Po półrocznej przerwie eksperci Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych wrócili do sal wykładowych Akademii Obrony Narodowej. Podobnie jak w roku ubiegłym, uczelnia uruchomiła przedmiot „Bezpieczeństwo Dokumentów Państwowych”, który poprowadzi grupa specjalistów PWPW.
W poprzednim roku akademickim zajęcia na temat bezpieczeństwa dokumentów cieszyły się dużym zainteresowaniem studentów AON. W tym roku, do udziału w wykładach i ćwiczeniach również zgłosiła się duża grupa zainteresowanych młodych ludzi. Zajęcia będą prowadzone w tygodniowych odstępach do końca semestru.
W ramach zajęć omówione zostaną kluczowe zagadnienia związane z produkcją, zabezpieczeniem oraz obiegiem dokumentów w Polsce: rola dobrze zabezpieczonych dokumentów w systemie bezpieczeństwa państwa, podstawy prawne emisji dokumentów, modele zarządzanie tożsamością obywateli i podróżnych, personalizacja dokumentów, budowa i elementy zabezpieczające polskich banknotów i najważniejszych dokumentów państwowych takich jak paszport, dowód osobisty, wiza, prawo jazdy, czy karta pobytu. Nie zabraknie również zajęć poświęconych zasadom funkcjonowania dokumentów biometrycznych – strukturze zapisu danych elektronicznych, mechanizmom zabezpieczeń przed ich fałszowaniem, podsłuchem transmisji pomiędzy dokumentem a czytnikiem czy wykorzystaniu infrastruktury klucza publicznego PKI. Studenci będą też mieli okazję do praktycznego zapoznania się z weryfikacją zabezpieczeń dokumentów oraz przyrządów służących do weryfikacji ich autentyczności. Podsumowaniem przedmiotu zwyczajowo będzie wizyta studentów w PWPW; słuchacze AON będą mogli naocznie przekonać się jak wygląda produkcja dokumentów w Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych.
Wielu absolwentów AON to przyszli urzędnicy i funkcjonariusze państwowi. Wiedza z zakresu dokumentów zabezpieczonych i ich funkcjonowania jest niezwykle istotna z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa. Rolą PWPW jest przekazywanie tego typu wiedzy – tak by wspomagać dobre rozumienie zagadnień właściwego projektowania, emisji i zabezpieczania dokumentów oraz skuteczną weryfikację ich autentyczności.
Na podstawie informacji firmy PWPW SA