobnie jak w roku 2013 – i tym razem impreza ta przyciągnie gości z Polski, także z drukarń dziełowych. Liczymy również, że najbliższe miesiące przyniosą pierwsze wdrożenia rozwiązań Hunkeler do zautomatyzowanej produkcji książek w rodzimych zakładach poligraficznych” – podsumowuje Michał Okurowski.

Na podstawie informacji PAI PrintinPoland.com

 Produkcja: WebFabrika 1999-2025 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności