Amerykanie i Europejczycy sceptycznie podchodzą do przyszłości AIPoprzedni artykuł 

Liczba osób korzystających z narzędzi sztucznej inteligencji wzrosła niemal trzykrotnie w ciągu ostatnich czterech lat, ze 115 milionów w 2020 roku do 314 milionów w 2024 roku. Chociaż oczekuje się, że liczba ta znacznie wzrośnie w przyszłości, ponieważ coraz więcej konsumentów i firm korzysta z narzędzi sztucznej inteligencji, niektóre kraje mają więcej entuzjastów AI niż inne.

Według danych przedstawionych przez AltIndex.com, tylko jeden na pięciu Europejczyków i Amerykanów jest skłonny korzystać z aplikacji AI w codziennym życiu, znacznie mniej niż w większości innych krajów.

Indie, Nigeria i Wietnam mają dwa razy więcej entuzjastów sztucznej inteligencji niż Stany Zjednoczone i Europa

Chociaż liczba osób korzystających z narzędzi sztucznej inteligencji, głównie generatywnej sztucznej inteligencji, wzrosła w ciągu ostatnich kilku lat, postrzeganie korzystania z aplikacji AI w życiu codziennym znacznie się różni na całym świecie. Co zaskakujące, kraje o największej liczbie użytkowników AI mają najmniej entuzjastów AI.

Według niedawnej ankiety przeprowadzonej przez Statista Consumer Insights, dwa największe rynki AI na świecie, Stany Zjednoczone i Chiny, nie znajdują się nawet w pierwszej piątce pod względem chęci korzystania z aplikacji AI w życiu codziennym, przegrywając wyścig z krajami takimi jak Indie, Nigeria czy Wietnam.

Według badania, Indie liczą najwięcej entuzjastów sztucznej inteligencji, z 49% respondentów, którzy twierdzą, że są podekscytowani perspektywą korzystania z narzędzi takich jak ChatGPT. Nigeria, Wietnam i Zjednoczone Emiraty Arabskie uzyskały odpowiednio 47% i 45%. W rzeczywistości dane Statista pokazują, że większość respondentów w ankietowanych krajach Azji i Bliskiego Wschodu odpowiedziała pozytywnie. Tak było w przypadku Indonezji, Pakistanu, Malezji, Singapuru i Chin, w których było 41%, 39%, 38%, 37% i 35% entuzjastów sztucznej inteligencji, znacznie więcej niż w krajach europejskich czy Stanach Zjednoczonych.

Statystyki pokazały, że narody europejskie wydają się być ogólnie bardziej sceptyczne lub przynajmniej mniej zachwycone technologią, a odsetek respondentów chętnych do korzystania z AI w życiu codziennym waha się od 23% do 27%.

Z drugiej strony, Ameryka Północna miała bardziej mieszany obraz, z zaledwie jedną na pięć dorosłych osób w USA podekscytowanych sztuczną inteligencją, w porównaniu z 28% respondentów w Kanadzie i Meksyku. Dane te są zgodne z wynikami ankiety Ipsos, która wykazała, że Azja jest najbardziej entuzjastycznie nastawiona do przyszłości ze sztuczną inteligencją.

Blisko 730 milionów ludzi będzie korzystać z narzędzi AI do końca dekady

Pomimo braku entuzjazmu dla narzędzi AI w niektórych krajach, liczba użytkowników AI będzie nadal rosła na całym świecie. Statista spodziewa się, że wzrost liczby użytkowników przyspieszy w kolejnych latach, a rynek będzie powiększał się o ponad 70 milionów użytkowników rocznie.

Rosnące zapotrzebowanie na automatyzację i optymalizację w różnych branżach, rosnące wykorzystanie sztucznej inteligencji w aplikacjach konsumenckich oraz rosnące inwestycje w badania i rozwój sztucznej inteligencji pomogą rynkowi sztucznej inteligencji osiągnąć 730 milionów użytkowników do 2030 roku, czyli o 132% więcej niż w tym roku.

Pełną historię i statystyki można znaleźć tutaj.

Na podstawie informacji firmy Psychic Ventures ltd.

 Produkcja: WebFabrika 1999-2024 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności