Sun Chemical na konferencji Art of ColorPoprzedni artykuł 

Z ramienia Sun Chemical podczas konferencji Art of Color wystąpił Michel Vanhems - Functional Coatings Product Manager EMEA
Z ramienia Sun Chemical podczas konferencji Art of Color wystąpił Michel Vanhems - Functional Coatings Product Manager EMEA

Firma Sun Chemical była partnerem strategicznym konferencji Art of Color – Spotkanie Liderów, jaka odbyła się 28 listopada br. na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Jej przedstawiciel - Michel Vanhems, Functional Coatings Product Manager EMEA w Sun Chemical wystąpił tu z prezentacją zatytułowaną „Przyszłość opakowań w kontekście założeń Europejskiego Zielonego Ładu”. Firma była też Mecenasem Gali Złotego Gryfa, jaka towarzyszyła temu wydarzeniu.

Sun Chemical partnerem strategicznym Art of Color

Art of Color – Spotkanie Liderów zostało zorganizowane przez Grupę MTP, przy współpracy z Polską Izbą Druku i Polskim Bractwem Kawalerów Gutenberga. „Ponieważ jest to ważne dla całego środowiska branżowego spotkanie, nie mogło nas tam zabraknąć – mówi Tomasz Dobrowolski, Business Director Packaging Inks w polskim oddziale Sun Chemical. – Art of Color to projekt, który w zamierzeniu organizatorów ma przedstawiać nowy wymiar poligrafii i jej wykorzystania w różnych gałęziach przemysłu. Sun Chemical ma w tym zakresie wiele do zaoferowania, dlatego miło nam było po raz kolejny spotkać się z przedstawicielami nie tylko branży poligraficznej, ale także innych, którzy byli obecni na tym wydarzeniu”.

Opakowania a Europejski Zielony Ład

Tematyka związana z szeroko rozumianą ochroną środowiska i działaniami, jakie branże poligraficzna i opakowaniowa podejmują w tym kontekście, były przedmiotem wielu prezentacji i dyskusji podczas listopadowej konferencji. Na tym zagadnieniu skoncentrował się również Michel Vanhems, Functional Coatings Product Manager EMEA w firmie Sun Chemical, który znalazł się wśród prelegentów spotkania. Jego referat, zatytułowany „Przyszłość opakowań w kontekście założeń Europejskiego Zielonego Ładu (European Green Deal – EGD)”, spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem uczestników konferencji.

Na wstępie Michel Vanhems przybliżył zebranym założenia EGD – pakietu inicjatyw politycznych, którego celem jest skierowanie Unii Europejskiej na drogę transformacji ekologicznej, a ostatecznie – osiągnięcie neutralności klimatycznej przed 2050 rokiem. Wskazał przy tym obszary, w których EGD dotyka kwestii opakowań – są nimi przede wszystkim środowisko naturalne i oceany. Wymienił też działania UE związane z wdrażaniem zasad gospodarki o obiegu zamkniętym (Circular Economy Action Plan – CEAP).

Wiele miejsca w swojej prezentacji Michel Vanhems poświęciło na przegląd unijnych przepisów regulujących kwestię odpadów opakowań i odpadów opakowaniowych. Ich nadrzędnym celem, jak podkreślał prelegent, jest redukcja negatywnego wpływu całej branży opakowaniowej i jej produkcji na środowisko naturalne oraz poprawa funkcjonowania rynków wewnętrznych. W tym kontekście wymienił ograniczenia prawne i restrykcje odnośnie materiałów opakowaniowych (w tym dyrektywę SUP dotyczącą jednorazowych wyrobów wykonanych z tworzyw sztucznych). Sporo miejsce poświęcił sprawom recyklingu, kompostowalności i ponownego wykorzystywania materiałów opakowaniowych (tu przywołał badania wskazujące, że aż 63% konsumentów europejskich preferuje te wykonane z papieru i kartonu jako przyjazne dla środowiska). Wskazał niezbędne – jego zdaniem – kroki jakie należy uczynić w kontekście lepszej przyszłości, m.in. w obszarze produkcji opakowań giętkich, inwestycji sprzętowych, szerszego zastosowania laminacji i surowców monomateriałowych oraz nowych zastosowań opakowań papierowych (do mrożonek czy żywności wymagającej podgrzewania).

Michel Vanhems podkreślał, że wprawdzie w kontekście EGD opakowanie jest postrzegane jako odpad zanieczyszczający środowisko, ale przy zastosowaniu w nim innowacyjnych rozwiązań można zminimalizować i ograniczyć jego negatywny wpływ: „Bądźmy zatem innowacyjni i wprowadzajmy różne technologie, co zapewni, że opakowanie będzie nadal spełniać swój główny cel, jakim jest zabezpieczanie znajdujących się w nim dóbr, bez uszczerbku dla środowiska naturalnego” – podsumował swoje wystąpienie Michel Vanhems. Zachęcił jednocześnie do korzystania z rozwiązań Sun Chemical, z których coraz więcej jest wytwarzanych zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju.

Sun Chemical wśród Mecenasów Gali Złotego Gryfa

Sun Chemical była jednocześnie Mecenasem Gali Złotego Gryfa, jaka zwieńczyła konferencję Art of Color. Wręczone tu zostały nagrody w konkursie Polskiej Izby Druku na najlepszy produkt poligraficzny. „Oba wydarzenia – zarówno sama konferencja jak również Gala Złotego Gryfa są dla nas bardzo ważne, będąc również istotnymi dla naszych klientów. Poza ich merytoryczną wartością, są przy tym doskonałą okazją do zapoznania się z potrzebami i oczekiwaniami rynku, którym stale staramy się sprostać. Każda tego rodzaju obecność na wydarzeniu branżowym inspiruje nas do kolejnych działań, a rozmowy z przedstawicielami naszej branży, ale także ich klientami są dla nas zawsze cenną wskazówką na przyszłość. Określają bowiem kierunki rozwoju, które dla wszystkich stron powinny być wspólne. Tylko wówczas możliwy jest efektywny rozwój naszej branży w skali globalnej, ale przede wszystkim lokalnej, której potrzeby i oczekiwania są bardzo indywidualne i do której staramy się zawsze dopasować naszą ofertę” – podsumowuje Tomasz Dobrowolski.

Na podstawie informacji Poligraficznej Agencji Informacyjnej

 Produkcja: WebFabrika 1999-2024 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności