Holenderska firma Drukkerij de Bij zwyciężyła w pierwszej, globalnej edycji konkursu Kodak Sonora Green Leaf Award za rok 2016. Promuje on przedsiębiorstwa poligraficzne, działające proekologicznie i wdrażające szereg inicjatyw zgodnych z polityką zrównoważonego rozwoju. W ramach przyznanej nagrody, na ręce kadry zarządzającej Drukkerij de Bij przekazana została w formie darowizny kwota 5000 euro. Zasiliła ona konto organizacji charytatywnej Suus & Abel Sustainable, której współzałożycielem jest holenderska drukarnia. Jej głównym celem jest uświadamianie dzieciom, jak ważne są działania związane z ochroną środowiska, także w kontekście ich przyszłości.
Drukkerij de Bij korzysta z wielu energooszczędnych rozwiązań sprzętowych, które bazują na odnawialnych źródłach energii, monitorując poziom jej zużycia jak również kontrolując ilość emitowanych do atmosfery gazów cieplarnianych. Firma ściśle kontroluje poziom zużycia wody, a także prowadzi działania w zakresie recyklingu papieru, kartonu, opakowań, płyt aluminiowych, baterii oraz elementów elektronicznych. Drukarnia stosuje w codziennej produkcji biofarby, bezalkoholowe rozpuszczalniki, jak również pochodzące z odzysku podłoża drukowe posiadające certyfikat FSC. Drukkerji de Bij z dumą promuje podejmowane przez siebie działania proekologiczne, traktując je – także w rozmowach ze swoimi klientami i dostawcami – jako ważny wyróżnik na tle konkurencji.
Kwestie związane z ochroną środowiska to od wielu lat jeden z „gorących” tematów w branży poligraficznej. Działające w niej firmy wykazują coraz większe zapotrzebowanie na produkty i rozwiązania, które pomogą im realizować politykę zrównoważonego rozwoju. Promujący tego typu postawy konkurs, którego inicjatorem jest Kodak, m.in. poprzez swoją nazwę zwraca uwagę na bezprocesowe płyty Kodak Sonora. Jedną z kluczowych korzyści związanych z ich użytkowaniem jest – jak podaje firma – całkowite wyeliminowanie etapu wywoływania, niezbędnego w przypadku tradycyjnych płyt termicznych. Korzystające z nich drukarnie odnotowują także znaczącą redukcję zużywanej energii, wody i generowanych podczas procesu produkcyjnego odpadów. Jak zapewniają użytkownicy płyt Kodak Sonora, dzieje się to bez jakiegokolwiek uszczerbku na jakości produkcji czy jej wydajności.
Drukkerij de Bij od lat z powodzeniem stosuje w codziennej produkcji płyty Kodak Sonora, których dostawcą jest lokalny dealer firmy Kodak – AteCe Graphic Products. Kodak, jako ich producent, odnotowuje szybki wzrost liczby drukarń, które decydują się na ich wdrożenie. Jak podaje firma, już 16% wszystkich płyt termicznych marki Kodak, sprzedawanych w skali świata, stanowią właśnie płyty bezprocesowe Sonora. Ich wzrastająca globalna popularność stanowi potwierdzenie coraz większych wymagań i oczekiwań drukarń względem proekologicznych rozwiązań, które z jednej strony pozwolą na realizację nowych aplikacji i produktów, z drugiej zaś – zwiększą zyskowność prowadzonych działań biznesowych.
Na podstawie informacji PAI PrintinPoland.com