PrintCYC dostarcza ważnych danych dla wytycznych dotyczących recyklinguPoprzedni artykuł 

W ramach inicjatywy PrintCYC wyprodukowano bezwonne i trwałe pod względem koloru recyklaty PP z folii z żółtym i czerwonym nadrukiem, które są porównywalne z materiałem pierwotnym.
W ramach inicjatywy PrintCYC wyprodukowano bezwonne i trwałe pod względem koloru recyklaty PP z folii z żółtym i czerwonym nadrukiem, które są porównywalne z materiałem pierwotnym.

Farby drukarskie mają duży wpływ na podatność na recykling folii z tworzyw sztucznych, proces recyklingu, jakość regranulatów oraz ich przetwarzalność. Inicjatywa PrintCYC rozpoczęła się dwa lata temu, aby dokładniej zbadać ten wpływ i napędzać gospodarkę o obiegu zamkniętym. Dziś inicjatywa po raz kolejny zapewnia wgląd w swoje prace badawcze: Obecnie skupiając się na wpływie pigmentów na proces recyklingu, PrintCYC stwierdził, że standardowe pigmenty do druku fleksograficznego i rotograwiurowego wykazują doskonałą zgodność z recyklingiem i umożliwiają recykling porównywalne z folią pierwotną. Otwiera to szeroką gamę możliwości ponownego wykorzystania w różnych zastosowaniach związanych z folią i opakowaniami.

Konsorcjum PrintCYC powstało w 2019 r. w celu wspierania transformacji drukowanych folii opakowaniowych na bazie poliolefin w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym poprzez oparte na dowodach próby przemysłowe. Kluczowymi interesariuszami są wiodący producenci maszyn, tacy jak Brückner Maschinenbau, Erema, Kiefel i PackSYS Global, hubergroup Print Solutions, producent farb drukarskich, oraz Profol, jeden z liderów na rynku folii PP cast. Inicjatywa jest koordynowana przez dr Annett Kaeding-Koppers, niezależnego eksperta ds. opakowań i konsultanta ds. zrównoważonego rozwoju. PrintCYC jest połączony z konwerterami i prowadzi ciągły dialog z właścicielami marek, podmiotami zajmującymi się recyklingiem i platformami, takimi jak Ceflex i Forum Rezyklat, aby dyskutować i dzielić się wynikami.

W początkowej fazie projektu w 2019/2020 PrintCYC z powodzeniem wyprodukował próbki folii PP i PE oraz opakowań zawierających ponad 50% recyklatu ze źródeł poprzemysłowych. Koncentrując się na możliwości recyklingu spoiw NC (nitroceluloza), PU (poliuretan) i PVB (poliwinylobutyral), inicjatywa zidentyfikowała spoiwo PU jako najbardziej odporne na temperaturę, a tym samym najlepsze rozwiązanie gotowe do recyklingu do recyklingu mechanicznego bez odbarwiania.

Wpływ pigmentów na recykling

Na początku tego roku PrintCYC rozpoczął kolejną fazę projektu, badając wpływ pigmentów na możliwość recyklingu zadrukowanych folii opakowaniowych. Pigmenty nieorganiczne są w większości stabilne temperaturowo i dlatego powinny być poddawane recyklingowi bez degradacji. Jednak organiczne pigmenty azowe, takie jak większość standardowych czerwonych i żółtych pigmentów, są bardziej wrażliwe na temperaturę i mogą ponownie podzielić się na krytyczne składniki. Pigmenty żółty (Pigment Yellow 17) i czerwony (Pigment Red 57:1) są dostępnymi w handlu standardowymi pigmentami do druku fleksograficznego i rotograwiurowego i zostały wybrane do prób recyklingu.

Oba typy pigmentów wykazywały doskonałą zdolność do recyklingu, co prowadziło do uzyskania recyklatów PP bez zapachu i defektów, o stabilnym kolorze. Właściwości materiałowe barwionych recyklatów zostały przeanalizowane technicznie i analitycznie.

Po pierwszej pętli recyklingu PrintCYC nie znalazł znaczącego wpływu na właściwości materiału w porównaniu z pierwotnym materiałem referencyjnym. Na podstawie testu przesiewowego migracji specyficznej renomowane szwajcarskie laboratorium kontroli jakości SQTS oceniło recyklaty PP zgodnie z limitami Rozporządzenia Komisji (UE) nr 10/2011 oraz szwajcarskiego Rozporządzenia 823.023.21 w sprawie materiałów i wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością. Pozytywne wyniki otwierają szeroką gamę możliwości ponownego wykorzystania w różnych zastosowaniach foliowych i opakowaniowych.

W kolejnych fazach projektu PrintCYC poszukuje partnerów do testowania i oceny scenariuszy opakowań z PP z nadrukiem w pętli zamkniętej oraz do dalszego ulepszania odpowiednich wytycznych dotyczących recyklingu.

Na podstawie informacji firmy hubergroup

 Produkcja: WebFabrika 1999-2025 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności