Inkjetowe rozwiązania firmy Agfa na targach Fespa 2023Poprzedni artykuł 

Agfa zaprezentowała w sumie cztery maszyny, w tym - po raz pierwszy przed szerszą publicznością w Europie - superwielkoformatową Onset X3 HS; Fot.: Agfa
Agfa zaprezentowała w sumie cztery maszyny, w tym - po raz pierwszy przed szerszą publicznością w Europie - superwielkoformatową Onset X3 HS; Fot.: Agfa

Zakończone niedawno targi Fespa były dla firmy Agfa jedną z najważniejszych w tym roku okazji do zaprezentowania swoich najnowszych osiągnięć w dziedzinie wielkoformatowego druku cyfrowego. Wydarzenie, odbywające się w Monachium w dniach 23-26 maja, przyciągnęło tysiące gości z całego świata, w tym z Polski. Agfa pokazała na nim szereg rozwiązań dedykowanych wysokonakładowej produkcji przemysłowej, bazującej na technice inkjet UV LED i realizowanej na różnych podłożach giętkich (w tym tkaninach) oraz sztywnych (m.in. tekturze falistej).

Przed szerszą publicznością europejską zadebiutował superwielkoformatowy ploter Onset X3, oferujący prędkość do 1450 m2/h. Hybrydową maszynę Jeti Tauro H3300 UHS LED po raz pierwszy pokazano z modułem Flex RTR, umożliwiającym sprawne przełączanie się między produkcją z wykorzystaniem podłoży sztywnych i giętkich (bez konieczności jego odłączania od maszyny) i zwiększającym tym samym jej wydajność. Urządzenie właśnie w tej konfiguracji już na targach zakontraktował jeden z klientów z Polski. Dużym zainteresowaniem cieszył się też ploter Avinci CX3200, przeznaczony do zadrukowywania tekstyliów na bazie poliestru. Tuż przed targami Agfa poinformowała o wprowadzeniu na rynek nowych, dedykowanych atramentów inkjetowych, przeznaczonych do tej maszyny – Avinci 110. Nową serię – Onset 560 – stworzono z kolei z myślą o rozwiązaniach Onset. Firma podkreśla, że wszystkie atramenty, uwzględniające specyfikę poszczególnych maszyn z jej oferty, wytwarzane są w jej zakładzie produkcyjnym w Mortsel (Belgia).

„Tegoroczne targi Fespa dobitnie pokazały coraz większe zapotrzebowanie rynkowe na rozwiązania przemysłowe, oferujące maksymalną wydajność, elastyczność i wszechstronność – mówi Adriana Piotrowska, Sales Manager Inkjet Poland w firmie Agfa. – Widać to nie tylko na przykładzie oferty kluczowych dostawców, m.in. naszej firmy, ale też struktury zwiedzających. Wśród gości z Polski zdecydowanie dominowały duże przedsiębiorstwa, realizujące wysokonakładową produkcję przemysłową, zarówno na podłożach giętkich jak i sztywnych. Wiele z nich poszukuje rozwiązań hybrydowych, umożliwiających obsługę jak najszerszego spektrum materiałów – tu naszą odpowiedzią jest choćby prezentowany na targach ploter Jeti Tauro H3300 UHS LED z modułem Flex-to-Roll, a od niedawna dostępny także z opcją lakierowania. To także efekt stale rozbudowywanej, kompleksowej oferty ze strony dostawców usług poligraficznych, która – m.in. z uwagi na prośrodowiskowe przepisy i oczekiwania rynkowe – w coraz większym stopniu uwzględnia np. druk na tekturze falistej. Cieszymy się, że jako producent zaawansowanych rozwiązań bazujących na technice inkjet UV możemy wyjść naprzeciw tym potrzebom rynkowym, oferując nie tylko wysokowydajne maszyny, ale też specjalistyczne oprogramowanie workflow i proekologiczne atramenty, posiadające m.in. certyfikat GREENGUARD Gold. ”.

Europejski debiut targowy maszyny Onset X3 HS

Rok temu, tuż przed targami Fespa 2022, firma Agfa ogłosiła przejęcie brytyjskiej marki Inca Digital Printers – producenta superwielkoformatowych maszyn inkjetowych. Obecnie rozwiązania te są już w pełni zintegrowane w ramach kompleksowego portfolio Agfa, a niedawno do maszyn dołączyły też atramenty dedykowane flagowej w tym segmencie rynkowym serii Onset. „Na targach Fespa 2023 zwiedzający mogli zapoznać się z pracą modelu Onset X3 HS, który – po raz pierwszy – drukował z zastosowaniem wspomnianych, dedykowanych mu atramentów Onset 560 – mówi Adriana Piotrowska. – Ta integracja oferty jest niezwykle istotna, daje bowiem klientom bezpieczeństwo w kontekście dostaw. Atramenty są wytwarzane w Europie, więc w przypadku klientów z Polski bazujemy tu na skróconym łańcuchu dostaw. To kwestia coraz częściej podnoszona podczas rozmów z obecnymi i potencjalnymi użytkownikami naszych maszyn”.

Prezentowany na stoisku ploter Onset X3 HS to wysokowydajna maszyna z płaskim stołem, oferująca – w „targowej” konfiguracji – tryb zautomatyzowany w 3/4 (obejmujący stół podawczy i robota odbierającego zadrukowane bryty). Stworzona z myślą o wysokonakładowych zleceniach i pracy w trybie 24/7, umożliwia zadrukowywanie szerokiego spektrum podłoży z prędkością do 1450 m2/h – na targach drukowano przykładowe prace na różnych materiałach, m.in. tekturze falistej. „W kontekście czasu narządzania Onset X3 HS stał się swego rodzaju „game changerem” rynkowym – mówi Adriana Piotrowska. – Dzięki specjalistycznej robotyce i różnym funkcjom automatyzującym pracę, wynosi on tu zaledwie 30 sekund”. Jak podkreśla Agfa, nowa seria dedykowanych mu atramentów – Onset 560 – oferuje szeroki gamut kolorystyczny i wysoką jakość druku połączone z niskim zużyciem, co zapewnia dwucyfrowe (co najmniej 20%) oszczędności w porównaniu z alternatywnymi rozwiązaniami. Te parametry udało się uzyskać dzięki opatentowanejtechnologii Thin Ink Layer, w której znajduje zastosowanie unikalna metoda dyspersji pigmentów, zapewniająca wysoką wyrazistość kolorystyczną. Atramenty te uzyskały w ostatnim czasie prestiżowy, proekologiczny certyfikat GREENGUARD Gold. „Jest on przyznawany rozwiązaniom spełniającym najbardziej rygorystyczne standardy w kontekście emisji środków chemicznych do atmosfery i pomagającym zredukować poziom zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniach zamkniętych takich jak szkoły czy ośrodki zdrowia” – podkreśla Adriana Piotrowska.

„Bestia” z lakierem i modułem Flex RTR

Drugim targowym „przebojem” firmy Agfa był sztandarowy model z jej portfolio rozwiązań hybrydowych – Jeti Tauro H3300 UHS LED, określany przez producenta mianem „Bestii”. Jest to najszybsze urządzenie z jej oferty, zaprojektowane do pracy w cyklu całodobowym z prędkością do 905 m2/h (w trybie ultra-high speed) na podłożach o szerokości maksymalnej 3,3 m. Agfa podkreśla, że Jeti Tauro H3300 UHS LED – poza najwyższą jakością – zapewnia też najniższe – spośród analogicznych maszyn dostępnych na rynku – zużycie aplikowanego atramentu. To rezultat wspomnianej wcześniej technologii Thin Ink Layer. Kilka miesięcy temu maszyna została wzbogacona o możliwość aplikowania lakieru, zaś tuż przed targami Fespa – o moduł Flex RTR. „Obie te opcje zwiększają jej wszechstronność i elastyczność – mówi Adriana Piotrowska. – Pierwsza to nasz ukłon w stronę producentów wysokonakładowych displejów z tektury falistej, którzy uzyskali możliwość wzbogacenia wydruków o lakier błyszczący bądź satynowy, aplikowany na całej powierzchni lub wybiórczo. We wszystkich modelach może też znaleźć zastosowanie atrament biały, m.in. w połączeniu z primerem i/lub lakierem, co wyróżnia nas na tle konkurencji. Z kolei nowy moduł Flex RTR z pewnością docenią firmy wykorzystujące w swojej pracy różne podłoża – sztywne i giętkie. Zapewnia on bowiem możliwość szybkiego i sprawnego przełączenia się z jednego rodzaju realizowanej produkcji na drugi i jest dopasowany do jednoprzebiegowego trybu drukowania, realizowanego w modelu Tauro H3300 UHS LED. Co więcej, wszystko odbywa się bez konieczności odłączania wspomnianego modułu od maszyny. Funkcja ta została zauważona przez firmy z Polski. Jedna z nich przyjechała na targi z myślą o jej obejrzeniu w akcji i jeszcze na targach sfinalizowaliśmy umowę na dostawę pierwszego w naszym kraju plotera Jeti Tauro H3300 UHS LED z modułem Flex RTR”.

Jak dodaje producent, stosowane w maszynach Jeti Tauro H3300 UHS LED (jak też w pozostałych maszynach z rodziny Tauro) atramenty Anuvia 1250 posiadają certyfikat GREENGUARD Gold, co zwiększa proekologiczność realizowanej w nich produkcji, także w kontekście zastosowań wewnętrznych. „Co więcej, nie są klasyfikowane jako rakotwórcze, mutagenne lub toksyczne dla rozrodczości (CMR) zgodnie z rozporządzeniem w sprawie klasyfikacji, oznakowania i pakowania (CLP), jakie wejdzie w życie z dniem 1 grudnia 2023 roku” – podkreśla Adriana Piotrowska.

Tekstylia rosną w siłę

„Rynek materiałów typu soft signage jest z roku na rok coraz bardziej widoczny na różnych imprezach targowych i Fespa była tego najlepszym przykładem – kontynuuje Adriana Piotrowska. – Z tego względu już kilka lat temu wprowadziliśmy do naszej oferty model Avinci, dedykowany produkcji typu roll-to-roll realizowanej na mediach poliestrowych, tkaninowych”.

Na targach został zaprezentowany model Avinci CX3200, który umożliwia zadrukowywanie materiałów tekstylnych o maksymalnej szerokości 3,2 m. Mogą one znaleźć zastosowanie przy produkcji zewnętrznych i wewnętrznych systemów oznaczeń, produkcji elementów dekoracyjnych oraz w branży modowej. Maszyna drukuje bezpośrednio na podłożu, co – jak podkreśla producent – czyni cały proces szybkim i łatwym np. przy produkcji flag, bądź z zastosowaniem papierów transferowych. Tę drugą metodę firma zaleca przy wymagających aplikacjach typu backlit, gdzie niezbędne jest zachowanie bardzo ostrych kształtów i uzyskanie głębokiej czerni, czy też przy obsłudze materiałów o wysokim poziomie sprężystości. Tuż przed targami Agfa poinformowała o wprowadzeniu do oferty nowej serii proekologicznych atramentów sublimacyjnych Avinci 110, dedykowanych maszynom z serii Avinci. Posiadają one certyfikat OEKO-TEX ECO Passport potwierdzający, że są wolne od jakichkolwiek niebezpiecznych składników i można je stosować w proekologicznej produkcji tekstylnej.

Targową ofertę firmy Agfa uzupełniało czwarte z prezentowanych na stoisku urządzeń – Oberon RTR (drukujący w trybie „z roli na rolę”) oraz specjalistyczny workflow Asanti, dedykowany produkcji wielkoformatowej. Oprogramowanie to, dostępne w wersjach stacjonarnej i w „chmurze”, steruje pracą wszystkich maszyn znajdujących się w portfolio belgijskiego producenta. Na stoisku były też dostępne liczne próbki aplikacji wykonanych z udziałem technologii Agfa. „Zawsze staramy się, by nasze stoisko w jak najbardziej przystępny i praktyczny sposób obrazowało możliwości i zaawansowanie technologiczne naszych rozwiązań. Część jego elementów jest wykonana na naszych ploterach i z zastosowaniem dedykowanych im atramentów. Ale nie brakuje też gotowych produktów reprezentujących różne segmenty rynkowe, także specjalistyczne zastosowania przemysłowe, jak druk na skórze, panele podłogowe, obuwie czy opakowania. Spektrum aplikacji, jakie mogą być wykonywane z udziałem naszych rozwiązań, jest bardzo bogate i cieszymy się, że wielu klientów z Polski mogło się o tym przekonać. Tych, którzy nie dotarli do Monachium, zapraszamy do kontaktu z naszym polskim oddziałem. Z przyjemnością przybliżymy Państwu ofertę Agfa, do dyspozycji klientów z naszego kraju jest też chętnie odwiedzane przez nich, belgijskie centrum technologiczno-pokazowe, wyposażone w niemal wszystkie maszyny jakie posiadamy w swojej ofercie” – podsumowuje Adriana Piotrowska.

Na podstawie informacji Poligraficznej Agencji Informacyjnej

 Produkcja: WebFabrika 1999-2025 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności