Bariery i kluczowe etapy transformacji cyfrowej w biznesiePoprzedni artykuł 

Transformacja cyfrowa niesie ze sobą nowe możliwości rozwoju i sukcesu. Choć trzeba przezwyciężyć pewne wyzwania, to dzięki odpowiedniej strategii i współpracy z partnerem z branży IT zmiany będą łatwiejsze, niż mogłoby się wydawać.

Transformacja cyfrowa oznacza wprowadzenie technologii cyfrowych do wszystkich obszarów działalności przedsiębiorstwa. Eliminując pracochłonne zadania dotychczas wykonywane ręcznie, w zasadniczy sposób zmienia funkcjonowanie firmy i jest źródłem prawdziwej wartości dla klientów. Ewolucja w tym zakresie to coś więcej niż wdrożenie nowych technologii: obejmuje ona gotowość na zmiany, postawienie innowacji i elastyczności na pierwszym planie w procesie rozwoju biznesu. Odpowiednie podejście do transformacji cyfrowej przełoży się nie tylko na usprawnienie procesów, ale także na obniżenie kosztów i dostęp do informacji analitycznych, który umożliwią organizacji szybkie reagowanie na nowe trendy i zmiany na rynku. Odpowiednia strategia transformacji cyfrowej to taka, która tworzy fundament umożliwiający stopniowe wdrażanie technologii sztucznej inteligencji. W konsekwencji zapewnia to firmie większą konkurencyjność na rynku.

Bariery na drodze ku transformacji cyfrowej

Wdrożenie transformacji cyfrowej może być wyzwaniem dla organizacji każdej wielkości, ponieważ wymaga pokonania kilku barier.

Największą barierą dla wielu MŚP jest budżet. Wdrażanie inicjatyw w zakresie transformacji cyfrowej może być kosztowne, a ograniczenia budżetowe utrudniają zakup nowych technologii i narzędzi.

W wielu przypadkach istnieją jednak bariery, które należy pokonać na długo przed dyskusją na temat kwestii budżetowych. Transformacja cyfrowa wymaga silnego przywództwa, jasno sformułowanej wizji i precyzyjnie zdefiniowanej strategii. Bez wsparcia i zaangażowania kierownictwa najwyższego szczebla zapewnienie procesowi wprowadzania zmian szerszego wsparcia w całej organizacji może być prawdziwym wyzwaniem. Podobnie, brak precyzyjnego planu i jasno określonego kierunku może sprawić, że działania będą podejmowane chaotycznie.

Z bardziej praktycznego punktu widzenia wygląda to tak, że wiele firm nie jest w stanie przejść na nowe sposoby pracy. Starsze systemy i procesy, w które już zainwestowano, mogą nie być kompatybilne z nowoczesnymi rozwiązaniami cyfrowymi. Istotnymi barierami są obawy dotyczące bezpieczeństwa danych i prywatności, zmuszające organizacje do wdrażania solidnych i bezpiecznych rozwiązań w zakresie cyberbezpieczeństwa w celu ochrony wrażliwych informacji.

Ostatnią barierą często jest personel. Opór wobec zmian postrzega się często jako właściwy naturze ludzkiej i może wynikać ze strachu przed utratą pracy, nieznajomości nowych technologii lub, po prostu, niechęci do zmian. W wielu przypadkach można temu zaradzić poprzez szkolenia i edukację. Odpowiednie przeszkolenie całego personelu w zakresie nowych sposobów pracy z pewnością złagodzi tego rodzaju opór kulturowy.

Kluczowe etapy transformacji cyfrowej

We współczesnym środowisku biznesowym firmy są zmuszone dostosowywać i przekształcać swoją działalność, aby zapewnić sobie konkurencyjność. W przeciwnym razie ryzykują, że pozostaną w tyle za swoimi rywalami na rynku, a ponadto że stracą pracowników, którzy odejdą w poszukiwaniu stanowisk oferujących im inteligentniejsze i bardziej zaawansowane metody pracy. Przed wdrożeniem zmian w organizacji warto pamiętać o kilka kluczowych krokach:

Zdefiniowanie wizji: Dla wielu najtrudniejszym etapem podróży jest jej początek, dlatego niezwykle istotne jest zrozumienie założeń i celów projektu. Trzeba wiedzieć, co dokładnie oznacza sukces transformacji cyfrowej dla danej organizacji. Poparcie kierownictwa ma kluczowe znaczenie dla alokacji zasobów i inspirowania zmian. Kiedy kierownictwo jest zaangażowane w proces wprowadzania zmian, łatwiej uniknąć pułapek w postaci krótkoterminowych wizji i presji na natychmiastowe rezultaty.

R E K L A M A
Strategia i ocena: Niezbędne jest zdefiniowanie kompleksowej strategii transformacji cyfrowej, obejmującej jej poszczególne etapy, harmonogram i wymagane zasoby. Strategia musi być zgodna z celami biznesowymi, a także identyfikować obszary wymagające poprawy oraz możliwości w zakresie innowacji cyfrowych. Opracowanie strategii wymaga analizy obecnej infrastruktury technologicznej, procesów i możliwości oraz zdefiniowania kroków, które mogą doprowadzić do zmian.

Zwinne wdrażanie technologii: Współpracując z zaufanym partnerem IT, warto ocenić i wybrać odpowiednie technologie i rozwiązania – takie, które najlepiej pasują do realizowanej strategii cyfrowej. Żadna transformacja nie jest możliwa z dnia na dzień, a zmiany trzeba wprowadzać stopniowo i iteracyjnie. Aby dostosować się do zmieniających się potrzeb i reagować na wewnętrzne informacje zwrotne, najlepiej sprawdzają się tak zwane zwinne metodyki.

Zarządzanie danymi i zgodność z przepisami: Nowa infrastruktura jest tak dobra, jak jej procesy i protokoły bezpieczeństwa. Niezbędne jest wprowadzenie solidnych zasad zarządzania danymi, zapewniających ochronę wszystkich danych przed potencjalnymi zagrożeniami. Jednocześnie istotne jest sprawdzenie, czy wszystkie dane są dokładne, bezpieczne i dostępne na potrzeby analizy i podejmowania decyzji.

Szkolenia i podnoszenie kwalifikacji: Stworzenie w organizacji kultury otwartości na zmiany i transformację cyfrową wymaga motywowania pracowników do zdobywania nowych umiejętności, dostosowywania się do procesów cyfrowych i akceptowania zmian. Wiążą się z tym inwestycje w szkolenia i podnoszenie kwalifikacji oraz wyposażenie personelu w niezbędne umiejętności cyfrowe, aby wszyscy pracownicy nie tylko angażowali się w nowe procesy, ale także czuli, że uczestniczą w zmianach.

Pomiary i KPI: Jeśli chodzi o transformację cyfrową, nie ma jednej, niezawodnej metody. Co więcej, proces ten nigdy nie jest skończony. Warto zdefiniować kluczowe wskaźniki wydajności (KPI), aby śledzić postępy w zakresie transformacji cyfrowej i stworzyć ciągły proces oceny i doskonalenia strategii organizacji z uwzględnieniem jej własnych potrzeb oraz zmian zachodzących na rynku.

Transformacja cyfrowa z Sharp Europe

Jeśli kroki prowadzące do zmiany cyfrowej zostaną wykonane prawidłowo, transformacja cyfrowa firmy doprowadzi do usprawnienia procesów, automatyzacji powtarzalnych zadań i obniżenia kosztów bieżących, a w konsekwencji do zwiększenia wydajności operacyjnej. Jednocześnie przyczyni się do stworzenia kultury innowacyjności wśród pracowników, zapewniając im narzędzia i informacje potrzebne do wydajniejszej pracy i podejmowania lepszych decyzji.

Żadna firma nie jest jednak w stanie przeprowadzić transformacji cyfrowej samodzielnie. Potrzebuje wskazówek, porad i wsparcia na każdym etapie swojej cyfrowej podróży. Współpracując z właściwym dostawcą wsparcia IT, który rozumie nie tylko potrzeby firmy, ale także bieżące trendy i zmiany na rynku, firma może skorzystać z wiedzy i wsparcia, do których w innym przypadku nie miałaby dostępu.

Sharp IT Services pomaga MŚP określić, co chcą osiągnąć i jakich wyników oczekują od swoich inwestycji. Sharp oferuje szeroką gamę usług wsparcia IT, w tym usługi bezpieczeństwa IT, wdrażania infrastruktury oraz wsparcie w całej Europie. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, skontaktuj się z nami.

Na podstawie informacji firmy Sharp

 Produkcja: WebFabrika 1999-2024 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności