Bardziej zrównoważone opakowania żywności dzięki lakierom barierowym dla tlenu od hubergroupPoprzedni artykuł 

Pomiary wykazują, że OTR dla folii z lakierem barierowym hubergroup wynosi poniżej 10 centymetrów sześciennych tlenu na metr kwadratowy dziennie. (Źródło: hubergroup)
Pomiary wykazują, że OTR dla folii z lakierem barierowym hubergroup wynosi poniżej 10 centymetrów sześciennych tlenu na metr kwadratowy dziennie. (Źródło: hubergroup)

Opakowania nadające się do recyklingu cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Jednak ze względu na złożony profil wymagań, miękkie opakowania żywności często składają się z kombinacji różnych folii i dlatego trudno je poddać recyklingowi. W tym miejscu z pomocą przychodzi nowy HYDRO-LAC GA Oxygen Barrier Coating firmy hubergroup Print Solutions, specjalizującej się w farbach drukarskich. Chroni on zapakowaną żywność przed działaniem tlemu i umożliwia w ten sposób produkcję opakowań jednomateriałowych, które są łatwiejsze w recyklingu i mogą być ponownie wprowadzone do obiegu materiałowego.

"Konwencjonalne miękkie opakowania żywności składają się często z kilku laminowanych warstw folii o różnej naturze chemicznej. Każda z nich spełnia określoną funkcję - jedną z nich jest ochrona przed tlenem" – wyjaśnia dr Ralf Büscher, starszy ekspert ds. projektów opakowań miękkich w hubergroup. "Jednak opakowania, które składają się z kilku tworzyw sztucznych, nie mogą być poddane recyklingowi w ogóle lub tylko z dużym wysiłkiem".

Tu właśnie wkracza do gry nowy lakier hubergroup z barierą dla tlenu. Daje on producentom żywności możliwość stosowania w swoich opakowaniach jednolitych, tak zwanych monomateriałów. W tym celu stosuje się laminaty foliowe wykonane z tych samych polimerów (zazwyczaj polipropylen lub polietylen), pomiędzy którymi nakładany jest lakier barierowy. W warunkach przemysłowych, przy zastosowaniu np. polipropylenu, można osiągnąć OTR (oxygen transmission rate) poniżej 10 centymetrów sześciennych tlenu na metr kwadratowy dziennie. Wrażliwe na tlen produkty spożywcze, takie jak musli czy orzechy są dzięki temu doskonale chronione przed tlenem atmosferycznym w nowoczesnych opakowaniach nadających się do recyklingu. Dr Lutz Frischmann, Global Product Director Flexible Packaging w hubergroup: "Dzięki naszym nowym lakierom barierowym możemy wspólnie z naszymi klientami przyczynić się do rozwoju gospodarki cyrkularnej poprzez innowacyjne rozwiązania."

W 2021 roku hubergroup wprowadziła już na rynek lakier z barierą wodną, który chroni opakowania papierowe przed wilgocią. Wraz z wprowadzeniem lakieru z barierą tlenową, międzynarodowy specjalista w dziedzinie farb drukarskich jeszcze bardziej przyspiesza rozwój zrównoważonych lakierów barierowych.

Na podstawie informacji firmy hubergroup

 Produkcja: WebFabrika 1999-2025 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności