Od pewnego czasu cztery zakłady poligraficzne, należące do szwajcarskiej grupy medialnej Merkur Druck, w części związanej z cyfrowym prepressem realizują swoją produkcję w oparciu o działające „w chmurze” rozwiązanie workflow – Apogee Cloud firmy Agfa. Jak podkreślają przedstawiciele drukarń użytkujących ten oferowany w ramach usługi SaaS (Software as a Service) system, jego wdrożenie przyczyniło się do zwiększenia efektywności i elastyczności procesów realizowanych w ramach przygotowania prac do druku.
Niegdyś regionalne wydawnictwo i drukarnia – z biegiem lat Merkur Druck Group ewoluowała w kierunku obecnej pozycji: jednego z czołowych dostawców usług poligraficznych w Szwajcarii. Grupa składa się z czterech przedsiębiorstw: Merkur Druck AG, Merkur Zeitungsdruck AG (druk gazetowy), Hertig+Co. AG oraz Sprüngli Druck AG. Jej kierownictwo obrało nieco inną strategię rozwoju niż wielu konkurentów. Podczas gdy ci zazwyczaj przejmują mniejsze firmy i koncentrują sprzęt w jednej lokalizacji, utrzymując minimalną liczbę zdecentralizowanych biur sprzedaży, Merkur Druck wybrała strategię bazującą na wielu markach.
Obecnie w ramach grupy funkcjonują trzy ośrodki produkcyjne. W Lagenthal działają drukarnie Merkur Zeitungsdruck, wyposażona w gazetową maszynę fleksograficzną i Merkur Druck, bazująca na pełnoformatowym offsecie arkuszowym. Ten drugi jest też podstawową techniką zakładów Hertig + Co. w Lyss i Sprüngli Druck w Villmergen. Uzupełnieniem parku sprzętowego w poszczególnych lokalizacjach są rozwiązania w zakresie druku cyfrowego i wykańczania druków. Poza tym w całej Szwajcarii działa kilka biur sprzedaży należących do grupy. Każda z drukarń wyposażona jest w pełną infrastrukturę prepress. Przed zrealizowanym – wspólnie z firmą Agfa – wdrożeniem projektu opartego na „chmurze”, zakłady w Lagenthal i Lyss posiadały lokalnie zainstalowany system produkcyjny Apogee, podczas gdy w Villmergen użytkowano rozwiązanie workflow innego dostawcy.
Bardziej wydajna formuła współpracy w obszarze prepressu
Przed wdrożeniem projektu z wykorzystaniem technologii cloud computing, przedstawiciele zakładów wchodzących w skład grupy zasiedli do rozmów ze specjalistami firmy Agfa, by wspólnie przedyskutować założenia projektu. O jego początkach mówi Markus Keller – szef działu prepress Sprüngli Druck: „Będąc grupą kilku przedsiębiorstw, chcieliśmy przede wszystkim podnieść wydajność, sprawność i elastyczność wewnętrznej współpracy. Wcześniej Sprüngli Druck AG używała innego systemu workflow niż Agfa Apogee, który z kolei wykorzystywano w drukarniach w Lagenthal i Lyss. W ramach procesu wymiany systemu CtP na nowy, zostałem zobowiązany do oszacowania możliwości wdrożenia Apogee także w naszym zakładzie. Mówiąc szczerze, byłem wobec tej zmiany nieco sceptyczny. Na pierwszy rzut oka wiele procesów wydawało się tu bowiem bardziej skomplikowanych i mniej intuicyjnych w porównaniu z dotychczas użytkowanym rozwiązaniem. Jednak po wnikliwym przyjrzeniu się filozofii, jaka stoi za oprogramowaniem Apogee, zdałem sobie sprawę, że oferuje ono wiele ekscytujących opcji, zwłaszcza w kontekście nowo powołanej do życia grupy”.
Jak dodaje Stefan Wundrig, konsultant ds. prepressu w firmie Agfa, kierownictwo Sprüngli Druck wciąż miało dylemat: jak rzetelnie ocenić skuteczność i jakość systemu workflow w sytuacji, gdy nie ma żadnej pewności, iż finalnie zostanie on wdrożony? „Dostarczyliśmy przedstawicielom drukarni pełną wersję Apogee Cloud, zbliżoną do oprogramowania zainstalowanego na lokalnych serwerach. Oczywiście mieliśmy nadzieję, że poza testami przeprowadzanymi w Sprüngli Druck, zalety związane z wdrożeniem rozwiązania bazującego na „chmurze” zostaną dostrzeżone w kontekście działalności całej grupy”.
Tak też się stało. Markus Keller, początkowo sceptyczny, stał się gorącym zwolennikiem wdrożenia Apogee, zwłaszcza w wersji Cloud. Mówi Thomas Schärer, dyrektor zarządzający Merkur Druck: „Według mnie o tym, że rozwiązanie Apogee Cloud zaczęło być rozważane na poziomie całej grupy, zdecydował właśnie głos Markusa Kellera, który pracował wówczas z zupełnie innym rodzajem oprogramowania, a zaczął optować za workflow firmy Agfa”.
Przejście do „chmury”
Peter Berner – CEO Merkur Druck Group opowiada o początkach wdrożenia systemu Apogee Cloud: „Zakłady w Lyss i Lagenthal użytkowały naświetlarki CtP, które musiały być wymienione na nowe. Rozmawialiśmy z różnymi dostawcami, ale szybko okazało się, że wszyscy – poza firmą Agfa – oferowali jedynie wstawienie kolejnych urządzeń. Jednocześnie Agfa od początku namawiała nas na rozwiązanie kompleksowe, które dalece wykraczało poza samą inwestycję w systemy CtP”.
Jak wcześniej wspomniano, siłą napędową dalszych działań był Markus Keller. Z drugiej strony, cały zespół firmy Agfa (na czele ze Stefanem Wundrigiem), zdecydowanie optował za wdrożeniem rozwiązania opartego na „chmurze”. Jawiło się ono jako opcja atrakcyjna, ale też stanowiło zupełnie nowe terytorium dla wszystkich zaangażowanych w nie partnerów. Mówi Stefan Grolimund, kierujący działem prepress w Merkur Druck AG: „Oferta firmy Agfa, by przenieść całość działań Merkur Druck Group w obszarze prepress do „chmury” była od samego początku niezwykle pociągająca. Jednak wówczas, gdy projekt był dogłębnie przez nas rozważany, w Szwajcarii nie było tego rodzaju wszechstronnego, obejmującego wiele drukarń rozwiązania, bazującego na Apogee Cloud”.
Marco Husistein, dyrektor zarządzający Sprüngli Druck AG, dodaje: „Kwestia ogólnego bezpieczeństwa danych została rozwiązania bardzo szybko. Agfa posiada certyfikat ISO-27001 i dysponuje własnym centrum obsługi danych w Mortsel. Tu, przy zastosowaniu technologii „chmury”, są gromadzone i przetwarzane cyfrowe dane pacjentów korzystających z ośrodków wyposażonych w sprzęt medyczny Agfa HealthCare, m.in. wyniki badań RTG i inne ważne informacje medyczne. Dlatego tym elementem zupełnie się nie martwiliśmy. Natomiast zastanawialiśmy się, czy transfer danych będzie wystarczająco szybki w kontekście ich dostarczenia w maksymalnej ilości do wszystkich lokalizacji jednocześnie”.
Stefan Wundrig, jak sam przyznaje, nie miał co do tego wątpliwości: „Gdy zaczynaliśmy rozmowy z Merkur Druck Group, nie mieliśmy doświadczeń z tak dużym wdrożeniem Apogee Cloud. Mieliśmy za sobą jego implementacje, ale były to systemy obsługujące pojedyncze zakłady poligraficzne należące do naszych klientów. W przypadku Merkur Druck techniczne i organizacyjne wyzwania były znacznie większe. W szczytowych dniach we wszystkich czterech lokalizacjach naświetla się ponad 900 płyt CtP, zaś ilość przetwarzanych danych przekracza 3 terabajty. Jednak dział Agfa HealthCare już od pewnego czasu obsługiwał bardzo duże ilości danych, przesyłanych z i do szpitali z naszego centralnego serwera w Mortsel. Z tego też względu dokładnie zdawaliśmy sobie sprawę co jest możliwe do zrealizowania, by móc sprostać wszystkim oczekiwaniom i wymaganiom kierownictwa Merkur Druck Group”.
W połowie 2017 roku w Sprüngli Druck AG została zainstalowana „chmura testowa”. Po kilku miesiącach doświadczeń, podjęta została decyzja, by Apogee Cloud systematycznie wdrażać także w pozostałych lokalizacjach. W styczniu 2018 roku – po spełnieniu oczekiwanych wymagań i założeń – wszystkie zakłady Merkur Druck Group były już obsługiwane przez „chmurę” firmy Agfa.
W 2019 r. Merkur Druck mógł dokonać podsumowania ponad rocznych doświadczeń z tym kompleksowym rozwiązaniem. Mówi Thomas Schärer: „Wydajność, m.in. w kontekście prędkości działania całego systemu, jest bez porównania wyższa niż w przypadku wcześniejszej konfiguracji. Oczywiście nie mamy już rozbudowanych struktur sprzętowych (serwerów) w poszczególnych lokalizacjach. Obecnie jesteśmy o wiele bardziej elastyczni i wydajniejsi, gdyż każda z zaangażowanych osób pracuje w ramach jednego, wspólnego systemu workflow”.
Charakterystyka „chmury”
O kluczowych różnicach w porównaniu z wcześniejszym rozwiązaniem mówi Stefan Grolimund: „Wszystkie zakłady pracują obecnie w ten sam sposób. Wcześniej każdy z działów prepress bazował na wdrożonym lokalnie systemie workflow. Oczywiście były to te same wersje oprogramowania, ale jednak dało odczuć się – niewielkie wprawdzie, ale czasami zauważalne – różnice w jego konfiguracji, często związane z systematycznie wprowadzanymi udoskonaleniami i zakupionymi licencjami. W tej chwili wszyscy pracujemy na tej samej platformie systemowej. Co więcej, jej aktualizacje stały się o wiele łatwiejsze. Następują one w sposób synchroniczny, co wcześniej było nieosiągalne. Staliśmy się również bardziej elastyczni. Gdy mam problem z zainstalowaną w mojej lokalizacji naświetlarką CtP, mogę wykonać formy drukowe w innymi zakładzie. Jest to metoda łatwiejsza i szybsza niż proces, z jakim wcześniej mieliśmy do czynienia”.
Na podstawie informacji Poligraficznej Agencji Informacyjnej pai.info.pl
Fot.: Agfa