Li­czy się ja­ko­ść – jak te­sto­wa­ne są ba­we­łnia­ne czy­ści­wa wie­lo­krot­ne­go użyt­kuPoprzedni artykuł 

Pod­czas pro­duk­cji i na­praw do­ko­ny­wa­nych w warsz­ta­tach i fa­bry­kach po­wsta­je du­żo za­nie­czysz­czeń. Są to głów­nie ole­je, sma­ry i roz­pusz­czal­ni­ki, łu­gi, sma­ry i tym po­dob­ne. Naj­lep­szym roz­wi­ąza­niem do ich usu­wa­nia są czy­ści­wa wie­lo­krot­ne­go użyt­ku. Aby jed­nak by­ły one sku­tecz­ne, mu­szą spe­łniać od­po­wied­nie kry­te­ria. Pod tym kątem MEWA szcze­góło­wo ba­da czy­ści­wa we wła­snym za­kła­do­wym la­bo­ra­to­rium.

Czy­ści­wa ofe­ro­wa­ne są przez fir­mę MEWA w ra­mach pe­łne­go ser­wi­su: czy­ste czy­ści­wa wie­lo­krot­ne­go użyt­ku są naj­pierw do­star­cza­ne do klien­ta, a na­stęp­nie od­bie­ra­ne po ich uży­ciu, pra­ne w spo­sób eko­lo­gicz­ny i – już czy­ste – po­now­nie do­star­cza­ne są do klien­ta. Jed­nak wy­ma­ga­nia wo­bec ta­kich czy­ściw są wy­so­kie: mu­szą być chłon­ne, od­por­ne na roz­dar­cie i wy­trzy­ma­łe. Przed do­star­cze­niem czy­ściw klien­tom, mu­szą one prze­jść test wy­trzy­ma­ło­ścio­wy w la­bo­ra­to­rium. MEWA pro­wa­dzi w tym ce­lu wła­sne la­bo­ra­to­rium ba­daw­cze od 1995 ro­ku. Tu­taj te­sto­wa­na jest za­rów­no przędza, jak i go­to­wy ma­te­riał. Prze­pro­wa­dza­ne są te­sty, które są prze­wi­dzia­ne dla ście­re­czek do czysz­cze­nia ma­szyn zgod­nie z nor­mą DIN 61 651.

Przędza wy­so­kiej ja­ko­ści to pod­sta­wa

Czy­ści­wo ba­we­łnia­ne MEWA prze­cho­dzi oko­ło 30 te­stów, spraw­dza­jących za­rów­no przędzę, jak i sam ma­te­riał na czy­ści­wo. W rze­czy­wi­sto­ści do­ść rzad­ko zda­rza się, aby czy­ści­wo by­ło tak do­kład­nie te­sto­wa­ne przed wpro­wa­dze­niem na ry­nek. Spraw­dza­na jest de­li­kat­no­ść, wy­trzy­ma­ło­ść i jed­no­li­to­ść przędzy. Do­pie­ro po po­my­śl­nym prze­jściu wszyst­kich ba­dań i te­stów szpu­le z przędzą mo­gą zo­stać za­ło­żo­ne na ma­szy­ny tkac­kie. Ut­ka­ne w ten spo­sób ba­we­łnia­nie ście­recz­ki mu­szą ta­kże prze­jść te­sty, za­nim tra­fią do klien­ta. Spraw­dza­ny jest roz­miar i wa­ga czy­ściw, ale ta­kże ich od­por­no­ść na ro­ze­rwa­nie i chłon­no­ść. Wy­cie­ra­nie się ma­te­riału czy­ściw ba­da­ne jest w te­ście na ście­ra­nie, w którym sy­mu­lo­wa­ne są eks­tre­mal­ne ob­ci­ąże­nia.

Ba­da­nie ja­ko­ści w pro­ce­sie pra­nia

Uży­wa­ne już czy­ści­wa, które od klien­tów tra­fia­ją do pral­ni, po ka­żdym pro­ce­sie pra­nia i su­sze­nia prze­cho­dzą wie­lo­eta­po­wą kon­tro­lę ja­ko­ści w za­kła­dzie fir­my MEWA. Po pierw­sze, są one spraw­dza­ne wi­zu­al­nie przez pra­cow­ni­ków pral­ni. Na­stęp­nie czy­ści­wa kon­tro­lo­wa­ne są kom­pu­te­ro­wo: są np. wa­żo­ne, a te, które są zbyt lek­kie, są au­to­ma­tycz­nie odrzu­ca­ne, po­nie­waż zbyt lek­kie czy­ści­wo ozna­cza, że jest ono na ty­le zu­ży­te, że nie mo­że być da­lej uży­wa­ne. Je­śli czy­ści­wo jest zbyt ci­ężkie, jest po­now­nie kie­ro­wa­ne do pra­nia, po­nie­waż do­dat­ko­wy ci­ężar mo­że być spo­wo­do­wa­ny je­dy­nie przez za­bru­dze­nia, które nie zo­sta­ły do ko­ńca usu­ni­ęte. Na ko­niec czuj­ni­ki spraw­dza­ją, czy na czy­ści­wach nie pozo­sta­ły reszt­ki me­ta­lu. Je­śli tak, to ta­kie czy­ści­wo jest rów­nież odrzu­ca­ne. Do klien­ta do­star­cza­ne są tyl­ko czy­ści­wa w do­brym sta­nie. Ka­żde­go ro­ku w za­kła­dach MEWA w ten spo­sób pra­nych i kon­tro­lo­wa­nych pod względem ja­ko­ści jest po­nad mi­liard ba­we­łnia­nych czy­ściw prze­zna­czo­nych dla 129 000 firm w ca­łej Eu­ro­pie.

Na pod­sta­wie in­for­ma­cji fir­my Me­wa

 Pro­duk­cja: We­bFa­bri­ka 1999–2025 | Kon­takt | Re­gu­la­min | Po­li­ty­ka Pry­wat­no­ści