Stora Enso podpisuje umowę o sprzedaży zakładów NäpiPoprzedni artykuł 

Fot.: Stora Enso
Fot.: Stora Enso

W ślad za zaanonsowaną w czerwcu 2023 r. informacją o zamknięciu zakładów Näpi (Estonia), firma Stora Enso stopniowo wygaszała wszelką działalność realizowaną w tej fabryce. W grudniu ub.r. została podpisana umowa o sprzedaży tartaku - w tym gruntów, na których się on znajduje oraz całego używanego tu sprzętu. Ich nabywcą w większości stała się firma Puidukoda – lokalny producent wyrobów na bazie drewna struganego. Nowy właściciel, jak zapowiada, ma zamiar wznowić realizowaną tu działalność, zatrudniając w fabryce lokalnych mieszkańców.

„Decyzja o zamknięciu zakładów Näpi to jeden z kilku kroków niezbędnych do poprawienia długoterminowej konkurencyjności i zyskowności całej grupy Stora Enso. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że udało nam się osiągnąć porozumienie z firmą Puidukoda, która zapewni fabryce należną jej uwagę i dalszy rozwój, także w perspektywie długookresowej” – mówi Lars Völkel, Executive Vice President, kierujący działem Wood Products w Stora Enso.

Transakcja uwzględnia całość gruntów, wszystkie budynki oraz sprzęt wykorzystywany tu do obróbki drewna, z wyłączeniem maszyn tartacznych. Linia tartaczna zostanie sprzedana innemu nabywcy, zaś pozostałe maszyny używane w fabryce Näpi zostały przekazane do innych tartaków należących do Stora Enso.

„Zakłady Näpi działały przez ponad 30 lat, a teraz jesteśmy świadkami otwarcia nowego rozdziału w ich historii. Fabryka odgrywała znaczącą rolę dla całej lokalnej społeczności, więc nowe możliwości w kontekście zatrudnienia tutejszych mieszkańców to bardzo dobra wiadomość na przyszłość” – mówi Anne-Liis Kapstas, była dyrektor zakładów Näpi.

Puidukoda to założona w 1997 roku firma zajmująca się przetwórstwem drewna, bazująca na kapitale francuskim, z siedzibą w Karksi (Estonia). Specjalizacją przedsiębiorstwa jest produkcja wyrobów z drewna struganego i tego rodzaju działalność będzie realizowana w nowo przejętej fabryce.

Na podstawie informacji Poligraficznej Agencji Informacyjnej

 Produkcja: WebFabrika 1999-2024 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności