W gospodarce o obiegu zamkniętym naszym wspólnym obowiązkiem jest eliminacja odpadów opakowaniowych poprzez projektowanie, dając konsumentom bardziej zrównoważone opcje do wyboru. Projekt Trific to efekt współpracy czterech firm: Holmen Iggesund, Yangi®, Optima Packaging Group oraz FutureLab & Partners. Projekt ma na celu przyspieszenie wprowadzania nowych, zrównoważonych rozwiązań w zakresie opakowań premium dla przemysłu zdrowia, ciała i urody. Jego podejście pokazuje, w jaki sposób firmy i marki mogą wspólnie poszukiwać rozwiązań, aby szybko dostarczać alternatywy dla swoich dotychczasowych sztywnych opakowań z tworzyw sztucznych
Opracowując koncepcję opartą na biologii, we współpracy zbadano projektowanie o obiegu zamkniętym, materiały, technologię formowania na sucho i rozwiązania barierowe na końcu linii. Efektem końcowym jest opakowanie o obiegu zamkniętym, w którym nic się nie marnuje, które zawiera trzy elementy nowoczesnego opakowania podróżnego: materiały odnawialne, niskoenergetyczną produkcję i doświadczenie użytkownika.
Prototyp, który powstał w ciągu sześciu miesięcy, to wyjątkowy 48-godzinny zestaw podróżny dla osób, które podróżują odpowiedzialnie i dobrze. Zawiera trzy suche produkty: mydło do rąk, mydło do ciała i pastę do zębów, które rozpuszczają się po użyciu. Samo opakowanie oraz rękaw wykonane są z rozwiązań w 100% biodegradowalnych i odnawialnych.
„To wszystko brzmi tak prosto, ale dostarczanie suchych kosmetyków w zestawie podróżnym wykonanym z materiałów odnawialnych nigdy wcześniej nie było robione” – mówi Hein van den Reek, Director Future Packaging, Holmen Iggesund. „I udało się to osiągnąć dopiero teraz dzięki współpracy. Istnieje poczucie pilnej potrzeby uczynienia opakowań jeszcze bardziej zrównoważonymi i celowymi, aw Holmen Iggesund dostrzegamy korzyści płynące ze współpracy z innymi w celu szybszego rozwiązywania problemów”.
Holmen Iggesund dostarczył odnawialne surowce drewnopochodne, z których wykonany jest koncept Trific. Jako część grupy przemysłu leśnego Holmen, Holmen Iggesund ma dostęp do ponad 1,3 miliona hektarów lasów w Szwecji.
„Wykorzystujemy pozostałości z drewna rosnącego w lasach do produkcji przyjaznej dla klimatu masy celulozowej i tektury, będącej podstawą opakowania Trific”, mówi van den Reek. „Łącząc odpowiedni materiał z celową współpracą z naszymi partnerami, chcemy pokazać, jak można dokonać rzeczywistej zmiany w najbliższej przyszłości”.