"Experience.Transformation": Sun Chemical podsumowuje targi Fespa 2023Poprzedni artykuł 

Fot.: Sun Chemical
Fot.: Sun Chemical

Rozwiązania do druku cyfrowego, przemysłowego, aplikacji tekstylnych i graficznych oraz projekt 5R, uwzględniający proekologiczne założenia polityki Sun Chemical to najważniejsze elementy obecności tej firmy na tegorocznych targach Fespa 2023. Podczas wydarzenia, odbywającego się w Monachium, promowała ona liczne nowe i udoskonalone rozwiązania ze swojej oferty, w tym serię popularnych atramentów Streamline do druku wielko- i superwielkoformatowego (dedykowanych maszynom różnych producentów wyposażonym w różne głowice) oraz farby sublimacyjne i reaktywne do zastosowań typu soft signage. Swoje miejsce na stoisku znalazły też rozwiązania oferowane przez SunJet – oddział Sun Chemical, specjalizujący się w druku inkjetowym UV.

Projekt 5R czyli ekologia na każdym kroku

W kontekście wszystkich swoich rozwiązań, skierowanych na szeroko rozumiany rynek poligraficzno-reklamowy, Sun Chemical podkreśla aspekt związany z ich jak najmniejszym wpływem na środowisko naturalne. Pewien czas temu firma opracowała wytyczne w tym zakresie, które przyjęły nazwę „5R”. Targi Fespa stały się kolejną okazją do ich przytoczenia, zwłaszcza w kontekście zastosowań wewnętrznych, gdzie atramenty, np. do zadrukowywania ścian czy elementów dekoracyjnych, muszą cechować się przyjaznością dla środowiska i bezpieczeństwem dla ludzi. Projekt „5R” (Reuse, Reduce, Renew, Recycle & Redesign) obejmuje: projektowanie produktów na nowo (tak by cechowała je wyższa proekologiczność); stosowanie materiałów nadających się do ponownego zastosowania; redukcję zużycia energii, wody, surowców, jak też zwiększanie efektywności działalności drukarń; większe zastosowanie surowców bioodnawialnych i redukcję materiałów bazujących na surowcach kopalnych, jak też wspieranie klientów w tego typu działaniach; zwiększenie poziomu odzysku farby z makulatury oraz kompostowalności produktów poligraficznych. Program „5R”, wraz z prowadzonymi działaniami badawczo- rozwojowymi (których celem jest zwiększenie proekologiczności produkowanych przez firmę farb, powłok i klejów) jest jednym z filarów realizowanej przez Sun Chemical filozofii działania, bazującej na zasadach GOZ i ma pomóc jej w dalszej redukcji tzw. śladu węglowego.

„Z roku na rok tematyka „eko” zajmuje coraz więcej miejsca w naszych rozmowach z klientami i nie inaczej było w Monachium – mówi obecny na targach przez cały okres ich trwania Krzysztof Ostrowski, odpowiedzialny za segment druku cyfrowego w polskim oddziale Sun Chemical. – W kontekście druku wielkoformatowego jest to szczególnie newralgiczna kwestia, bo mamy tu do czynienia np. z odzieżą, a więc produktem mającym bezpośredni kontakt ze skórą, czy też z drukowaniem tapet bądź elementów dekoracyjnych, które nie mogą emitować substancji niebezpiecznych dla ludzi. Stąd też coraz większe zaangażowanie Sun Chemical i całej naszej organizacji w tworzenie i rozwijanie możliwie najbardziej proekologicznych, bezpiecznych dla użytkownika rozwiązań. Wiele z nich promowaliśmy na naszym stoisku”.

Streamline – stale rozbudowywana, popularna seria atramentów

Z myślą o druku superwielkoformatowym firma zaprezentowała serię atramentów wodnych Streamline m.in. Streamline APY, przeznaczonych do ploterów wyposażonych w głowice Kyocera oraz Streamline APR, stworzonych z myślą o maszynach wyposażonych w głowice Ricoh Gen 5. Oba – jak podaje producent – zapewniają wyrazistą kolorystykę i – w porównaniu z innymi rozwiązaniami – oferują znaczące oszczędności w ich zużyciu (nawet do 30%) oraz krótki czas schnięcia i niską zapachowość. Ich receptura zakłada zastosowanie do wysokonakładowego drukowania plakatów i zadruku tektury falistej (z myślą o materiałach POS). Zapewniają też niższe koszty energii związanej z użytkowaniem plotera, m.in. za sprawą szybkiego rozruchu maszyny.

Wśród atramentów solwentowych do druku superwielkoformatowego Sun Chemical znalazła się nowość rynkowa - Streamline SGR. Przeznaczone do nowej generacji ploterów wyposażonych w głowice Ricoh Gen 5, oferowane są w zestawach CMYK o pojemności 1 litra na każdy kolor. Wolne od rozpuszczalników typu GBL, mogą być opcjonalnie wyposażone w chipy CS100.

Firma promowała też Streamline TVL2 – ekosolwentowy atrament inkjetowy, stworzony z myślą o ploterach Roland TrueVIS SG2 i VG2 i oferujący- jak zapewnia Sun Chemical – parametry identyczne jak oryginalnie stosowane w tych maszynach atramenty Roland TR2. Seria uwzględnia dziewięć wariantów kolorystycznych, w tym nowe atramenty: pomarańczowy i zielony. Dostępne są one w ekonomicznych workach typu pouch o pojemności 500 ml. Sun Chemical podkreśla ich środowiskowe zalety – atramenty Streamline TVL2 posiadają certyfikat GREENGUARD Gold i są wolne od rozpuszczalników typu GBL. „Wysoka jakość druku, kolorystyka i wydajność predestynuje je do różnych zastosowań, m.in. do produkcji materiałów typu signage, displejów i aplikacji graficznych” – podkreśla Krzysztof Ostrowski.

Targi Fespa 2023 były też miejscem promocji innych, popularnych ekosolwentowych serii Streamline, dedykowanych m.in. wielkoformatowym ploterom Roland, Mutoh i Mimaki. Wśród tych ostatnich firma zwraca uwagę na serię Streamline MBS – ekosolwentowy atrament inkjetowy, który można mieszać z oryginalnymi atramentami Mimaki BS3, przeznaczonymi do ploterów Mimaki BS. Oferowany w kolorach CMYK, charakteryzuje się zwiększoną odpornością chemiczną, wysoką rozdzielczością druku i niskim poziomem zapachowości oraz emisji (potwierdzonym certyfikatem GREENGUARD Gold).

Poza atramentami, Sun Chemical promował też rozwiązania do ich dozowania: ECOPRU ISU (Ink Supply Unit) i ANYCISS (Continuous Ink Supply System). Pierwszy z wymienionych to uniwersalny system dozowania atramentów, kompatybilny z szerokim spektrum urządzeń 4-, 6- bądź 8-kolorowych. Wśród jego zalet Sun Chemical wymienia m.in. zwiększoną wydajność w obszarze materiałów eksploatacyjnych, możliwość nieprzerwanego drukowania przez wiele godzin bez interwencji operatora, zredukowaną powierzchnię niezbędną na magazynowanie atramentów oraz niższą ilość generowanych odpadów. Streamline ECOPRO ISU pozwala na dozowanie atramentów ze specjalnych, 1-litrowych butelek, które można ponownie napełnić.

ANYCISS z kolei to rozwiązanie uwzględniające 2-litrowe worki typu pouch, gwarantujące – zdaniem Sun Chemical – większą wydajność niż standardowe podawanie atramentów z udziałem tradycyjnych opakowań typu cartridge i pozwalające zmniejszyć stany magazynowe. Firma stworzyła je przede wszystkim z myślą o użytkownikach zużywających duże ilości materiałów eksploatacyjnych, którym zależy na nieprzerwanej produkcji, realizowanej np. podczas nocnej zmiany bez ingerencji operatora.

„Powodzenie wdrożenia to nie tylko najwyższej klasy sprzęt i materiały eksploatacyjne, w tym atramenty, ale też fachowcy, którzy zadbają o skuteczną implementację – mówi Krzysztof Ostrowski. – Dlatego też w naszych rozmowach z klientami podkreślamy na każdym kroku wysokie kwalifikacje zespołu techników - inżynierów z Sun Chemical, specjalizujących się w implementacji serii Streamline”. Wśród oferowanych przez serwis techniczny Sun Chemical usług są m.in.: poprzedzająca inspekcję diagnostyka maszyny i doradztwo w kontekście ewentualnych działań serwisowych; konwersja w obszarze wykorzystywanych atramentów; profilowanie kolorystyczne i wsparcie w obszarze RIP; bieżąca opieka nad pracą maszyn i utrzymaniem ich w ruchu; wsparcie zdalne (tu Sun Chemical zapewnia telefon zwrotny w czasie nie dłuższym niż 2 godziny); wsparcie „stacjonarne” u klienta w przypadku bardziej wymagających czynności serwisowych. „Co istotne, nasz zespół techników serwisowych działa w ścisłej współpracy z zespołem badawczo-rozwojowym Sun Chemical, więc doskonale zna specyfikę każdego z wytwarzanych przez nas atramentów – podkreśla Krzysztof Ostrowski. – Oferujemy też certyfikowane szkolenia dla dystrybutorów i partnerów współpracujących z naszymi klientami”.

Rynek soft signage i tekstylia

„Targi Fespa 2023 – podobnie jak wcześniejsze lokalne wydarzenia w jakich braliśmy udział w Polsce (RemaDays czy Promo Show) pokazały dobitnie, że rynek soft signage rozwija się bardzo dynamicznie. Podobnie rzecz się ma z naszą ofertą skierowaną do firm z tego segmentu. Znacząco się ona rozszerzyła po niedawnym przejęciu marki Sensient Technologies Corporation, a targi w Monachium były kolejną okazją do zaprezentowania naszego szerokiego portfolio w tym obszarze” – mówi Krzysztof Ostrowski.

Wśród promowanych przez firmę atramentów dedykowanych drukowaniu tekstyliów znalazła się m.in. seria farb sublimacyjnych ElvaJet, dostosowana – jak podaje firma – do wszelkiego typu aplikacji oraz głowic pracujących w tej technologii. W jej skład wchodzą m.in: ElvaJet Topaz SC (do maszyn z głowicami Kyocera) i ElvaJet Onyx SB (do głowic Epson). Uzupełniły one pozostałe serie, m.in. Xennia Amethyst, Xennia Agate, ElvaJet Opal i ElvaJet Coral. „Wszystkie atramenty z serii ElvaJet recepturowane są z myślą o uzyskaniu jak największej wydajności przy ich aplikowaniu na papiery transferowe i z uwzględnieniem optymalnej ich warstwy, aplikowanej na podłoże – co ma z kolei redukować ilość generowanych odpadów – mówi Krzysztof Ostrowski. – Są przy tym kompatybilne ze wszystkimi rodzajami papierów transferowych, zapewniają wysokie nasycenie kolorystyczne, odpowiednie odwzorowanie detali i ostrość reprodukowanych obrazów. Są też zgodne z wymogami prawnymi odnośnie zadrukowywania tekstyliów. W naszej ofercie posiadamy rozwiązania do druku sublimacyjnego transferowego oraz aplikowanego bezpośrednio na materiał”.

Wśród ww. rozwiązań znajdują się też atramenty reaktywne, które – jak dodaje Krzysztof Ostrowski – cieszą się coraz większą popularnością na rynku. Wśród nich firma zwraca uwagę na serię Xennia Amethyst, uwzględniającą m.in. farbę reaktywną Amethyst Evo, będąca następcą bardzo dobrze znanego w świecie druku na tekstyliach produktu – Xennia Amethyst RC. Cechuje się ona – jak podkreśla Sun Chemical - innowacyjną formułą, która poszerza w jeszcze większym stopniu jej możliwości w zakresie siły krycia, gamutu oraz wydajności. Co więcej - jest zgodna z wymaganiami GOTS, Eco-Passport i ZDHC.

Xennia Agate z kolei to farba o średnim poziomie lepkości i wysokiej czystości, pigmentu, przeznaczona do głowic Kyocera. Sun Chemical zaleca aplikowanie jej na podłoża jedwabne, poliamidowe i nylonowe, bazujące na włóknach proteinowych. Dostępna w zestawach 8-kolorowych (CMYKRBGOGr), cechuje się – jak podaje producent – wysokim nasyceniem barwnym, a także wysoką odpornością na pranie i działanie światła.

Wśród farb pigmentowych z serii Xennia firma wymienia m.in. Xennia Pearl i Xennia Emerald – obie dedykowane maszynom wyposażonym w głowice kompatybilne z atramentami o niskiej, średniej i wysokiej lepkości. Ich receptura uwzględnia aplikowanie farb na materiałach bawełnianych, mieszanych (bawełna + PES) oraz w 100% wykonanych z poliestru. Dostępne w kolorach CMYK, a także w rozszerzonym gamucie barwnym.

SunJet – dla partnerów OEM i integratorów systemowych

SunJet to stworzony przez Sun Chemical i DIC oddział, specjalizujący się w druku inkjetowym, od lat obecny m.in. na targach Fespa. Również w tym roku w Monachium prezentowana była jego kompleksowa oferta, bazująca na bogatych doświadczeniach i wiedzy eksperckiej w obszarze recepturowania wysokiej jakości atramentów, globalnej obecności w kontekście wytwarzania, obsługi serwisowej i wsparcia technicznego. Na stoisku promowana była m.in. stworzona przez DIC i Sun Chemical technologia odgazowywania atramentów inkjetowych – Separel. Producent podkreśla, że w odróżnieniu od tradycyjnych membran z mikrofiltrem, w znacznym stopniu redukuje ona poziom parowania atramentu w czasie procesu jego odgazowywania, zapewniając jednocześnie sprawny proces drukowania i redukując koszty, także te związane z czyszczeniem sprzętu.

SunMotion – alternatywa dla rozwiązań typu backlit

Podczas targów Sun Chemical promował również SunMotion, rozwiązanie anonsowane jako alternatywa dla systemów oznaczeń z podświetleniami (typu backlit) czy displejów LCD i skierowane do właścicieli marek, zainteresowanych zwiększeniem atrakcyjności swojego brandu. Niewidzialne gołym okiem farby są tu nanoszone na podłoże wykonane z tworzywa sztucznego, a stworzone w ten sposób wielowarstwowe powłoki „ożywają” podczas ekspozycji światłem UV LED. Jak podkreśla producent, powstałe w ten sposób obrazy przypominają pełno barwne filmy czy animacje, o czym można było przekonać się odwiedzając stoisko Sun Chemical (rozwiązanie Sun Motion wykorzystano przy jego projektowaniu).

„Dziękujemy wszystkim, którzy odwiedzili nasze stoisko podczas targów Fespa 2023. Mamy nadzieję, że rozmowy, dyskusje i wspólne plany zaowocują kolejnymi wdrożeniami naszych rozwiązań na polskim rynku. Zapraszamy do kontaktu z naszym oddziałem oraz autoryzowanymi dystrybutorami” – podsumowuje Krzysztof Ostrowski.

Na podstawie informacji Poligraficznej Agencji Informacyjnej

 Produkcja: WebFabrika 1999-2024 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności