Stora Enso finalizuje sprzedaż papierni Nymölla firmie SylvamoPoprzedni artykuł 

Fot.: Stora Enso
Fot.: Stora Enso

Stora Enso poinformowała o sfinalizowaniu sprzedaży papierni Nymölla (Szwecja) i wszystkich należących do niej zasobów firmie Sylvamo –globalnemu producentowi papierów niepowlekanych z siedzibą w USA. Transakcja, opiewająca na kwotę ok. 150 mln euro, zaanonsowana 15 września ub.r. została zamknięta 2 stycznia br., po uzyskaniu wszystkich niezbędnych zgód i pozwoleń.

Roczne moce wytwórcze zakładów Nymölla wynoszą 485 tys. ton bezdrzewnych niepowlekanych papierów biurowych, z Multicopy jako sztandarowym produktem. Oczekuje się, że transakcja zmniejszy roczne przychody Stora Enso ze sprzedaży o ok. 290 mln euro (bazując na wynikach koncernu za 2021 rok). Uwzględniając korekty z dnia jej zamknięcia, Stora Enso zaksięguje jednorazową stratę ze zbycia w wysokości około 25 mln euro (w tym korekty wynikające z różnic kursowych) w zysku operacyjnym (wg IFRS) za 1. kwartał 2023 jako element wpływający na porównywalność.

Transakcja stanowi część anonsowanego wcześniej przez Stora Enso planu sprzedaży czterech z pięciu zakładów papierniczych, należących do nordyckiego koncernu. Zgodnie z przyjętą strategią, firma zamierza koncentrować swoją działalność na przyszłościowych obszarach o dużym potencjale długoterminowego wzrostu. Należą do nich: opakowania, rozwiązania budowlane oraz innowacje w zakresie biosurowców.

Firma kontynuuje procesy sprzedaży pozostałych dwóch papierni Hylte i Anjala, bez wyznaczonej, konkretnej daty ich sfinalizowania. Stora Enso zapewnia, że realizowane działania pozostają bez wpływu na codzienną pracę jednostki Paper, która na bieżąco obsługuje swoich klientów.

O firmie Sylvamo

Sylvamo to notowany na nowojorskiej giełdzie globalny producent papieru, posiadający zakłady wytwórcze w Europie, Ameryce Łacińskiej i Ameryce Północnej. Swoją działalność prowadzi w oparciu o odnawialne zasoby surowcowe, wytwarzając z nich papiery wykorzystywane w edukacji, komunikacji i rozrywce. Siedzibą firmy jest Memphis (w stanie Tennessee). Sylvamo zatrudnia ponad 7,5 tys. osób. W 2021 roku spółka osiągnęła sprzedaż netto w wysokości 3,5 mld USD. Więcej informacji na jej temat można znaleźć na stronie https://www.sylvamo.com/us/en/.

Na podstawie informacji Poligraficznej Agencji Informacyjnej

 Produkcja: WebFabrika 1999-2024 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności