Wśród licznych produktów anonsowanych przez firmę Kodak na zakończonych niedawno targach drupa 2016 znalazły się m.in. zapowiedzi zaawansowanych rozwiązań software’owych, dedykowanych na rynki produkcji offsetowej i cyfrowej, ze szczególnym uwzględnieniem opakowań. Wśród nich znalazł się pakiet usług dostępnych w „chmurze” – Cloud Services.
Kodak zaprezentował też udoskonalone wersje workflow Prinergy, portalu InSite oraz programów ColorFlow i Pandora, które niebawem pojawią się na rynku w wersjach komercyjnych. Poinformował również o podpisaniu strategicznych umów z firmami Komori, Konica Minolta, Landa i Ricoh, na podstawie których workflow Prinergy został zintegrowany z maszynami drukującymi tych producentów.
Specjalna oferta na rynek opakowań
Branża opakowań przez wielu wystawców targów drupa 2016 potraktowana została w sposób szczególny. Podobnie było w przypadku firmy Kodak, która przygotowuje z myślą o klientach z tego segmentu szereg udoskonaleń i upgrade’ów swoich rozwiązań software’owych, wchodzących w skład pakietu Kodak Unified Workflow Solutions. I tak w systemie workflow Prinergy poprawiona zostanie funkcja rastra Maxtone SX z myślą o aplikacjach 4-kolorowych, wzrośnie też kompatybilność rastra XMP z innymi rozwiązaniami workflow oraz z najnowszymi standardami opracowanymi przez Ghent Workgroup. W portalu InSite firma wprowadzi wsparcie dla funkcji Preflight+ (stanowiącej część systemu Prinergy), która umożliwia natychmiastowe wychwytywanie ewentualnych błędów przy wykorzystaniu najnowszych standardów przemysłowych, a w efekcie – zwiększenie finalnej jakości wydruków i satysfakcji klienta. Dzięki wyeliminowaniu technologii Flash, poprawione będzie bezpieczeństwo przeglądarek internetowych, w oparciu o które pracuje InSite. W oprogramowaniu ColorFlow wprowadzona zostanie zgodność z normami G7 i ISO12647-9, dzięki czemu jego użytkownicy będą mogli sprostać nawet najbardziej wymagającym oczekiwaniom ze strony właścicieli marek. Możliwa stanie się tym samym migracja użytkowników rozwiązania Harmony do oprogramowania ColorFlow. Z kolei w aplikacji Pandora pojawi się możliwość identyfikowania niewykorzystanych fragmentów arkusza, wsparcie dla niepełnych (przerywanych) pasków kolorystycznych oraz funkcja automatycznego rozmieszczania użytków na arkuszu z opcją rozpoznawania nieregularnych kształtów.
Zdaniem Allana Browna, dyrektora generalnego Kodak Unified Workflow Solutions, oprogramowanie automatyzujące pracę drukarń (m.in. specjalizujących się w opakowaniach) nie tylko zapewni redukcję generowanych odpadów i czasów przestoju maszyn, ale też zwiększenie wydajności operacyjnej: „Jedną z największych zalet naszego rozwiązania jest możliwość zastosowania uniwersalnego workflow obsługującego hybrydowe środowiska produkcyjne. To daje użytkownikom dużą przewagę i zapewnia im skuteczne narzędzie do obsługi zleceń”.
Nowości w systemie Prinergy i portalu InSite
W sztandarowym rozwiązaniu firmy Kodak w zakresie workflow – Prinergy – pojawi się m.in. zupełnie nowa, uniwersalna funkcja: Digital Job Ticket Editor. Tym samym Prinergy stanie się pierwszym w branży systemem workflow, który operatorom obsługującym zarówno maszyny offsetowe jak i cyfrowe pozwoli na podejmowanie decyzji w czasie rzeczywistym.
Z kolei w najnowszej wersji portalu Kodak InSite, która jest obecnie w 100% uniezależniona od języka Java, pojawił się m.in. interfejs Smart Review. Bazując na protokole HTML5, stał się on bardziej przyjazny dla użytkownika oraz bezpieczniejszy dzięki wyeliminowaniu luk związanych z innymi platformami sieciowymi.
Integracja Prinergy z różnymi maszynami drukującymi
W przeddzień targów drupa 2016 Kodak poinformował o zintegrowaniu systemu Prinergy z maszynami drukującymi produkowanymi przez firmy Landa, Konica Minolta, Ricoh i Komori. W przypadku ostatniej z wymienionych zautomatyzowana została komunikacja pomiędzy Prinergy i oprogramowaniem Komori KP-Connect (K-Station), sterującym pracą maszyny drukującej. Prezentacje tego rozwiązania odbywały się na stoisku firmy Komori.
Z kolei zintegrowanie Prinergy z oferowaną przez Konica Minolta półformatową maszyną inkjetową AccurioJet KM-1 pozwala na wdrażanie technologii software’owych Kodaka w ramach całego portfolio firmy Konica Minolta, w tym w maszynach inkjetowych oraz urządzeniach z serii bizhub PRESS. Integracja obejmuje rozwiązania ColorFlow, Preps i Pandora. Odwiedzający stoisko Konica Minolta mieli możliwość zobaczyć podczas pracy maszynę AccurioJet KM-1 sterowaną systemem Kodak Prinergy.
Na stoisku firmy Landa prezentowana była pełnoformatowa maszyna nanograficzna zintegrowana z rozwiązaniem Kodak Prinergy, wyposażonym m.in. w działającą w „chmurze” opcję umożliwiającą szybsze i bardziej dokładne rozmieszczanie prac na arkuszu.
Ostatnia z zaanonsowanych umów o współpracy dotyczy wspólnych prac prowadzonych przez firmy Kodak i Ricoh, których efektem jest hybrydowy system TotalFlow Printer Server R-61/R-61A, posiadający wszystkie zalety oprogramowania Prinergy i ColorFlow. Zdaniem obu dostawców zapewnia on najwyższą jakość reprodukcji, płynne przetwarzanie stron i stabilność kolorystyczną we wszystkich cyfrowych i analogowych maszynach sterowanych systemem Prinergy. Rozwiązanie to było prezentowane na stoisku firmy Ricoh.
„Rozszerzając dostępność systemu Prinergy dla użytkowników różnych środowisk produkcyjnych, zapewniamy naszym klientom z branż poligraficznej, opakowaniowej i wydawniczej możliwość czerpania korzyści z automatyzacji procesów gwarantowanej przez to rozwiązanie – podkreśla Allan Brown. – Naszym celem jest dalsze zacieśnianie relacji ze wszystkimi kluczowymi partnerami technologicznymi, czego najlepszym przykładem były prowadzone wspólnie na targach drupa prezentacje, m.in. uwzględniające pomiary w czasie rzeczywistym oraz automatyzację zadań w oparciu o moduł RBA (Rules Based Automation)”.
Usługi dostępne w „chmurze”
Podczas targów drupa 2016 firma Kodak zaanonsowała pakiet Cloud Services – dostępnych w „chmurze” usług zwiększających wydajność, jakość i elastyczność działań realizowanych przez drukarnie akcydensowe i opakowaniowe, a jednocześnie minimalizujący ponoszone przez zakłady poligraficzne ryzyko biznesowe. Umożliwi on jednocześnie analizę realizowanych procesów w czasie rzeczywistym, wykonywaną z dowolnego miejsca. Ta ważna funkcja ma, jak podaje firma, zwiększyć przejrzystość całkowitych kosztów produkcji oraz poprawić wydajność systemu produkcyjnego, zarówno w czasie rzeczywistym jak i w dłuższej perspektywie czasowej.
Na podstawie informacji PAI PrintinPoland.com