Potęga "zrównoważonych" etykiet. Jak mogą w tym pomóc farby? - Sun Chemical na Kongresie Etykiety Samoprzylepne 2022Poprzedni artykuł 

Mark Walkling; Fot.: Świat Druku
Mark Walkling; Fot.: Świat Druku

Mark Walkling - Product Manager, ECP Packaging & Narrow Web Labels w firmie Sun Chemical, był jednym z prelegentów odbywającego się w dniach 9-10 czerwca br. Kongresu Etykiety Samoprzylepne 2022. To wydarzenie od ponad 15 lat organizowane jest w ramach „Akademii Wiedzy” przez wydawnictwo Polski Drukarz. Prezentacja przedstawiciela Sun Chemical, zatytułowana „Potęga zrównoważonych etykiet. Jak mogą pomóc w tym farby?”, w dużej mierze dotyczyła tematyki zrównoważonego rozwoju, który staje się w ostatnich latach niezmiernie istotnym elementem dla całej branży poligraficznej. Firma była partnerem tego wydarzenia, skierowanego do drukarń działających w segmencie druku wąskowstęgowego, przede wszystkim etykietowego.

„Kongres Etykiety Samoprzylepne to kolejne w tym roku wydarzenie, w którym mieliśmy przyjemność nie tylko wziąć udział, ale także wesprzeć je merytorycznie – mówi Tomasz Dobrowolski, Business Director Packaging Inks w polskim oddziale firmy Sun Chemical. - Po raz kolejny skupiliśmy się na kwestiach związanych ze zrównoważonym rozwojem w kontekście oferowanych przez nas produktów, a także działań, jakie w tej kwestii podejmuje nasza firma. Okazuje się bowiem, że nasi klienci poszukują nowych rozwiązań chroniących środowisko, ograniczających negatywny wpływ na nie, a także takich, które będą mogły sprostać coraz bardziej rygorystycznym normom prawnym”.

Na początku swojej prezentacji Mark Walkling przedstawił firmę Sun Chemical, światowego lidera – jak podkreślał – w produkcji farb, lakierów i pigmentów organicznych, oferującego holistyczne i wieloaspektowe podejście do biznesu, dostarczającego zintegrowane rozwiązania dla branży opakowaniowej i etykietowej, wspierające strategie zrównoważonego rozwoju. „Jest to możliwe dzięki przejściu od produkcji bazującej na paliwach kopalnych do odpowiedzialnego wykorzystania surowców pochodzenia organicznego; wprowadzaniu produktów o lepszych parametrach użytkowych w całym cyklu życia produktu lub rozwiązań o lepszych właściwościach w zakresie utylizacji i recyklingu. Takich innowacji nie da się tworzyć samemu, dlatego firma Sun Chemical przyłączyła się do wielu inicjatyw łączących różnych dostawców materiałów, właścicieli marek oraz specjalistów w dziedzinie recyklingu. Wspólna praca pozwoli na kreowanie i przeprowadzenie zmian” – mówił prelegent, cytując Myrona Petrucha, prezesa zarządu Sun Chemical.

Następnie Mark Walkling przedstawił portfolio proekologicznych farb, powłok i klejów z oferty Sun Chemical, zaprojektowanych z myślą o zrównoważonych rozwiązaniach opakowaniowych. Jak podkreślał, są one oferowane pod marką SunEco, co ma wskazywać na ich zgodność z ramową strategią 5R firmy, pozwalać na łatwą identyfikację tych produktów i pomagać w śledzeniu ewolucji i parametrów użytkowych określonej gamy produktowej. Omówił też ważne dla firmy zasady 5R, które wspomagają redukcję śladu węglowego: ponowne użycie materiałów pochodzących z recyklingu, ograniczanie ilości odpadów, odnawialność materiałów i surowców, recykling, a także wprowadzanie innowacji i optymalizacji w rozwiązaniach oferowanych przez firmę.

W tym kontekście przedstawił działania Sun Chemical. Podkreślał przy tym, że firma nieustannie pracuje nad wykorzystaniem materiałów z recyklingu i wspiera swoich klientów w tworzeniu opakowań i pojemników wielokrotnego użytku. Wykorzystuje tu strategię ramową 5R, która służy m.in. do kategoryzacji, zarządzania i raportowania projektów. Innym istotnym działaniem jest redukcja wagi opakowań dla produktów z oferty Sun Chemical. Mark Walkling zaprosił również uczestników do zapoznania się z najnowszym raportem z realizacji celów Sun Chemical w zakresie strategii zrównoważonego rozwoju.

W kolejnej części prezentacji wymienił produkty Sun Chemical, które pozwalają klientom na zmniejszenie zużycia energii, surowców i ilości generowanych odpadów, a także farby i lakiery o podwyższonej zawartości surowców pochodzenia biologicznego. Omówił też kwestie związane z recyklingiem farb aplikowanych na opakowania zaznaczając, że firma Sun Chemical wprowadziła na rynek solwentowe i utrwalane energetycznie produkty bezpodkładowe do usuwania farby z PET-C i nadal pracuje nad udoskonalaniem tych procesów. W końcowej części swojego wystąpienia podkreślił, że cała branża poligraficzna musi zmieniać się, wprowadzając szereg innowacji dla osiągnięcia większej skuteczności w zakresie zrównoważonego rozwoju – począwszy od technologii druku, poprzez zmiany struktury opakowań i etykiet, a także technologii farb, lakierów i klejów. W tym zakresie Sun Chemical prowadzi szereg działań: zwiększa zastosowanie materiałów pochodzenia biologicznego oraz pochodzących z recyklingu, wydłuża okresy przydatności do użycia dla swoich produktów, poprawia aspekty związane z usuwalnością farb z papieru lub PET-C, a także zwiększa trwałość i odporność swoich farb.

„Cieszymy się, że mogliśmy przekazać kolejnej grupie odbiorców sporą dawkę wiedzy, która może zainspirować ich do uczynienia swoich biznesów bardziej „eko”, choćby wykorzystując przy tym oferowane przez nas produkty, spełniające kryteria zrównoważonego rozwoju. Dlatego zapraszamy do kontaktu z nami wszystkich zainteresowanych tymi rozwiązaniami” – mówi Tomasz Dobrowolski.

Firma zaprasza też do zapoznania się z raportem środowiskowym, w którym określiła swoje cele dotyczące polityki zrównoważonego rozwoju. Jest on dostępny na stronie internetowej http://www.sunchemical.com/sustainability.

Na podstawie informacji Poligraficznej Agencji Informacyjnej

 Produkcja: WebFabrika 1999-2024 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności